konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej - 31.10.2013

Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej - 31.10.2013

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy. Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Analizy i raporty

Nowa dyrektywa UE
Parlament Europejski będzie głosował nad Dyrektywą o Zapobieganiu Prania Pieniędzy, w tym nad wprowadzeniem krajowych rejestrów publicznych, zawierających informacje o tym, kto jest rzeczywistym właścicielem i kto kontroluje konkretne spółki.

NIK o sieci viaTOLL
Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) został uruchomiony 1 lipca 2011 roku. Sieć viaToll - uruchomiona w niespełna osiem miesięcy od podpisania umowy - zastąpiła nieefektywnie działający system winietowy. Kontrolerzy NIK ustalili jednak, że do wykonania części bramownic sieci viaTOLL - na których zamontowano urządzenia elektronicznego poboru opłat - wykorzystano materiały niespełniające norm, dopuszczone do obrotu na podstawie sfałszowanych świadectw odbioru.

Polska w Zarządzie INTOSAI

W Pekinie zakończył się XXI Kongres INTOSAI, w którym uczestniczyli szefowie najwyższych organów kontroli z całego świata. NIK reprezentował jej prezes - Krzysztof Kwiatkowski. Najwyższa Izba Kontroli została wybrana do Zarządu INTOSAI - światowej organizacji skupiającej organy kontroli państwowej.

Media zagraniczne
Korupcja problemem w Afryce Wschodniej
31.10.2013. Lokalne oddziały Transparency International przygotowały indeks korupcji dla Afryki Wschodniej. Opublikowane dane wskazują, że zjawisko to pozostaje poważnym problemem w opinii społeczeństw Burundi, Kenii, Rwandy, Tanzanii i Ugandy.

USA. Nikłe szanse na zaostrzenie przepisów
30.10.2013 Waszyngton. 23 października br. w komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych rozpoczęły się prace nad projektem ustawy zaostrzającej odpowiedzialność dyrektorów banków za pranie pieniędzy. Żeby wejść w życie projekt ustawy musi zostać przyjęty przez Kongres i Senat oraz podpisany przez prezydenta. Na stronie govtrack.us wskazano, że istnieje tylko 7 procent szans na przyjęcie ustawy przez komisję i tylko 1 procent na jej wejście w życie.

Gruzja: Były minister obrony skazany
30.10.2013. Były gruziński minister obrony narodowej Baczana (Baczo) Achalaia został uznany winnym nadużycia stanowiska. Sąd w Tbilisi skazał go na 3 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności za nadużycie siły względem więźniów podczas tłumienia buntu w jednym z więzień w 2006 roku.

Chevron, 19 miliardów dolarów i ekwadorski sędzia
29.10.2013. Były ekwadorski sędzia Alberto Guerra zeznał, że przyjął łapówki w zamian za uznanie korporacji Chevron winną skażenia znacznych połaci amazońskiej dżungli. Dodał ponadto, że kolejny sędzia, Nicolas Zambrano, przyjął pół miliona dolarów, by zasądzić 19 miliardów dolarów grzywny.

Kolejny proces Berlusconiego
28.10.2013. Były premier Włoch Silvio Berlusconi będzie odpowiadał za korupcję. Rozpoczęcie procesu zapowiedziano na 11 lutego 2014 roku. Włoska prokuratura uznała, że Berlusconi przekupił senatora z Neapolu Sergio De Gregorio, który w zamian za 3 miliony euro miał przejść na stronę centroprawicy.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl