Temat: Pobranie organów pomimo sprzeciwu

Sytuacja wyglądała następująco: w limanowskim szpitalu wszczęto postępowanie przeciwko lekarzowi, wobec którego istniało podejrzenie popełnienia błędu medycznego. Zanim zaczęto badać sprawę, prokuratorzy otrzymali zapytanie ze szpitala o możliwość pobrania organów do przeszczepu z ciała zmarłego mężczyzny. Przed otrzymaniem oficjalnej odpowiedzi, przystąpiono do zabiegu transplantacji.

Prokurator jednak nie udzielił zgody na przeszczep organów, argumentując swoją decyzję koniecznością przeprowadzenia sekcji zwłok w celu wyjaśnienia, czy doszło do popełnienia błędu medycznego przez lekarza.

Czy lekarz postąpił właściwie?

Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zgon nastąpił w wyniku czynu zabronionego stanowiącego przestępstwo, pobrania można dokonać po uzyskaniu od właściwego prokuratora informacji, że nie wyraża sprzeciwu wobec zamiaru dokonania pobrania (gdy postępowanie jest prowadzone przeciwko nieletniemu –stanowisko powinien wyrazić sąd rodzinny) – wskazuje prawnik z firmy MedicusLex – Zapisy ustawy pozwalają pobierać ze zwłok komórki, tkanki i narządy w celu rozpoznania przyczyny zgonu i oceny w czasie sekcji zwłok postępowania leczniczego bez zgody domniemanej wymaganej w pozostałych przypadkach.

Nierzadko prokurator w razie mniej lub bardziej uzasadnionych podejrzeń działania osób trzecich, nie wyraża zgody na pobranie tkanek i narządów, ponieważ nie dysponuje jeszcze opinią specjalisty medycyny sądowej. Przyczyną tego jest obawa możliwego zatarcia śladów działania przestępczego bądź ewentualnego późniejszego podważenia oględzin zwłok dokonanych przez chirurga, a nie medyka sądowego.

Zgodnie z art. 31 pkt. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, sprzeciw pacjenta nie jest uznawany w sytuacjach określonych w Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym wykonawczym, aktach wykonawczych wydanych na ich podstawie oraz określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także gdy przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny. Art. 32 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że dokonanie sekcji zwłok nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 12 godzin od stwierdzenia zgonu- - wyjaśniają prawnicy z firmy MedicusLex, zajmującej się zapewnianiem ochrony prawnej przedstawicielom zawodów medycznych.

Konsekwencją takich działań było wszczęcie postępowania. Zarzut – przekroczenie uprawnień. Lekarz może ponieść odpowiedzialność zarówno karną jak i cywilną.

MedicusLex