Tomek K.

Tomek K. Where there is a
will, there is a
way!

Temat: SPMP - certyfikacja IPMA - informacje nt. certyfikatów,...

Uniwersalny czterostopniowy system certyfikacji IPMA został opracowany jako proces ciągłego udoskonalania i rozwijania kompetencji project managera. Każdy kolejny stopień weryfikuje kompetencje oraz rozwój samoświadomości kandydata.


Obrazek


Poziom A: Certified Projects Director - oznacza, że dana osoba jest w stanie kierować ważnym portfelem lub programem, wraz z towarzyszącymi im zasobami, metodykami i narzędziami.

Poziom B: Certified Senior Project Manager - oznacza, że dana osoba jest w stanie kierować złożonym przedsięwzięciem. Przynajmniej pięć lat doświadczenia.

Poziom C: Certified Project Manager - oznacza, że dana osoba jest w stanie prowadzić przedsięwzięcie o ograniczonej złożoności. Przynajmniej trzy lata doświadczenia.

Poziom D: Certified Project Management Associate - oznacza, że dana osoba jest w stanie stosować więdzę w dziedzinie zarządzania projektami, kiedy uczestniczy w przedsięwzięciu dowolnej wielkości.

Oko Kompetencji IPMA


Obrazek

Oko kompetencji IPMA symbolizuje człowieka, który jest najważniejszą częścią oceny kandydata w procesie certyfikacji. Symbolizuje ono również połączenie trzech obszarów kompetencji: behawioralnych, technicznych i kontekstowych, uwzględnianych w ocenie.
Każdy kandydat przystępujący do certyfikacji IPMA jest indywidualnie oceniany przez niezależnych asesorów. Umiejętności interpersonalne oraz cechy osobowościowe brane są pod uwagę na równi z doświadczeniem i wiedzą.
Ocena w oparcio o czynnik ludzki oraz połączenie obszarów kompetencji decydują o wyjątkowości systemu certyfikacji IPMA. Daje on szerszy obraz kompetencji każdego kandydata.

Na stronie SPMP możecie znaleźć dodatkowo wymagania i wytyczne kompetencji IPMA (ICB) w języku polskim. Udostępniony został również przykładowy test egzaminacyjny oraz materiały pomocnicze.

Wymagania szczegółowe dla poszczególnych stopni znajdziecie poniżej:
- Poziom A - dokładne informacje
- Poziom B - dokładne informacje
- Poziom C - dokładne informacje
- Poziom D - dokładne informacje

W tym miejscu znajdziecie również broszurkę certyfikacji, w której jest zawartych wiele dodatkowych ciekawych informacji.

Wszystko co zostało przedstawione powyżej pochodzi ze stron SPMP, IPMA oraz z broszurki certyfikacyjnej SPMP.Tomek Kowalski edytował(a) ten post dnia 24.10.09 o godzinie 16:31