Temat: Certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Według znowelizowanej niedawno ustawy o rachunkowości (z 18 marca 2008 r.) po 30 czerwca 2010 r. nie przewidywano możliwości otrzymania certyfikatu księgowego bez konieczności zdawania egzaminu. Przepisy te jeszcze nie weszły w życie, a już (24 października 2008 r.) Sejm je znowelizował, powracając de facto do rozwiązań obowiązujących na gruncie rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2009 r. nie będzie obowiązywała już data graniczna (30 czerwca 2010 r.), wyznaczająca nieprzekraczalny termin składania wniosków o wydanie certyfikatu księgowego bez egzaminu. Innymi słowy - od 1 stycznia 2009 r. według ustawy o rachunkowości nadal będzie można uzyskać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu. Uchwalona 24 października 2008 r. przez Sejm nowelizacja ustawy o rachunkowości wskazuje, że osoby fizyczne zamierzające otrzymać certyfikat księgowy muszą spełnić co najmniej jeden z następujących warunków (art. 76b ust. 1 ustawy o rachunkowości):
a) posiadać trzyletnią praktykę w księgowości oraz wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
b) posiadać trzyletnią praktykę w księgowości i wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
c) posiadać dwuletnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.
Reasumując: osoby posiadające trzyletnią praktykę i odpowiednie wykształcenie będą mogły nadal (tj. tak jak obecnie) ubiegać się o przyznanie certyfikatu księgowego bez konieczności zdawania egzaminu.