Ryszard T. Dziennikarz
Temat: Czy całodobowy nadzór, który przypisany jest do...
Całodobowego nadzoru przypisanego do funkcji ordynatora nie należy utożsamiać z pozostawaniem w gotowości do udzielania świadczeń medycznych. Nałożony na ordynatora obowiązek sprawowania całodobowego nadzoru nie może jednak służyć pozbawianiu go należnego wynagrodzenia za pozostawanie w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, jeżeli faktycznie taki jest charakter tego nadzoru. Takie stanowisko wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2006 roku (I PK 27/06).Sąd podkreślił, że dyżur domowy ordynatora („dyżur pod telefonem”) może być dyżurem pełnionym w ramach całodobowego nadzoru związanego z powierzoną funkcją kierowniczą, za który nie przysługuje czas wolny ani wynagrodzenie albo pozostawaniem poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, za co przysługuje wynagrodzenie.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że ordynator, jako lekarz, może także zostać zobowiązany przez pracodawcę do pozostawania poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych. Z polecenia pracodawcy powinno jednoznacznie wynikać, że zobowiązanie do ,,dyżurowania pod telefonem” dotyczy tego właśnie aspektu pracy ordynatora – nie jako kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej zakładu pracy, lecz jako lekarza, który jest zobowiązany do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Ordynator oddziału szpitalnego może zatem zostać zobowiązany do stawienia się na każde wezwanie w związku z koniecznością udzielenia świadczeń zdrowotnych, niezbędnych ze względu na stan zdrowia pacjentów, bezpośrednio w zakładzie opieki zdrowotnej, na podległym mu oddziale lub nawet na innym oddziale. To zobowiązanie dotyczy ordynatora jako lekarza, a nie jako kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej zakładu pracy.
Sprawowanie przez ordynatora nadzoru nad szpitalem (oddziałem mu podległym lub także innym oddziałem) nie powinno polegać – i na ogół nie polega – na gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, sprawowanie nadzoru stanowi nierozłączny element zarządzania zakładem opieki zdrowotnej i pełnienia funkcji kierowniczej. Jednocześnie ordynator jako lekarz może zostać zobowiązany przez pracodawcę – także na podstawie polecenia – do pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
KATARZYNA OLSZANKA w ZBIORCZE - PRAWO MEDYCZNE
http://medicuslex.pl
http://platkowska.plTen post został edytowany przez Autora dnia 28.01.14 o godzinie 14:45