Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Przekonania

Przekonania to zdania twierdzące wyrażające nasze wierzenia – to subiektywne „prawdy”. Są subiektywne, ponieważ nie muszą być uznawane za prawdę przez innych ludzi. Słowo „prawdy” jest wpisane w cudzysłów, gdyż ciekawe jest również to, że sami nie uznajemy ich za prawdę, ponieważ potrzebujemy w nie wierzyć.

Wierzenie pojawia się tam, gdzie nie można powiedzieć „wiem”. Jeśli coś wiemy, to nie potrzebujemy w to wierzyć. Poza tym wciąż musimy sobie uzasadniać swoje przekonania (przez tak zwane „fakty”), a to oznacza, że nie są czymś pewnym (czyli
prawdziwym). Rzeczy pewnych (czytaj prawdy) uzasadniać nie potrzeba.

1Przekonania zmieniają się w czasie. Nie zawsze myśleliśmy w taki sposób, w jaki dziś myślimy i jest raczej pewne, że nasze dzisiejsze myślenie też się będzie zmieniać w przyszłości.
2Część z „naszych” wierzeń jest efektem wpływu ważnych ludzi (rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, nauczyciele) lub tych, których uznawaliśmy za autorytety. Inne są wynikiem doświadczeń i naszych reakcji na nie. Więc część nabyliśmy „z zewnątrz”, a część sami stworzyliśmy.
3Przekonania są sposobem myślenia. Mówimy, że „mamy przekonania” lub „to są moje przekonania”, ale to nie znaczy, że to jest coś namacalnego, rzecz, przedmiot, własność. To jedynie nasz sposób myślenia.
4Spełniają bardzo ważną rolę. Przekonania orientują nas w świecie. Dają nam poczucie bezpieczeństwa. Są uogólnieniami dzięki którym mamy poczucie porządku i przewidywalności w naszym świecie. Dlatego są niezbędne i dlatego każdy je „ma”.
5. Ale są tez przekonania ograniczające nas, takie, ktore przyciagaja do nas niepożądane skutki.
6Jest wiele sposobów na grupowanie przekonań. Przekonania generalne (to bardzo ogólne stwierdzenia) oraz rekomendujące (bardziej szczegółowe, wzmacniające te generalne), przekonania użyteczne i nieużyteczne. Niektórzy mówią też o prawdziwych i nieprawdziwych przekonaniach oraz o wzmacniających i
osłabiających. To dość dziwne, ponieważ niezależnie od tego, czy nazwiemy je prawdziwymi, czy nie, wywołują pewne nasze reakcje, skutki w działaniu i mają wpływ na nasze postrzeganie świata i życie w ogóle. Podobnie mówi się, że są przekonania świadome i nieświadome. Nadaje się im jakby „tożsamość”, lecz cóż
znaczy „nieświadome”. Wszystkie przekonania są nieświadome, ponieważ nie posiadają własnej świadomości. „Nieświadome” to skrót myślowy, oznacza jedynie, że działamy w zgodzie z przekonaniami, które mamy i nie mamy ich świadomości.
6Przekonania działają w systemie. Wzajemnie się uzupełniają, zazębiają. Ponieważ są powiązane ze sobą, przekształcenie się jednego powoduje przekształcanie się innych. Z drugiej strony „opór” jednego uruchamia „opór” innych (powiązanych z
nim).
7Przekonania mogą dotyczyć różnych poziomów naszego funkcjonowania. „Mamy” przekonania na temat środowiska w którym żyjemy, naszych zachowań, umiejętności, emocji, wartości, tożsamości, misji, duchowości. „Mamy” też przekonania o innych ludziach i o świecie. „Mamy” przekonania na temat swoich
aktywności, decyzji, zasobów, czasu, chorób, pieniędzy, celów – ich wartościowości lub wartościowości samych siebie (w kontekście tych celów). Na każdy temat.

Naprawdę sporo tego jest, a wszystko jest tym samym, naszym sposobem myślenia, który uznaliśmy za prawdziwy lub nawet jedyny słuszny. „Mamy” więc przekonania na temat naszych przekonań.
8Jesteśmy przywiązani do swoich przekonań. Czasem wydaje się, że jesteśmy w nich wręcz „ślepo zakochani” – a może rzeczywiście jesteśmy? Jesteśmy gotowi na walkę w ich obronie, chociaż i tak nic im nie zagraża, ponieważ są naszym wyborem. Nikt nie może „zmienić” żadnego cudzego przekonania. Można tego dokonać jedynie „od środka”. Różne zabiegi zewnętrzne mogą być pomocne, ale na pewno decyzja jest całkowicie wewnętrzna. Dopóki ktoś sam nie wybierze innego sposobu myślenia, nikt tego za niego nie dokona.
9Nasze wierzenia (przekonania) decydują o tym, co jest dla nas możliwe, a co nie, co trudne, a co łatwe. Decydują o tym, co musimy i co powinniśmy lub nie. Reguluję, co nam wolno lub nie. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak właśnie jest. To wszystko
zależy od naszego wyboru, naszego myślenia.
10Często zdarza się, że nasze przekonania są słownymi reprezentacjami naszych „niesłownych” głębokich obaw.
10Nasze przekonania są naszą sprawą. Każdemu wolno myśleć jak chce i co chce.
Artykuł pobrany z http://KefAnn.pl 2
Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Przekonania

Kaseta:
Programy sukcesu
http://www.silva.alpha.pl/

konto usunięte

Temat: Przekonania

Zbyszek Królicki tez nagrał fajny tekst "Ograniczajace przekonania"

konto usunięte

Temat: Przekonania

czy to ma zwiazek z technika zwana RTZ?



Wyślij zaproszenie do