Marta  Marciniak-Mierze jewska

Marta
Marciniak-Mierze
jewska
człowiek III
sektora, etnografka

Temat: Szkolenia z przygotowania i realizacji projektów animacji...

Witam,

Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" organizuje w ramach projektu Akademia Rozwoju Animacyjnej Aktywności szkolenia z zakresu przygotowania i realizacji projektów animacyjnych. W założeniu jest to projekt skierowany do młodych osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w projektowaniu i realizacji działań animacyjnych, np. studentów kierunków artystycznych i humanistycznych lub wolontariuszy i stażystów w organizacjach/instytucjach kultury.

Celem projektu Akademia Rozwoju Animacyjnej Aktywności jest przygotowanie grupy piętnastu młodych animatorów kultury, członków młodych organizacji pozarządowych lub zamierzających założyć organizację, do podjęcia działań animacyjnych na rzecz społeczności lokalnych poprzez cykl szkoleń, wizyt studyjnej oraz samodzielne przygotowanie projektu z zakresu animacji lokalnej i kulturalnej konsultowanego z specjalistami.

Projekt obejmuje:
1. szkolenie stacjonarne w ramach którego przeprowadzone zostaną warsztaty (14-25.09)
warsztat edukacji twórczej
zarządzanie zmianą społeczną
warsztat anty-dyskryminacyjny i uwrażliwiający
warsztat z komunikacji (komunikacja z lokalną społecznością, z lokalnymi władzami, komunikowanie potrzeb)
pisania projektów „Od pomysłu do projektu”
zarządzania projektem i czasem w projekcie
zarządzanie przestrzenią wirtualną, czyli promocja i marketing działań animacyjnych i społecznych w Internecie
fundraising
szkolenie z zakresu prowadzenia ekologicznego biura

2. Spotkania z przedstawicielami organizacji i instytucji działających na polu animacji społecznej i kulturowej, ochrony dziedzictwa kulturowego, edukacji, sztuki oraz dialogu międzykulturowego (jako uzupełnienie warsztatów stacjonarnych w Warszawie) (14-25.09)

3. Wizytę studyjną opartą na warsztatach teatralnych (10.10 – 15/16.10.2009)

4. Indywidualne pisanie projektu animacyjnego wykorzystującego zdobytą wiedzę i doświadczenie pod opieką doświadczonego konsultanta (październik-listopad 2009)

5. Na zakończenie projektu zaplanowane zostało spotkanie podsumowujące połączone z prezentacją projektów, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację projektu (5.12.2009).

Wizyta studyjna: cele i założenia.
Chcemy, aby szkolenie ARAA dało uczestnikom kompleksową wiedzę z zakresu animacji kultury, ale także wyposażyło ich w doświadczenia które będą w przyszłości inspiracją dla tworzenia i realizowania własnych działań. Po szkoleniach stacjonarnych zaplanowana została wizyta studyjna w organizacji prowadzącej na co dzień działania animacyjne, podczas której uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach i bezpośrednio doświadczyć wrażeń uczestnika projektu animacyjnego.

Ponieważ Stowarzyszenie i jego sympatycy wywodzą się w dużej części ze środowiska antropologów kultury i etnografów, zależy nam aby wizyta mogła odbyć się w Teatrze Węgajty, ze względu na to, że jego działania są oparte wielokrotnie na odkrywaniu, przeformułowywaniu i ożywaniu dawnych tradycji sztuki i kultury ludowej oraz ponieważ Teatr Węgajty działa w przestrzeni lokalnej małej wsi, w jakiej niejednokrotnie pracują także antropologowie kultury i etnografowie.

Podczas wizyty studyjnej uczestnicy projektu ARAA będą mieli okazję wziąć udział w realizowanych przez Teatr Węgajty działaniach, angażujących mieszkańców okolicznych miejscowości: dzieci i młodzież z tak zwanych „trudnych rodzin”.

Dokładny program wizyty zostanie ustalony przez organizatorów w oparciu o potrzeby i doświadczenia osób, które ostatecznie wezmą udział w projekcie.

Konsultacje i przygotowanie własnego projektu animacyjnego:

Po odbyciu cyklu szkoleniowego oraz wizycie studyjnej, każdy z uczestników i uczestniczek projektu przygotuje własny projekt działań animacyjnych. Na tym etapie, każdy ma zagwarantowaną pomoc w osobie konsultanta – osoby posiadającej adekwatne doświadczenie i wiedzę z zakresu przygotowania projektów. Przedstawienie projektu jest warunkiem niezbędnym, do uzyskania zaświadczenia o ukończeniu całego cyklu szkoleniowego. Przygotowane projekty, jeśli będzie taka chęć, będą mogły być realizowane w ramach Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” a także we współpracy z Teatrem Węgajty.

INFORMACJE DODATKOWE:

Pytania można kierować pod adres projekt.araa@gmail.com. Również tam można uzyskać formularz zgłoszeniowy.

Wypełnione formularze zgłoszenia należy przesłać na adres projekt.araa@gmail.com do dn. 31 sierpnia 2009. Lista osób zakwalifikowanych na szkolenie zostanie ogłoszona 3 września 2009 roku. Uczestnicy będą musieli potwierdzić możliwość uczestnictwa w całym szkoleniu: warsztatach w Warszawie, wizycie studyjnej oraz cyklu konsultacji.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszt zakwaterowania i wyżywienia podczas wizyty studyjnej w Teatrze Węgajty. Koszty dojazdu do Warszawy i na wizytę studyjną oraz zakwaterowania w Warszawie pokrywają uczestnicy. Organizatorzy oferują pomoc z znalezieniu miejsca noclegu.

O NAS:
Stowarzyszenie powstało w 2006 roku jako inicjatywa kilkunastu osób związanych z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej, zainteresowanych realizacją pomysłów związanych z polską kulturą ludową (np. film o Bożym Ciele w Spycimierzu) oraz z promocją etnologii jako nauki (np. cykl spotkań „Antropologiczne przestrzenie”). Obecnie Stowarzyszenie realizuje projekt stworzenia portalu poświęconego polskim muzeum na wolnym powietrzu („Polskie Skanseny w Internecie”, dofinansowany przez MKiDN) oraz projektem szkoleniowym ARAA. Są wśród nas osoby zainteresowane polską kulturą ludową, kulturą krajów Europy Wschodniej i Środkowo Wschodniej, a także działaniem na rzecz rozwoju polskiej antropologii kulturowej.

Zapraszam!

http://pracowniaetnograficzna.blogspot.com
projekt.araa@gmail.com

konto usunięte

Temat: Szkolenia z przygotowania i realizacji projektów animacji...

Trochę mnie przeraża zasięg promocji tego projektu - przecież się zgłosi co najmniej sto tysięcy ludzi!

Następna dyskusja:

Szkolenia dla III sektora




Wyślij zaproszenie do