konto usunięte

Temat: Jak skutecznie zapobiegać korupcji?

„Jak skutecznie zapobiegać korupcji? Przegląd rozwiązań europejskich dotyczących konfliktu interesów, finansowania polityki i dostępu do informacji publicznej” to tytuł publikacji przygotowanej przez Instytut Spraw Publicznych*.

Jak czytamy na stronie Instytutu Spraw Publicznych, raport koncentruje się szczególnie na mechanizmach, które mają zapewnić skuteczne stosowanie przepisów: sankcjach, nadzorze instytucjonalnym, działaniach informacyjnych i edukacyjnych oraz wymaganiach dotyczących jawności.

W opracowaniu zestawiono najlepsze praktyki europejskie dotyczące trzech dziedzin życia publicznego: zapobiegania zjawisku konfliktu interesów, przejrzystości finansowania polityki i dostępu do informacji publicznej. Dokonano także analizy porównawczej rozwiązań przyjętych w powyższych zakresach w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Raport powstał w ramach projektu „Promowanie skutecznych rozwiązań antykorupcyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”, realizowanego wspólnie przez pięć organizacji: Oživení z Czech, Instytut Spraw Publicznych z Polski, EKINT z Węgier, Transparency International Słowacja i Transparency International Estonia przy wsparciu Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Unii Europejskiej.

Jak informują Autorzy opracowania, ogólnym celem projektu było wzmocnienie ram instytucjonalnych w przeciwdziałaniu korupcji w państwach regionu, aby doprowadzić do skuteczniejszego egzekwowania mechanizmów antykorupcyjnych.

Wersja elektroniczna publikacji jest dostępna do pobrania na stronie Instytutu Spraw Publicznych pod adresem http://isp.org.pl/publikacje,1,856.html.

* Jak skutecznie zapobiegać korupcji? Przegląd rozwiązań europejskich dotyczących konfliktu interesów, finansowania polityki i dostępu do informacji publicznej, A. Kobylińska, L. Petrakova, F. Pazderski (red.), Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2015.

Źródło: isp.org.pl
Jerzy Fiuk

Jerzy Fiuk interim manager,
doradca, konsultant

Temat: Jak skutecznie zapobiegać korupcji?

Właśnie "przekartkowałem" wskazany przez Pana tekst. Pewnie zbyt pobieżnie by polemizować czy wskazywać casusy. Ale ja mam potrzebę ujmowania tej ważnej sprawy jasno i prosto, czego w tym tekście nie znalazłem (może przez nieuwagę?).

W 1921 roku w Polsce, na mocy ustawy, skorumpowanemu urzędnikowi państwowemu groziła kara śmierci. Ja wiem, że teraz to by nie przeszło, choć sam raczej bym nie miał problemów z akceptacją takiego prawa, będąc urzędnikiem. Rozumiem jednak, że prawo nie działa w próżni. Tak sformowane, nie może przecież nie korelować z innymi uregulowaniami, a takich sankcji teraz nie ma.

Mam wrażenie, że to by była dobra praktyka, gdyby za jakiekolwiek korupcyjne zachowanie urzędnika państwowego, oprócz sankcji przewidzianych obecnie obowiązującym prawem,groziło mu dożywotnie wydalenie z korpusu pracowników instytucji państwowych, w tym firm i organizacji finansowanych z budżetu Państwa czy mających udziały budżetu Państwa. Oraz utrata wcześniej wypracowanych przywilejów i świadczeń emerytalnych. Słowem, pozostaje sektor prywatny.

Zakończę anegdotycznie. Jak byłem małym chłopcem rozmawiałem ze swoim dziadkiem o uczciwości. Dopytywałem się o coś chyba zbyt nachalnie (czytaj ideowo) bo powiedział mi taką anegdotę o urzędnikach państwowych II RP. Otóż o urzędniku Kowalskim można było powiedzieć, z całą pewnością, że jest uczciwy do kwoty, dajmy na to, 5000 tys. złotych. A dalej? Dalej, to nikt jeszcze nie próbował. :).Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.07.15 o godzinie 18:33

Następna dyskusja:

Sukces jest jak góra lodowa




Wyślij zaproszenie do