Artur S.

Artur S. Doktor ekonomii,
praktyk zarządzania,
innowator,
skuteczn...

Temat: Jak zmienić branżę i zarabiać więcej pieniędzy?

Autor: Karolina Trzcińska
Źródło: Portal people.com.pl

Podobno ludzie są skłonni zrobić wszystko dla pieniędzy, nawet pójść do pracy – mówi biznesowy bon mot. Mimo, że ma wywołać przede wszystkim uśmiech, trudno odmówić mu odrobiny słuszności.

Kariera zawodowa to bardzo ważny element naszego życia. Ale jednocześnie długoletni i trudny proces, który w dużej mierze determinuje standard funkcjonowania każdego człowieka. Jednocześnie jesteśmy dziś postawieni w sytuacji, kiedy co raz częściej musimy zmieniać pracę, branżę, a nawet zawód. Rynek pracy wymaga od kandydatów elastyczności, a przekwalifikowanie się nie należy do najłatwiejszych zadań.

Często firmy oferują duże wsparcie w przekwalifikowaniu się na konkretne stanowisko. Najlepszym przykładem jest ta oferta – dowiedz się więcej.

Co zatem masz zrobić, aby zmienić branżę? Jak przejść przez ten proces świadomie, uniknąć porażki i zarabiać więcej niż wcześniej?

Przygotowanie

Badania pokazują, że najlepiej czujemy się w sytuacji, na której kształt mieliśmy bezpośredni wpływ. W przypadku tak ważnej decyzji, jak zmiana branży, warto zdobyć się na wysiłek i dobrze zaplanować kolejne kroki, by mieć poczucie, że sami jesteśmy kowalami swojego losu. Zatem przygotowanie pierwszy i najważniejszy etap całego przedsięwzięcia.

Jak się do tego zabrać? Najpierw odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Dlaczego potrzebuję zmiany?
Jakie branże mnie interesują i dlaczego?
Jakie są moje pasje, zainteresowania i czy jestem w stanie wykorzystać je w przyszłej pracy?
Czy mam w swoim najbliższym otoczeniu osoby, które już pracują w tej lub podobnej branży i mogą mi służyć pomocą?
Czy jestem gotów na chwilowe obniżenie poziomu stanowiska i wynagrodzenia miesięcznego, by doprowadzić do zmiany branży?
Czy w branży, która mnie interesuje, jestem w stanie zarabiać więcej?
Kolejnym elementem przygotowania jest przeprowadzenie dobrego badania rynku – wystarczy zwykły desktop research. Co musimy sprawdzić, zanim podejmiemy decyzję, gdzie wysłać CV?

Zapoznaj się z raportami płacowymi z ostatnich lat, dostępnymi w Internecie.
Zorientuj się, które firmy oferują praktyki lub staże bądź poszukują młodszych specjalistów.
Oceń realnie, jakich kompetencji i umiejętności brakuje Ci, by spełnić wymagania pracodawcy.
Zastanów się, czy ewentualne braki możesz nadrobić w obecnej pracy lub czy możesz tam jeszcze rozwinąć swoje słabsze kompetencje (warto pokusić się o spotkanie z doradcą zawodowym).
Wykorzystaj wszystkie szanse i możliwości na swój rozwój w wymarzonym kierunku w swojej obecnej pracy. Popraw wszystkie dotychczasowe niedociągnięcia (na przykład poziom znajomości języka, nieukończony certyfikat).
Udzielaj się na forach internetowych, szukaj bezpłatnych lekcji w internecie (czasem działają one na zasadzie wymiany barterowej), zapoznaj się z obecną sytuacją i bieżącymi wydarzeniami w Twojej wymarzonej branży (jeśli nie masz doświadczenia, bądź chociaż przygotowany z wiedzy teoretycznej – pokaż, że naprawdę Cię to interesuje).
Jest wiele organizacji, które oferują wsparcie także w tym etapie zmiany branży. Na przykład jeden z naszych klientów oferuje pomoc w dołączeniu do jego zespołu – sprawdź ofertę i dowiedz się więcej.

