konto usunięte

Temat: Zatrudnienie w administracji samorządowej będzie topniało

Zatrudnienie w administracji samorządowej będzie topniało.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu 3 ostatnich lat wynagrodzenie w administracji samorządowej wzrosło o nieco ponad 530 zł brutto. 1 stycznia wzrosła z kolei płaca minimalna, co oznacza, że ci najmniej zarabiający będą zarabiać więcej. Pytanie, czy to wystarczy, by zachęcić potencjalnych kandydatów do ubiegania się o pracę w urzędach? A te szukają i rekrutują.

Samorządy już od kilku lat alarmują, iż napotykają na coraz większe trudności z rekrutacją specjalistów, szczególnie w dziedzinie budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektury oraz informatyki.

Problem tkwi przede wszystkim w braku atrakcyjności posad w jednostkach samorządowych pod kątem oferowanego wynagrodzenia. Dlatego największe braki kadrowe dotyczą stanowisk dla osób z wykształceniem technicznym i informatycznym, z uprawnieniami budowlanymi.

Nie brakuje głosów, że w urzędach brakuje zachęt, by podjąć tam pracę, a pieniądze to tylko jeden z wielu czynników, który warunkuje decyzję o podjęciu zatrudnienia w danym miejscu.

O ile kiedyś praca w tzw. urzędzie była pracą marzeń, dziś nie jest już postrzegana w takich kategoriach. Urzędnicy narzekają na powtarzalność zajęć, wypalenie zawodowe i niskie zarobki. W efekcie chętnych do pracy nie przybywa, w przeciwieństwie do zadań i obowiązków urzędów.

Na problem ten wskazała posłanka PiS Marta Kubiak, która wystosowała w październiku 2019 r. interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie coraz większych trudności jednostek samorządu terytorialnego przy zatrudnianiu specjalistów.

W interpelacji do MSWiA posłanka PiS z Piły podkreśliła, że samorządy alarmują, iż napotykają na coraz większe trudności z rekrutacją specjalistów, szczególnie w dziedzinie budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektury oraz informatyki.

- Problem tkwi przede wszystkim w braku atrakcyjności posad w jednostkach samorządowych pod kątem oferowanego wynagrodzenia. Największe braki kadrowe dotyczą osób z wykształceniem technicznym i informatycznym, zwłaszcza z uprawnieniami budowlanymi w specjalnościach: instalacyjnej, konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, telekomunikacyjnej. Dużym problemem jest także znalezienie pracownika na stanowisko ds. technologii bezpieczeństwa - wymieniała Marta Kubiak.

Urzędy rekrutują ...
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/zatrudnienie-w-a...