konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

dziendobrywieczor

od jakiegos czasu zajmuje sie ksiegowoscia w Anglii - duzo praktyki w pracy, po drodze jakis dyplom , teraz zaczynam specjalizacje w podatkach... to tak zeby sie jakos okreslic na poczatek. a wracajac do tematu - w Polsce nie mialam zadnej stycznosci z ksiegowoscia wiec "techniczne" pojecia sa mi raczej obce. czasami rzuca mi sie w oczy rozne okreslenia np glowny/samodzielny/dyplomowany ksiegowy, czy cos w tym stylu i za kazdym razem sie zastanawiam jak sie to ma do angielskiej rzeczywistosci (a czasami odwrotnie). bylabym dzwieczna gdyby ktos uzupelnil moje braki, bo jakos tak glupio nie orientowac sie. nie chodzi mi o pojecia z rachunkowosci tylko kwestie nazywania stanowisk i kwalifikacje, np


Management Accountant
Auditor
Accountant
Financial Controller
Accounting Technician (technik ksiegowosci zapewne)
Bookkeeper / Accounts Clerk


w sumie najbardziej interesuje mnie roznica pomiedzy bookkeeper i accountant w Polsce, bo jakby nie patrzec to i tego i tego wypadaloby nazwac ksiegowym ;))
jakie sa podstawowe i optymalne kwalifikacje? (dyplomowany ksiegowy to szczyt drabiny?)
jakie sa mozliwe stanowiska, czy jest podobny podzial jak w Anglii?

licze na to to ze znajda sie jacys pasjonaci i rozwina temat :-)

dzieki!

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

Glowny podzial rachunkowosci jest na financial accounting - ksiegowosc finansowa oraz management accounting - ksiegowosc zarzadcza, zwana takze controllingiem. Anglosasi mowi raczej management accounting, a Europa kontynentalna controlling. Z tego podzialu wywodza sie nazwy stanowisk.

Tlumaczenia sa generalnie plynne, ale najczesciej spotkasz sie
z takimi stanowiskami:

CFO (Chief Financial Officer) / Financial Director - Dyrektor Finansowy, najczesciej Czlonek Zarzadu

Financial Controller - Kontroler Finansowy

Management Accountant - Specjalista d/s controllingu, Mlodszy Kontroler Finansowy

Chief Accountant - Glowny Ksiegowy

Accountant - Samodzielny Ksiegowy, Specjalista d/s ksiegowosci

Bookkeeper / Accounts Clerk - Mlodszy ksiegowy, Asystent d/s ksiegowosci

Auditor - Biegly rewident, Audytor

* oczywiscie wszystkie stanowiska moga byc m/f, choc robilem
tlumaczenie w rodzaju meskim :-)Jakub Rutkowski edytował(a) ten post dnia 30.11.07 o godzinie 09:07

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

Witam,
Sprawa podobna jak z tłumaczeniem i znaczeniem deprecjacji i amortyzacji :)

Management Accountant - dosłowne tłumaczenie ma się oczywiście nijak do stanowisk w Polsce, według mnie odpowiednik w Polsce to Dyrektor Finansowy, ale z kolei coraz bardziej popularnym staje siestanowisko Kontrolera Finansowego - w Polsce egzaminy CIMA nie są jeszcze popularne.

Auditor - Audytor ale też Biegły Rewident w zależności od kontekstu (w Polsce zawód Biegłego Rewidenta jest regulowany, są egzaminy)

Accountant - jeżeli jest pozycjonowabnie stanowisk w firmie to tu dałbym stanowisko: starszy księgowy

Financial Controller - kontroler finansowy, coś na styku komisji rewizyjnej, głównego ksiegowego, dyrektora finansowego

Accounting Technician (technik ksiegowosci zapewne) - odpowiednik w Polsce - coś w okolicach starszego księgowego

Bookkeeper / Accounts Clerk - młodszy ksiegowy - tzw klepacz faktur

CO do wymogów w Polsce: zawód ksiegowego nie jest regulowany, wyjątkiem jest Usługowe prowadzenie ksieg rachunkowych - czyli prowadzenie biura rachunkowego. Dyplomowani ksiegowi stracili swe uprawnienia po wejściu w zycie ustawy o biegłych rewidentach bodajże w 19963 roku, część z nich została po odpowiednim dokoszleniu biegłymi rewidentami, częśc odeszła na emeryturę. W Anglii Szkocji Walii i Irlandii masz kilka instytutów które zajmują się certyfikacją zawodu ksiegowęgo:

ICAEW, ICAS, ACCA, CIMA i jeszcze kilka mniejszych, nie ma natomiast regulacji ustawowej.