Działanie

Kiedy nabierzesz już wiatru w żagle i poczujesz, że jesteś już doskonale przygotowany, zacznij działać. W tej fazie czeka Cię już nieco mniej pracy i trudnych decyzji. Jest to natomiast moment, w którym musisz stać się gwiazdą i dać się znaleźć. W tym celu:

Przygotuj nowe CV – postaraj się uwypuklić wszystkie elementy Twojego dotychczasowego doświadczenia (zakres obowiązków, szkolenia, kursy, certyfikaty, projekty), które wiążą się jakkolwiek z nową branżą, lub które mogą być Twoim atutem. Pamiętaj, by nie przesadzić! Wszystkie informacje zawarte w Twoim CV zostaną zweryfikowane przez rekrutera podczas rozmowy – musisz więc podejść do tego zadania z głową – jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, spróbuj zwrócić się o pomoc do doradcy zawodowego.
Skonstruuj swój profil zawodowy na portalach społecznościowych (na przykład Goldenline, LinkedIn) – zawrzyj w nim możliwie jak najwięcej informacji, używając przy tym tak zwanych słów kluczowych. Są to słowa, po których Twój profil zostanie później wyszukany przez headhunterów – związane przede wszystkim z wymaganiami, jakie stawia firma przy poszukiwaniu pracownika. Może to być nazwa konkretnego certyfikatu, poziom języka, konkretne doświadczenie, na przykład w zarządzaniu ludźmi. Dla ułatwienia, łatwo stworzyć również angielską wersję profilu, wówczas więcej firm będzie w stanie do niego dotrzeć (firmy polskie i firmy globalne).
Poinformuj świat o tym, że chcesz zmienić branżę – umieść taką informację w swoim podsumowaniu zawodowym zarówno w CV, jak i na portalach społecznościowych. Obserwuj na tych portalach rekruterów, którzy poszukują kandydatów w tej branży – wyślij do nich wiadomości z pytaniem, czy nie poszukują w tym momencie takiej osoby jak Ty, poproś, by pamiętali o Tobie na przyszłość.
Aplikuj z głową – wysyłaj swoje CV do wyselekcjonowanych firm, a najlepiej do agencji rekrutacyjnych. Plusem aplikowania przez pośrednika jest to, że Twoje CV zostanie umieszczone w bazie, z której korzysta wielu rekruterów, a każdy z nich prowadzi po kilka projektów rekrutacyjnych, które mogą być dla Ciebie interesujące. Ponadto – możesz liczyć na duże wsparcie ze strony agencji rekrutacyjnej, która odpowiednio przygotuje Cię do rozmowy z przyszłym pracodawcą.
Bądź profesjonalny i odpowiadaj na wszystkie telefony i maile dotyczące pracy – przychodź przygotowany na wszystkie spotkania, na które zostaniesz zaproszony – buduj swoją markę.
Jeśli nie będziesz miał odzewu z żadnej firmy lub dowiesz się od kilku, że Twoje doświadczenie jest jednak za małe – przemyśl możliwość zgłoszenia się na praktyki lub staż. Większość osób, które zaczynają w ten sposób, po kilku miesiącach zostaje wchłoniętych do organizacji na stałe.

Stabilizacja

Kiedy dostaniesz już wymarzoną pracę lub staż, przejdź do etapu stabilizacji i daj z siebie wszystko! Zrealizowałeś swój cel, ale nie osiadaj na laurach. Teraz musisz pokazać pracodawcy, że jesteś solidnym pracownikiem, który dobrze rokuje. Dostałeś od firmy kredyt zaufania, więc nie zawiedź jej i licz się z wszelkimi konsekwencjami. Nie zapominaj o tym, że posiadasz już wiele umiejętności zdobytych we wcześniejszych pracach – wykorzystaj je na nowym stanowisku.

Podsumowując, zmiana branży jest trudna i wymaga wiele pracy i zaangażowania, ale jest możliwa. Czasem trzeba pogodzić się z tym, że czasowo będziemy na niższym stanowisku, bądź będziemy zarabiać mniej, ale niekiedy tylko w ten sposób możemy osiągnąć swój cel.

A Ty, myślisz o zmianie branży?

http://www.people.com.pl/aktualnosci/blog/jak-zmienic-...