Bartosz Arłukowicz

Bartosz Arłukowicz Poseł, Sejm RP

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Witam moją branżę.

Chętnie wysłucham propozycji i uwag na temat tego czym zajmujemy się w Parlamencie.

Pozdrawiam Was zawodowo i prywatnie

Bartosz Arłukowicz
Magdalena Sagan

Magdalena Sagan psycholog,
wykładowca, Śląski
Uniwersytet Medyczny
w Kato...

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Witam serdecznie

Z góry mówię, że polityka zdecydowanie nie jest moją mocną stroną, ale z chęcią się dowiem czy i jaki wpływ parlament ma funkcjowanie obecnego systemu służby zdrowia;) Czy tylko NFZ o wszystkim decyduje? Wszyscy wiemy, że obecny system źle działa, ale niewiele się tak naprawdę robi, by usensownić funkcjowanie tego - co jest.

Oczywiście nie ma prostych recept, ale jako pracownik służby zdrowia, a także potecjalny pacjent - nie rozumiem czemu zmniejsza się nakłady na diagnostykę, a w konsekwencji znacznie więcej wydaje na leczenie bardziej zaawansowanych chorób i ich powikłań. Niestety wielokrotnie pracując z pacjentami w terminalnych fazach choroby nowotworowej słyszę dość długie historie o utrudnionej wczesnej diagnostyce. Kolejki do TK czy MRI cały czas się wydłużają. To się kompletnie nie opłaca, zarówno z ekonomicznego, jak i przede wszystkim ludzkiego punktu widzenia.

Z drugiej strony za mały nacisk na edukację prozdrowotną społeczeństwa, aby brało aktywny udział w procecesie wczesnego wykrywania chorób, a przede wszystkim zmiany styłu życia, który w konsekwecji doprowadza do istotnego pogorszenia stanu zdrowia.

Pochopne korzystanie z wizyt u specjalistów. Zbyt wielu (moim skromnym zdaniem) osób korzysta z ciąłych porad specjalitów, mimo że mogłoby być leczonych w ramach POZów.
A w dodatku od tego roku POZy mają ograniczoną możłiwość kierowania na specjalistyczne badania - efekt taki, że pacjent pierw czeka na wizytę u specjalisty, potem czeka na badania i potem znowu na wizytę u specjalisty - co w naszych realich trwa miesiącami.
Mulutm pacjentów zapisanych do specjalisty, powoduje zwiększanie się kolejki, a w konsekwecji zwiększenie nakładów na leczenie bardziej zaawansowanych chorób.

Dochodzi do coraz bardziej paradoksalnych sytuacji. Płaci się za niepotrzebne hospitalizacje pacjentów, którzy trafiają do szpitala tylko i wyłączne po to, aby przyspieszyć badanie specjalistyczne. Zamiast zwiększyć nakłady na badania, to płaci się krocie za koszta zupełnie niepotrzebne.
Tak samo z lekami - zamiast wesperzeć dostęp do leków większej liczbie osób - płaci się więcej za leczenie powikłań spowodowanego brakiem pieniędzy na wykupienie leków.

No i tak czystko z mojej branży - ochrona zdrowia psychicznego. Prywatne psychoterapia jest sporym wydatkiem, a w ramach ubezpieczenia mało kto ma do niej dostęp. Probemy emocjonalne w lini prostej prowadzą do problemów zdrowotnych, generując coraz większe koszty związane z leczeniem chorób, które są wynikiem zaburzeń emojconalnych czy destrukcyjnego stylu życia.

Niestety cały czas w naszym państwie kuleje opieka nad osobami przewlekle chorymi i w wieku starszym. To po prostu musi kosztować. Każdy człowiek zasługuje na godne poszanowanie jego osoby - do końca. Większość z nas czeka starość i choroba. To jak zadbamy o godną starość obecnych pokoleń, wpłynie na to, jak zadbamy o własną godność, gdy i my będzięmy wymagać opieki.

Ok, pożaliłam się trochę ;) Ale coraz bardziej irytuje mnie to marnotrastwo, z którym spotykam się na co dzień.

Pozdrawiam, Magdalena Sagan
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Bartosz Arłukowicz:
Witam moją branżę.

Chętnie wysłucham propozycji i uwag na temat tego czym zajmujemy się w Parlamencie.

Pozdrawiam Was zawodowo i prywatnie

Bartosz Arłukowicz

Witam również.

Interesuję mnie kształt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Na jakim etapie jest proces legislacyjny? czy będzie zawierała: nowe zapisy i standardy dotyczące systemu kształcenia, określała kompetencje poszczególnych zawodów medycznych czy normy prawne ich wykonywania...

Pozdrawiam.
Maciej M.

Maciej M. Specjalista
marketingu usług
medycznych

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Witam

Ja mam raczej uwagę do tego, czym powinien zająć się Sejm w temacie sytuacji placówek ochrony zdrowia.

