konto usunięte
Temat: Edukacja antykorupcyjna i sygnaliści w urzędach w Polsce
Edukacja antykorupcyjna i sygnaliści w urzędach w Polsce.Jak wynika z przeprowadzonej przez CBA analizy danych przekazanych przez ponad 3000 urzędów w Polsce w 2/3 z nich prowadzone były działania w zakresie edukacji antykorupcyjnej. Natomiast możliwość zgłaszania przypadków korupcji za pośrednictwem dedykowanego adresu e-mail wprowadziło 8,9% urzędów.
Z prezentacji danych z ponad 3000 urzędów w Polsce rysuje się obraz w jaki sposób prowadzona jest w nich edukacja antykorupcyjna oraz w jaki sposób funkcjonują systemy zgłaszania nieprawidłowości (dane zaprezentowane zostały przez CBA podczas IX Polsko-Niemieckiego Forum Compliance na GPW S.A.).
Wyniki badań przeprowadzono w związku z realizacją zadań Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji, to jest:
analizy najczęstszych ryzyk korupcyjnych występujących w urzędach administracji publicznej oraz
analizy istniejących struktur antykorupcyjnych w urzędach administracji publicznej.
Z przedstawionej analizy wynika, że w 66,2% urzędów prowadzone są działania w zakresie edukacji antykorupcyjnej. Najczęściej mają one postać przeprowadzonych we własnym zakresie (35,8%) szkoleń wewnętrznych. Szkolenia zewnętrzne prowadzone są w 16,3% urzędów a w 12% prowadzone były szkolenia e-learning. Natomiast w 16,9% w formie publikacji, z którymi zapoznawali się urzędnicy.
Z prezentowanych podczas forum danych wynika, że w każdym urzędzie pracownicy mają możliwość powiadamiania o wewnętrznych nieprawidłowościach (96,6% ankietowanych urzędów). Na ile skuteczne są to rozwiązania i czy jest to tylko możliwość formalnego zgłoszenia zauważonych naruszeń przepisów lub wewnętrznych regulacji swojemu przełożonemu, tego z tych danych nie wynika.
Na pytanie czy urzędnicy mają możliwość zawiadamiania w sposób anonimowy, odpowiedzi „TAK” udzieliło 73,6% urzędów. To nie musi wprost oznaczać, że istnieją systemy i procedury zgłaszania tego rodzaju informacji i ich wyjaśniania. Niekoniecznie także oznacza to istnienie systemu ochrony i bezpieczeństwa dla osób, które w sposób anonimowy i poufny chciałyby zgłosić takie nieprawidłowości. To tylko informacja o dopuszczeniu możliwości rozpatrywania zgłoszeń przekazanych anonimowo.
(...)
https://www.linkedin.com/pulse/edukacja-antykorupcyjna-...Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.05.19 o godzinie 10:16