konto usunięte

Temat: Ukraina: syngaliści korupcyjni będą chronieni przez praw

Ukraina: syngaliści korupcyjni będą chronieni przez praw.

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o sygnalistach korupcyjnych, zgodnie z którą będą oni chronieni przez prawo oraz wynagradzani za ujawnienie przypadków łapówkarstwa.


Ustawę poparło w głosowaniu 252 spośród ogólnej liczby 424 deputowanych. W Radzie Najwyższej Ukrainy zasiada formalnie 450 posłów, jednak nie ma w niej przedstawicieli zajętego przez separatystów Donbasu i zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Ustawa wyznacza status prawny sygnalistów, mówi o gwarancjach ich ochrony oraz zwalnia z odpowiedzialności za związane z korupcją naruszenie prawa. Zapewnia także m.in. anonimowość osób alarmujących o korupcji i chroni ich miejsce pracy.

Ustawa przewiduje ponadto, że osoba, która ujawni korupcję, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 10 procent wartości odzyskanych przez państwo środków, jednak suma ta nie może przekraczać równowartości 3 tys. pensji minimalnych. W tym roku pensja ta wynosi ponad 4,1 tys. hrywien, co oznacza, iż maksymalne wynagrodzenie dla sygnalisty to ponad 12,5 mln hrywien, czyli równowartość ponad 1,95 mln złotych.

Walka z korupcją była jednym z głównych haseł, które zaprzysiężony w maju na prezydenta Wołodymyr Zełenski głosił w swojej kampanii wyborczej. Pod tym samym hasłem szła także do przeprowadzonych w lipcu wcześniejszych wyborów parlamentarnych jego partia Sługa Narodu. Wynik, które ugrupowanie to uzyskało w wyborach, sprawił, że posiada ono w Radzie Najwyższej Ukrainy samodzielną większość.

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International z 2018 roku Ukraina uzyskała 32 punkty i zajęła 120. miejsce.

https://forsal.pl/amp/1435468,ukraina-syngalisci-korupc...

konto usunięte

Temat: Ukraina: syngaliści korupcyjni będą chronieni przez praw

Sygnalista chroniony na Ukrainie – nowe przepisy.

Parlament Ukrainy uchwalił 17 października br. szereg przepisów wprowadzających szeroką ochronę dla sygnalistów. Sygnalista może również otrzymać nagrodę pieniężną w przypadku wykrycia korupcji dużych rozmiarów.


Niedawno pisaliśmy na blogu o przyjęciu dyrektywy UE o ochronie sygnalistów, teraz rozwiązania z tego zakresu są wprowadzane również na Ukrainie. Uchwalone właśnie przepisy zapewniają anonimowość osoby zgłaszającej korupcję i zabraniają ujawniania tożsamości sygnalisty bądź jakichkolwiek innych danych umożliwiających ustalenie jego tożsamości. W sytuacji, gdy ujawnienie informacji o korupcji (również publiczne) wiązałoby się z naruszeniem innych przepisów np. dotyczących wykonywanego zawodu, sygnalista nie ponosi odpowiedzialności prawnej za takie ujawnienie (z wyjątkiem przypadków celowo fałszywych zgłoszeń).

Sygnalista może też liczyć na pomoc prawną, wsparcie psychologa, ochronę, zwrot wydatków na adwokata czy opłaty sądowe. Ponadto, w przypadku zaistnienia zagrożenia zdrowia, życia oraz mienia, sygnalista i/lub jego rodzina mogą być objęci ochroną na podstawie przepisów wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa osób uczestniczących w postępowaniu karnym.

Nowa regulacja przewiduje również ochronę przed zwolnieniem z pracy w związku ze zgłoszeniem korupcji. W takiej sytuacji sygnalista jak i członkowie jego rodziny mają być przywróceni do pracy, a za okres pozostawania bez dochodu zostanie wypłacone wynagrodzenie (za okres do jednego roku).
...
https://www.blog.ey.pl/audytsledczy/sygnalista-chronion...



Wyślij zaproszenie do