Jest to poruszana od jakiegoś czasu kwestia podatku VAT za usługi medyczne. W tym momencie usługi takie są zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie placówki zarówno publiczne, jak i prywatne nabywając towary i usługi (np. związane z remontami czy modernozacją sprzetu medczynego) kupują go po cenie uwzględniającej stawkę przeważnie 22%. Jednocześnie nie mogą tego podatku odliczyć sobie od VATu, gdyż są z niego zwolnieni. Gdyby jednak wprowadzić stawkę 0% lub jakieś rozwiązanie symboliczne, np 7% to by pozwoliło ZOZom na uzyskanie dodatkowych środków pienięznych, co poprawi zarówno jakość procesu leczenia (nowy sprzęt) jak i komfort pacjentów (remonty, wyposażenie sal chorych).

Pozdrawiam
Maciej Majewski
Magdalena C.

Magdalena C. Pielęgniarka

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Panie Bartoszu,
dziękuję za dzisiejszą wypowiedź w programie Bogdana Rymanowskiego "Kawa na Ławę". W końcu ktoś głośno powiedział o tym, że są tacy ludzie, którzy w drugiej turze wyborów nie wiedzą na kogo mają głosować. Przyznaję, zaliczam się do nich. Mam ogromny dylemat kogo tym razem wybrać i nie wiem czy to nie będzie na zasadzie wyliczanki. Kiedy patrzę na te ich dzikie kłótnie to się wstydzę, że tacy ludzie naszym Państwem rządzą.
Maciej M.

Maciej M. Specjalista
marketingu usług
medycznych

Temat: Witam serdecznie. Bartosz Arłukowicz

Jako kontynuację mojej wypowiedzi o "ovatowaniu" usług medycznych polecam poniższy artykuł z portalu rynekzdrowia.pl:

Pracodawcy RP chcą, aby w całym systemie ochrony zdrowia obowiązywał podatek VAT.

Jak podaje organizacja na swojej stronie internetowej, popiera ideę wprowadzenia kontroli obrotu w ochronie zdrowia.

„Uważamy jednak, że aby uzyskać pełen efekt synergii należy połączyć to działanie z wprowadzeniem podatku VAT do systemu ochrony zdrowia” – podają w swoim stanowisku Pracodawcy RP.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że wprowadzenie podatku VAT uniemożliwia dyrektywa z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE Rady Unii Europejskiej). Pracodawcy RP przeanalizowali ten zapis prawny i uznali, że na jego podstawie można wyodrębnić świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków prywatnych, na które może być wprowadzona stawka obniżona, jednak nie niższa niż 5 proc., co w polskim systemie oznacza możliwość wprowadzenia 7 proc. stawki podatku VAT.

– Zgodnie z „Dyrektywą VAT” obligatoryjne zwolnienie usług medycznych dotyczy tylko i wyłącznie czynności podejmowanych przez podmioty prawa publicznego lub inne działające na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego. Świadczenia medyczne finansowane prywatnie nie spełniają tego warunku – tłumaczy Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

„System podatku VAT jest tak skonstruowany, że ogranicza szarą strefę i podlega samokontroli pod warunkiem możliwości odliczenia części podatku przez każdy podmiot tworzący łańcuch dostawców i usługodawców. W sytuacji gdy opieka zdrowotna jest zwolniona z podatku VAT system kontroli zawodzi na styku z pacjentem, gdyż brak jest możliwości naliczenia od takiej usługi podatku i dokonania odliczenia VAT od zakupionych usług i towarów” – podaje organizacja.

Pracodawcy RP uważają, że obowiązek ewidencji takiej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej może okazać się nieskutecznym mechanizmem kontroli. Zapobiec temu może wprowadzenie VAT wzmocnione możliwością odliczenia przez pacjenta kosztu świadczenia w podatku PIT.

„Wtedy tak naprawdę nie ma potrzeby przeprowadzać kontroli bo obie strony transakcji są zainteresowane uzyskaniem wydruku z kasy fiskalnej, wiążąc z tym korzyści finansowe. Uważamy, że wprowadzenie podatku VAT na usługi finansowane ze środków prywatnych i kas fiskalnych, przy równoczesnej możliwości odliczenia przez pacjenta części kosztu świadczenia w ramach podatku PIT, byłoby zdecydowanie bardziej korzystne dla budżetu. Ponadto, szacujemy, że samo wprowadzenie 7 proc. podatku VAT przyniesie korzyści fiskalne dla budżetu państwa równoważne z podniesieniem składki zdrowotnej o 0,2 proc.” – piszą Pracodawcy RP.

Uważają jednak, że złym krokiem jest wprowadzenie obowiązku posiadania kas rejestrujących przez podmioty medyczne prowadzące pełną rachunkowość i dokumentujące sprzedaż za pomocą faktur. Oznacza to dla tych firm obowiązek prowadzenia podwójnej dokumentacji sprzedaży, nie przyczyniając się do uszczelnienia systemu podatkowego.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Witam!




Wyślij zaproszenie do