Grażyna C. mgr turystyki,
Temat: Kot z podwórka i z hodowli
Klamka zapadła: bierzemy kota! Decydując się na przygarnięcie bezdomnego kociaka powinniśmy wiedzieć, jakie choroby najczęściej występują u tych zwierząt i jakie niesie to zagrożenia dla naszego zdrowia.U bezpańskich kotów najczęściej występują:
- Zarobaczenie.
Dotyczy prawie wszystkich kociąt. Pasożyty bytujące u kotów nie są groźne dla zdrowego dorosłego człowieka. Objawy sugerujące inwazję to duży niebolesny brzuszek, nastroszenie sierści, biegunka, zainteresowanie zwierzęcia okolicą odbytu (przy tasiemczycy); apetyt jest najczęściej nie zmieniony. Lek podany przez lekarza weterynarii skutecznie rozprawi się z niepożądanymi lokatorami przewodu pokarmowego naszego podopiecznego.
- Inwazja pcheł.
Może być uciążliwa dla przyszłego właściciela. Owady te potrafią ukąsić również człowieka. Silny świąd, gwałtowne lizanie się, przerzedzone włosy zwłaszcza w okolicy nasady ogona kota - to znaki zapchlenia. Środki stosowane do zwalczania pcheł zabijają postaci dorosłe i zabezpieczają przez ponowną inwazją przez 30 - 90 dni (w zależności od użytego preparatu).
- Świerzbowiec koci.
Jest roztoczem pasożytującym tylko u kotów. Schorzenie nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zmiany lokalizują się na uszach i głowie (strupki). W uchu widoczna jest spora ilość ciemnej, łuskowatej wydzieliny. Występuje bardzo silny świąd. Leczenie trwa dłużej, ale jest skuteczne.
- Grzybice skórne.
U kotów są wywoływane przez dwa gatunki grzybów. Choroby te są zoonozami, tzn. infekcja przenosi się ze zwierzęcia na człowieka. U kotów objawy grzybicy mają postać owalnych ognisk przystrzyżonego włosa, pokrytych łuseczkami przypominającymi popiół z papierosa. Często jednak infekcja przebiega bezobjawowo. Przy podejrzeniu grzybicy lekarz weterynarii pobiera włosy i naskórek do badania mykologicznego. Leczenie grzybicy u kota trwa3 - 4 tygodnie, ale przynosi rezultaty i w większości przypadków nie ma nawrotów choroby.
- Katar koci.
Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych i spojówek. Bardzo często proces chorobowy jest wikłany przez bakterie. Drobnoustroje wywołujące to schorzenie nie są zaraźliwe dla ludzi. Objawy kataru to osowiałość, zmniejszony apetyt, wydzielina z nosa i oczu, kichanie. Leczenie ma na celu zwalczanie powikłań bakteryjnych i wzmocnienie układu odpornościowego. Wskazane jest szczepienie kotów przeciwko katarowi kociemu.
Obejrzyj arystokratę!
Jeśli chcemy kupić kociaka rasowego, wybierzmy renomowaną hodowlę, można skorzystać z ogłoszeń w prasie fachowej lub uzyskać informację w Związku Hodowców Kotów Rasowych. Starajmy się unikać przypadkowych zakupów na ulicy czy na giełdach zwierząt.
Przed zabraniem kociaka do domu powinniśmy dokładnie go obejrzeć.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na:
- zachowanie (kotki powinny być wesołe i ciekawskie)
- czystość skóry i sierści (bez strupków, łupieżu; sierść gładka, bez przełysień)
- czystość okolicy oczu i nosa (bez wysięku)
- czystość uszu (bez wydzieliny wewnątrz)
- czystość okolicy odbytu (bez śladów biegunki).
Od hodowcy trzeba też uzyskać informacje na temat dotychczasowej diety naszego ulubieńca - gwałtowna zmiana karmy może skończyć się przejściową biegunką - oraz tego, czy był odrobaczony i szczepiony (wpis w książeczce zdrowia kota z pieczątką i podpisem lekarza weterynarii).
Niezależnie od tego, czy przygarnęliśmy bezdomnego kociaka, czy kupiliśmy kociego arystokratę, warto jest udać się ze zwierzakiem do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Lekarz rozwieje nasze wątpliwości dotyczące zdrowia, żywienia i pielęgnacji nowego członka rodziny.
lek. wet. Ewa Zwierzyńska