Katarzyna Broniszewska Zawody medyczne
Temat: Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej
W dniu 27 czerwca 2012 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy o działalności leczniczej.Działalność lecznicza- działalnością gospodarczą?
Początkowe założenia przewidywały, że działalność lecznicza nie będzie uznawana za działalność pożytku publicznego ani charytatywno- opiekuńczą ale stanowić będzie działalność gospodarczą. Powodowałoby to, że fundacje oraz stowarzyszenia, które do tej pory prowadziły działalność non- profit, byłyby zmuszone do podejmowania poważnych decyzji związanych z ich dalszym funkcjonowaniem: musiałyby zarejestrować działalność gospodarczą (która dotychczas pełniła jedynie funkcję uzupełniającą w stosunku do statutowej), pracować w sposób zarobkowy i uzyskać status przedsiębiorcy wraz ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi lub zaprzestać aktywności.
W środowisku prawniczym pojawiały się opinie, że ustawodawca w założeniach do nowelizacji powinien do działalności regulowanej (w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) zaliczyć tylko działalność prowadzoną przez podmioty lecznicze, którym przysługuje przymiot "przedsiębiorcy" (w rozumieniu tej ustawy). Natomiast wykonywana przez kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe działalność hospicyjna i paliatywna powinna pozostać działalnością charytatywną (instytucje te nie pobierają od pacjentów lub ich rodzin opłat).
Działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego została jednak wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. Organizacje pożytku publicznego, a także kościoły i związki wyznaniowe (np. te, które prowadzą hospicja) nie będą objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa.
http://medicuslex.plKatarzyna Broniszewska edytował(a) ten post dnia 02.08.12 o godzinie 11:58