PS: zmiany odnośnie certyfikacji w PL w drodze

PS2: heh prawie w tym samym czasie napisaliśmy - minimalnie drugi :)Maciej F. edytował(a) ten post dnia 30.11.07 o godzinie 09:09

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

Cienka linia odzielajaca w UK bookkeper od accountant polega na tym,ze accountant uwazany jest za osobę ktora oceniając dokument ksiegowy widzi i rozumie procesy biznesowe ktore za tym dokumentem stoją i potrafi zoptymalizowac sposob formalnego potraktowania dokumentu z pozytkiem dla firmy.

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

dzieki wszystkim za wklad i rozjasnienie sytuacji! :)

widze ze roznice sa spore, zwlaszcza ten brak regulacji w Polsce, czy to znaczy ze tam latwiej zostac ksiegowym? (ech, a tutaj tyle egzaminow za pasem i drugie tyle do zaliczenia... :P )chociaz w sumie tutaj (w UK) tez mozna pracowac bez kwalifikacji, na podstawie praktycznego doswiadczenia, tzn jak juz sie uda wkrecic w srodowisko ;-) z papierami jednak latwiej. no i zarobki lepsze.

ja w tej chwili musze robic specjalizacje w podatkach i prawie podatkowym - takie wymaganie pracodawcy. same umiejetnosci i wiedza nie wystarcza - chodzi o to zeby mozna bylo powiedziec klientom ze cala zaloga jest wysoko wykwalifikowana i ma odpowiednie papiery na to, ponoc robi to lepsze wrazenie :))
w dodatku cala ta przyjemnosc zdobywania kolejnego dyplomu trwa 3 lata, ale moja pani szefowa stwierdzila ze na pewno uda mi sie to zrobic w 18 miesiecy (!?). pozyjemy, zobaczymy :P

ta cienka linia pomiedzy bookkeeper i accountant w UK to chyba nie jest az taka znowu cienka - troche inne kwalifikacje, inny zakres obowiazkow i roznica w zarobkach :)
ale i tak najbardziej interesuje mnie polska strona zagadnienia, realia UKejowsie juz znam.

ciekawe czy gdybym wrocila do Polski to czy udaloby mi sie znalezc tam prace w ksiegowosci?? pytanie w sumie czysto teoretyczne bo chyba za dlugo tu mieszkam zeby wracac ;-)
Aleksander Rak

Aleksander Rak Fortune Auto Finance
- Internal Control &
Management Info...

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

salina w.:
ciekawe czy gdybym wrocila do Polski to czy udaloby mi sie znalezc tam prace w ksiegowosci??

Prawdopodobnie bez problemu, bo potyt na doświadczonych księgowych ze znajomością angielskiego jest bardzo duży.

W Polsce w tej chwili ksiegowym może być kazdy, kogo pracodawca zatrudni na takim stanowisku - żadna ustawa nie reguluje wymagań.
Trzeba mieć państwowy papier, jeśli chce się uługowo prowadzić księgi .

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

w sumie to chyba nie tak zle - wg mnie ksiegowosci (jak i wielu innych rzeczy) mozna sie najlepiej nauczyc zajmujac sie nia w praktyce, a brak regulacji ulatwia zycie tym co zlapali bakcyla ale nie zdazyli jeszcze nakarmic go wiedza ;-)

w UK, dla odmiany, nawet na stanowisko accounts assistant wymagaja przynajmniej podstawowych kwalifikacji (a najlepiej bycia "part qualified", czyli troche wiecej niz podstawy) i 2-letniego doswiadczenia. owo doswiadczenie oczywiscie jest najwazniejsze - ale jesli doswiadczenie nie idzie w parze z odpowiednimi kwalifikacjami to pracodawca oczekuje ze pracownik je zdobedzie, wiec taka prace dostanie ktos, kto albo juz studiuje, albo jest w stanie podjac nauke jak najszybciej. a praca od 9.00 do 5.30 tego nie ulatwia ;-)

aaa, jeszcze mi sie rzucilo w oczy - klepacz faktur, w wypowiedzi Macieja. Tutaj to chyba raczej Purchase / Sales Ledger Clerk? Czyli pierwszy stopien wtajemniczenia :-)

ja tak teoretyzowalam tym pytaniem o prace w Polsce, ale jakby BNP doszlo nagle do wladzy (nie takie nieprawdopodobne sadzac po nastrojach tubylcow)i poslali wszystkich emigrantow do diabla to moze jednak nie bede przymierac glodem w ojczyznie ;-)

dobrej nocy :)salina w. edytował(a) ten post dnia 01.12.07 o godzinie 00:54

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

salina w.:
dziendobrywieczor

w sumie najbardziej interesuje mnie roznica pomiedzy bookkeeper i accountant w Polsce, bo jakby nie patrzec to i tego i tego wypadaloby nazwac ksiegowym ;))
jakie sa podstawowe i optymalne kwalifikacje? (dyplomowany ksiegowy to szczyt drabiny?)
jakie sa mozliwe stanowiska, czy jest podobny podzial jak w Anglii?

