Karolina G.

Karolina G. Morze możliwości,
Kopalnia energii

Temat: Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet


Obrazek


Organizatorzy:

Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”
Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016)



Główny partner:

Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska



Partnerzy:

Stowarzyszenie Women’s Perspectives (Lwów)

Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Straż Miejska w Gdańsku.

Biuro Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Gdańska

Kapelusz Pomysłów „Cat in the Hat”

KPH Trójmiasto






Podczas UEFA EURO 2012 TM w czerwcu 2012 r. Gdańsk odwiedzi 200 tysięcy osób. Mistrzostwa będą wielkim świętem sportu i promocją regionu, jednak taka fala turystów może przynieść ze sobą nie tylko pozytywne skutki. Większe spożycie alkoholu, atmosfera rywalizacji, poczucie anonimowości w tłumie turystów, stereotypowe postrzeganie kobiet w świecie sportu – to wszystko może prowadzić do większej liczby incydentów przemocy ze względu na płeć. Dlatego Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” proponują projekt profilaktyczny „Bezpieczeństwo Kobiet 2012”, starając się, by negatywne zjawiska towarzyszące imprezom masowym były w Gdańsku marginalne, a miasto mogło w czasie mistrzostw zaprezentować się jako otwarte i uwzględniające potrzeby różnych grup społecznych.

Aspekt bezpieczeństwa kobiet jest uwzględniany m.in. przy organizacji Olimpiady w Londynie.

Bezpieczeństwo Kobiet 2012 to program składający się z serwisu internetowego z poradami dostępnymi w kilku językach oraz z kampanii społecznej na temat zapobiegania przemocy wobec kobiet planowanej na czerwiec 2012, wypracowywanej wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska podczas warsztatów antydyskryminacyjnych i artystycznych.



1. Strona internetowa http://bezpieczenstwokobiet2012.info zawiera porady, podstawy samoobrony, postępowanie w przypadkach przemocy, numery telefonów zaufania, kontakty do organizacji pomocowych.



Przykładowe porady ze strony internetowej:

Informacje dla kobiet

Jak się zachować na randce, kiedy czuję, że moje granice są przekraczane?

Przemoc, w tym seksualna, może Cię spotkać zarówno ze strony obcej osoby, jak i ze strony osoby, którą znasz – partnera, znajomego. Zdarzają się np. gwałty na randkach. Dlatego zdecydowanie reaguj, kiedy ktoś przekracza Twoje granice, nawet jeśli wydaje Ci się, że głupio byłoby popsuć atmosferę. Niezależnie od tego, na jak intymne zachowanie pozwoliłaś wcześniej, zawsze masz prawo powiedzieć „nie”. Jasno powiedz, na jakie zachowania się nie godzisz i nie czuj się winna z tego powodu. Nie jesteś do niczego zobowiązana – nawet jeśli ktoś postawił Ci drinka czy zaprosił na kolację. Jeśli sprzeciw nie przyniesie skutku powiedz, że zadzwonisz na policję. Dowiedz się też zawczasu, jak bronić się w przypadku ataku.



Jak mogę zadbać o swoje bezpieczeństwo umawiając się z nowo poznaną osobą?

Jeśli wychodzisz gdzieś z nowo poznaną osobą, upewnij się, że ktoś z twoich znajomych wie, gdzie się umówiłaś, że masz przy sobie naładowany telefon komórkowy i pieniądze, które w awaryjnej sytuacji pozwolą Ci samej wrócić taksówką. Ufaj swojemu instynktowi i jeśli jakieś zachowanie towarzyszącej Ci osoby wyda Ci się podejrzane, nie lekceważ swoich odczuć.



Informacje dla mężczyzn:

Jak mogę przeciwdziałać ryzyku przemocy wobec kobiet?

Dawaj dobry przykład. Traktuj kobiety z szacunkiem. Sprzeciwiaj się żartom, które mogą się przyczyniać do atmosfery sprzyjającej molestowaniu, np. opowiadaniu dowcipów na temat gwałtu. Nie bierz udziału w zachowaniach, które uprzedmiotawiają kobiety, np. w seksistowskim komentowaniu ich wyglądu. Reaguj, kiedy ktoś w Twojej obecności zachowuje się agresywnie, składa kobietom niechciane propozycje seksualne etc. Przekazuj innym informacje na temat tego, czym jest przemoc seksualna. Sprzeciwiaj się mitom na temat gwałtu – podkreślaj, że ofiara gwałtu nigdy nie jest winna napaści, niezależnie od swojego zachowania czy ubrania.



Co mogę zrobić będąc świadkiem napaści/molestowania?

Wyraź sprzeciw. Nie zadowalaj się „wytłumaczeniem” sprawcy, że szarpana czy nagabywana przez niego osoba to jego żona, dziewczyna czy znajoma. Nieprawda, że przemoc w związku „nie jest twoją sprawą”. Zaalarmuj policję, straż miejską lub ochronę. Pamiętaj, że nie musisz reagować w sposób, który naraża cię na niebezpieczeństwo.



2. Warsztaty

Warsztaty wrażliwości genderowej i asertywności „Nie znaczy nie!”

24-25 marca 2012 (sobota i niedziela), godz. 10.00-18.00

W ramach 16 godzin warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Szczególnie uważnie przyjrzymy się stereotypom dotyczącym płci oraz jak wpływają one na mechanizmy przemocy. Podczas szkolenia odpowiemy na pytanie, jak wygląda płeć społeczno-kulturowa, jak jest konstruowana w społeczeństwie i jak przekłada się to na życie codzienne, szczególnie życie kobiet. Ważnym aspektem warsztatów będzie skupienie się na asertywności w sytuacjach dla nas osobiście trudnych i przećwiczenie reakcji. Poznamy też sposoby reagowania na dyskryminację, język wrażliwy, który na pewno będzie przydatny podczas konstruowania prac i haseł do kampanii społecznej podczas warsztatów plastycznych z Iwoną Zając.

Osoba prowadząca: Anna Urbańczyk - aktywistka praw człowieka, trenerka, koordynatorka projektów społecznych m.in. „Bezpieczeństwa kobiet 2012” w Instytucie Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016). Absolwentka m.in. Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza). Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA).



Warsztaty artystyczne „Bez izolacji”

31 marca-1 kwietnia 2012 (sobota i niedziela) godz. 11.00-16.00

W ramach 10 godzin warsztatów omówimy przykłady pozytywnych i negatywnych kampanii społecznych. Opierając się na technice szablonu wspólnie wypracujemy materiały wizualne do wykorzystania w kampanii dotyczącej przemocy wobec kobiet.

Osoba prowadząca: Iwona Zając – gdańska artystka, malarka, autorka murali. Do najbardziej znanych jej projektów należy „Stocznia” - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej prac się zmienił i ogniskuje wokół rodziny, kobiet, odzyskiwania tożsamości: „Mama”, „Idealna” „Cudzoziemka”.



Zapisy na bezpłatne warsztaty trwają od 8 do 19 marca 2012. Szczegółowe informacje można znaleźć stronie http://bezpieczenstwokobiet2012.info i uzyskać pod mailem fundacja@siezrobi.org

Warsztaty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016), Gdańsk Główny, ul. Długi Targ 39/40



Kontakt:

Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016)

Anna Urbańczyk, anna.urbanczyk@gdansk2016.eu

tel. 58 760 72 16, fax 58 760 72 15, tel. kom. 663 87 2016



Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”

Agnieszka Kaim, agnieszka.kaim@siezrobi.org, tel. kom. 723 822 248

Monika Popow, monika.popow@siezrobi.org, tel. kom. 723 822 245