Temat: Rezonans magnetyczny
Uuuu sposób działania rezonansu - długo by tłumaczyć ;)
Generalnie chodzi o to, że nasz organizm składa się w większości z jąder wodoru, i to dzięki nim zawdzięczamy obraz z MRI (oczywiście po drodze jest pole magnetyczne, cewki odpowiedzialne za zmianę kieunku tego pola i zbieranie sygnału, transformata Fouriera - gdzieś głęboko w kabelkach i układach scalonych - aby w efekcie dostać obraz ;))
Zasadniczą zaletą badania MRI jest jego nieinwazyjność, bardzo duża czułość i swoistość.
Jest świetny do obrazowania stanu narządów wewnętrznych, obrazuje stan chrząstek, ścięgien - stąd idealny do badania stawów. Doskonały do obrazowania np. perfuzji mięśnia sercowego, badań funkcjonalnych (fMRI). Bada wszystko od torbieli, przez tłuszczaki po nowotwory.
Ocena udarów, żywotności i kurczliwości mięśnia sercowego, ocena objętości istoty szarej w mózgu (ważne przy chorobach otępiennych i demielinizacyjnych).
Nieco gorzej jest z kościami - tu w rezonansie uzyskujemy obraz - de facto szpiku kostnego bo on jest najbardziej "uwodniony".
Idealne urządzenie do badań naukowych - ma potężne możliwości.
Wady? niestety nie można badać pacjentów z metalowymi implantami czegokolwiek, ze stymulatorem serca czy też innego rodzaju stymulatorami.
Z racji budowy - jest to urządzenie klaustrofobiczne coś w stylu plastikowej rury.
Do tego dość duży hałas - związany ze zmianą gradientów pola.
Niestety im lepszy (o większym natężeniu pola) sprzęt - tym większy hałas.
Hałas przypomina hmmmm starą muzykę typu trance/techno.
Badanie - w zależności od badanego obiektu i sposobu dobierania sekwenacji trwa od 20min do godziny.
Istnieją systemy tzw. otwarte, ale najczęściej mają niskie natężenie pola 0,2 T - co przekłada się na czas trwania i jakość badania.
Istnieje możliwość podgrzania organizmu - stąd ostrożnie bada się kobiety w ciąży. Jednak nigdy nie było problemów z jego szkodliwością.
Tak naprawdę każdy system o natężeniu pola powyżej 1,5 T, jest systemem dość mocarnym jeśli chodzi o zakres wykonywanych badań.
Cała reszta kryje się w hardware obsługującym MRI.
Pozdrawiam
U.Hangiel
Urszula Angelika H. edytował(a) ten post dnia 29.06.09 o godzinie 20:15