konto usunięte

Temat: Projekt „Prawa migrantów w praktyce”

W celu zwiększenia świadomości migrantów na temat ich praw i obowiązków w Polsce, została uruchomiona specjalna infolinia udzielająca porad oraz informacyjny portal internetowy.

Pod numerem telefonu 22 490 20 44 cudzoziemcy w Polsce mogą uzyskać informacje dotyczące praw i obowiązków w kraju, w szczególności warunków pobytu i pracy w Polsce. Telefon działa od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 17.00. Dotychczas udzielono już ponad 1200 konsultacji telefonicznych. Podobne infolinie działają także w Armenii (08 000 10 20), Białorusi (+375 162 21 8888) i Ukrainie (0 800 505 501 lub 527), gdzie zadzwoniło już ponad 550 osób.

Oprócz infolinii prowadzony jest również portal informacyjny dla migrantów http://migrant.info.pl. Na stronie znajdują się informacje dotyczące m.in. wjazdu i pobytu w Polsce oraz pracy i obywatelstwa polskiego. Portal zawiera także wiele praktycznych wskazówek dotyczących życia codziennego w Polsce, takich jak koszty życia, system edukacyjny czy opieka zdrowotna. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, ormiańskim oraz wietnamskim. Wkrótce zostanie uruchomiona także wersja w języku chińskim. Od momentu uruchomienia strony w maju 2012 r. została ona już odwiedzona ponad 100 000 razy.
W ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” migrantom, którzy przebywają w Polsce i znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej może zostać także udzielona pomoc. Migranci mogą uzyskać m.in. poradę prawną, informację o możliwości dochodzenia swoich praw oraz pomoc w mediacji z pracodawcą. W szczególnie trudnych sytuacjach, migranci mogą także uzyskać doraźną pomoc materialną. Udzielana pomoc jest każdorazowo dostosowana do indywidualnych potrzeb. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z infolinią w Polsce.

Infolinia oraz portal internetowy powstały w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce” realizowanego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Więcej informacji na temat projektu „Prawa migrantów w praktyce” znajduje się na stronie: http://www.iom.pl/default.aspx?id=51