Ryszard T. Dziennikarz
Temat: Ochrona przed agresją pacjentów
Agresja pacjentówWedług badań przeprowadzonych przez Naczelną Izbę Lekarską na przejawy agresji ze strony pacjentów narażony jest już nawet co drugi lekarz. Są to dane oficjalne. Jednak w rzeczywistości takich przypadków jest o wiele więcej. Również nasza praktyka (firma MedicusLex zajmuje się świadczeniem ochrony prawnej przedstawicielom zawodów medycznych) pokazuje, że pacjenci czują się coraz pewniej w dochodzeniu swoich praw, co przekłada się także na sposób w jaki je formułują.
Naczelna Izba Lekarska oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w celu umożliwienia lekarzom i pielęgniarkom zgłaszania przypadków agresji w miejscach pracy stworzyły System „Monitorowanie agresji w ochronie zdrowia” (MAWOZ), który służy przede wszystkim celom statystycznym. Nie daje jednak podstawy do podjęcia żadnych prawnych działań. Tutaj zalecane jest zapewnienie ochrony prawnej na ‘własną rękę’.
Lekarz jako funkcjonariusz publiczny
Trzeba pamiętać, że lekarzowi, który wykonuje czynności :
- w ramach świadczeń pomocy doraźnej lub
- przy udzielaniu pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki,
przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu – podkreślają prawnicy z firmy MedicusLex.
Podobnie wygląda sytuacja lekarza sądowego, który przy wykonywaniu czynności związanych z wydawaniem zaświadczeń korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym oraz osób udzielających pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmujących medyczne czynności ratunkowe. Korzystają one z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
Ochrona będzie przysługiwała, jeżeli wykonywane czynności stanowią pełnienie funkcji publicznej. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 czerwca 2001 r. w sprawie o sygn. akt I KZP 5/2001 stwierdził, że czynności lekarskie stanowiące udzielanie świadczeń zdrowotnych w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, wykonywane w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, osobom ubezpieczonym oraz innym osobom uprawnionym do nich na podstawie odrębnych przepisów, mieszczą się w zakresie pełnienia funkcji publicznej.
Osoba naruszająca nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas pełnienia lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. (art. 222 kodeksu karnego). Ważne jest, aby napaść odbyła się podczas pełnienia lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Także art. 226 kodeksu odnosi się do znieważenia funkcjonariusza publicznego lub osoby przybranej mu do pomocy ( przewidziana sankcja- grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz.U.1997.88.553)
dr Anna Płatkowska
http://medicuslex.pl
http://platkowska.plTen post został edytowany przez Autora dnia 28.01.14 o godzinie 14:41