Warto sprawdzić w słowniku, co te słowa oznaczają:
accountant - someone whose job is to keep or check financial records; w nomenklaturze dużych firm Reporting lub General Ledger

bookkeeping - the job or activity of recording the financial accounts of a business or organization; w nomenklaturze dużych firm to dział Accounts Receivable i Accounts Payable.

Stąd wniosek, że bookkeeping niekoniecznie musi być wykonywany przez osobę - to często masowe procesy ewidencji, wykonywane przez system księgowy.

W Polsce odpowiednikiem BOOKKEEPERA może być administrator księgowości (co weszło myślę do słownika w dobie centrów finansowo-księgowych). Jednak często to stanowisko jest określane tutaj w Polsce jako młodszy księgowy, więc trzeba się bacznie przyglądać zakresowi obowiązków w ofertach pracy.

Portale z ofertami pracy roją się od stanowisk i wymagań pracodawców. Z angielskim i doświadczeniem, ale bez wykształcenia i znajomości polskiego prawa podatkowego w Polsce mogłabyś szczęśliwie dostać się na klepacza faktur - czyli Accounting Administrator, Junior Accountant albo Accountant - w zależności, co sobie wynegocjujesz w umowie, jeśli chodzi o nazwę stanowiska... - mowa o jakiejś korporacji lub firmie produkcyjnej oferującej tzw.stanowisko operacyjne (typ pracy: ewidencja, ewentualnie rozrachunki). Tutaj na stanowisku klepacza/bookkeepera można trafić dobre zarobk i z reguły stanowisko jednak nazywa się księgowa.

W biurze rachunkowym z reguły zatrudniają na stanowiska księgowych/samodzielnych księgowych z koniecznością posiadania Cetyfikatu z MF w Polsce.
Oraz trzeba być dobrym praktykiem, jeśli chodzi o sporządzanie deklaracji Vat, Cit, rozliczeń z Zus i.in. Bez znajomości polskiego prawa podatkowego do biura na klepacza Cię nie przyjmą za ludzką pensję - znajomość angielskiego może być tam czasem kryterium minimum. Często można tam dodatkowo oczekiwać wysokich premii za przygotowanie sprawozdań finansowych.
Pracownicy biur rachunkowych mają najczęściej stanowiska samodzielnych księgowych i z tego poziomu startują do firm produkcyjnych na głównych księgowych. Jest to najlepsza szkoła dla księgowych.

Z drugiej strony szczyt w księgowości to stanowisko biegłego rewidenta - do tego dochodzi się albo przez doktorat na wyższej uczelni, albo przez pracę w firmie audytorskiej, oczywiście najlepiej zaraz po studiach wyższych. Można też na własną rękę - przez zaplecze rodzinnych tradycji, a jeśli się takich nie ma, można próbować się dokształcać samemu i wtedy startować na jakieś stanowiska typu specjalistycznego lub "senior".

Księgowość można też próbować opanować od strony controllingu w firmie produkcyjnej - te stanowiska w firmach produkcyjnych są najlepsze - początkujący analityk/młodszy kontroler zarabia więcej niż księgowy, chociażby dlatego, że ma często premię skorelowaną z wynikami produkcji.
W dużych firmach controlling zajmuje się na podstawowych analitycznych stanowiskach analizą kosztów produkcji. Tutaj kluczem do sukcesu jest nie tyle znajomość księgowości, co opanowanie narzędzi analitycznych - zaawansowanego accessa czy excella.
Powodzenia - Magda

konto usunięte

Temat: Ksiegowosc - Polska / Anglia (pojecia, roznice,...

wow, niezly wyklad :))
dzieki.

nie planuje szukac pracy w Polsce, raczej bede otwierac wlasna firme tutaj. ale dobrze wiedziec jak to wyglada po drugiej stronie ;-)

Następna dyskusja:

mloda firma, mala ksiegowosc




Wyślij zaproszenie do