Paulina Jakubanis

Paulina Jakubanis Dogonić marzenia

Temat: ŻYWA BIBLIOTEKA

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi.

Nie żyjemy w tak jednorodnym kraju, jak wielu sądzi. Mieszkają tu ludzie o różnych poglądach, kolorach skóry, orientacjach seksualnych, różnym pochodzeniu etnicznym, wyznaniu (lub jego braku). To właśnie różnorodni ludzie będą „książkami”. Będzie można ich wypożyczyć i porozmawiać z nimi w czytelni.

Żywa Biblioteka pozwala na wyjście ze świata swoich własnych wyobrażeń na temat poszczególnych grup ludzi. Z podziału na „my” i „oni”. Pozwoli rozumieć innych ludzi i spojrzeć na świat ich oczami.

Każda „Żywa książka” dzieli się z osobami odwiedzającymi „Żywą Bibliotekę” swoim podejściem do świata oraz swoimi doznaniami –tym, jak jest odbierana przez otoczenie z uwagi na wyróżniającą ją cechę/właściwość, odpowiadając w tym celu na pytania i opowiadając o swojej codzienności. Interakcja z „Żywymi książkami” odbywa się na zasadzie „jeden na jeden” i nie może przekroczyć 15-20 min. – chodzi o umożliwienie jak najpełniejszego wykorzystania dostępnego czasu przez jak największą liczbę osób odwiedzających „Żywą Bibliotekę”. „Żywe książki” - osoby, które pełnią ich charakter, nie odgrywają żadnej roli ani niczego nie udają, ale szczerze opowiadają o sobie i swoim życiu.

Wydarzenie poprzedzi wykład psycholożki Marty Kosińskiej pt. „Dyskryminacja, tolerancja, akceptacja a uznanie praw”.
Marta Kosińska pracuje w Poradni Zdrowia Psychoseksualnego w Gdańsku. Jest trenerką i edukatorką w zakresie praw człowieka i seksualności, a także współautorką publikacji finansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Ja jestem innym ty” dotyczącej zajęć antydyskryminacyjnych. Uczy psychologii w British International School w Gdańsku.

Po zakończeniu Żywej Biblioteki zaplanowano spotkanie autorskie z
Hubertem Klimko-Dobrzanieckim.
Hubert Klimko-Dobrzaniecki studiował filozofię, teologię i filologię
islandzką. Wydał dwa tomiki wierszy po islandzku, zbiór opowiadań
"Stacja Bielawa Zachodnia" oraz powieści: "Dom Róży.
Krýsuvík" (nominacja do Nagrody literackiej Nike), "Kołysanka dla
wisielca" i "Raz. Dwa. Trzy.".

ŻYWA BIBLIOTEKA
Gdzie? Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23,
Toruń
Kiedy? 15 października 2009 roku
12:00 wykład Marty Kosińskiej W domu po kryjomu. Dyskryminacja, tolerancja i akceptacja a uznanie praw
13:00 -18:30 Żywa Biblioteka
18:30 - spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim



Obrazek


Więcej na temat idei Zywych Bibliotek na http://www.zywabiblioteka.pl/Paulina Jakubanis edytował(a) ten post dnia 12.10.09 o godzinie 15:32
Paulina Jakubanis

Paulina Jakubanis Dogonić marzenia

Temat: ŻYWA BIBLIOTEKA

Żywe książki ponownie w Toruniu

początek: 23 kwietnia 2010, 9:00
koniec: 23 kwietnia 2010, 15:00
miejsce: Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ul. Jęczmiennej 23
bilety: wstęp wolny

Najpierw prelekcja na temat tolerancji i praw człowieka a potem spotkania z niecodziennymi książkami - tak będzie wyglądać druga edycja Żywej Biblioteki. Impreza odbędzie się 23 kwietnia w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ul. Jęczmiennej 23.

- W ramach Żywej Biblioteki udostępnimy czytelnikom "żywy księgozbiór" - przedstawicieli środowisk i grup społecznych, które zwykle postrzegamy przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń - mówi Przemek Szczepłocki z Pracowni Różnorodności, która wspólnie z Książnicą Kopernikańską w Toruniu organizuje wydarzenie. - Ludzie, z którymi spotkamy się 23 kwietnia często zmagają się z dyskryminacją, a nawet wykluczeniem ze względu na wiek, kolor skóry, niepełnosprawność, sytuację materialną, pochodzenie etniczne, orientację seksualną lub wyznawane poglądy. Wierzymy, że spotkania z "żywymi książkami" to doskonała okazja, by ujrzeć w "innym" drugiego człowieka.

Organizatorzy zadbali o to, by lista "tytułów" z katalogu Żywej Biblioteki odpowiadała aktualnym potrzebom i wpisywała się w lokalny kontekst społeczny. W Filii nr 1 spotkamy się m.in. z buddystą, wyznawcą judaizmu, niewidomym, osobą transseksualną oraz osobą pochodzenia azjatyckiego. - Chcemy pokazać torunianom, że świat jest złożony, a ludzie - różnorodni - i że tej różnorodności nie musimy się obawiać - mówi Marek Jurowski z Książnicy Kopernikańskiej.

Imprezę rozpocznie o godz. 9.00 prelekcja poświęcona prawom człowieka. Od 10.00 do 15.00 będą trwać spotkania z "żywymi książkami". Czytelnicy, którzy 23 kwietnia odwiedzą Filię nr 1, mogą liczyć na wsparcie bibliotekarzy, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego tytułu i wyjaśnią zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki. Na prelekcję obowiązują zapisy. Organizatorzy proszą, aby zorganizowane grupy z wyprzedzeniem informowały o zamiarze udziału w wydarzeniu.

Pierwsza Żywa Biblioteka w Toruniu odbyła się w październiku zeszłego roku. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem - z przedstawicielami rozmaitych mniejszości spotkało się kilkadziesiąt osób. Torunianie rozmawiali m.in. z protestantką, wegetarianinem, gejem, lesbijką, anarchistą, ateistą i ortodoksyjną katoliczką.

Żywa Biblioteka została wymyślona w 2000 r. przez młodych ludzi z duńskiej organizacji Stop The Violence. Pierwsze "żywe książki" pojawiły się w 2000 r. na festiwalu w Roskilde. Obecnie w projekcie uczestniczy kilkadziesiąt miast na całym świecie, głównie w Europie i USA. W Polsce są wśród nich m.in. Gdańsk, Wrocław, Toruń i Grudziądz.



Wyślij zaproszenie do