konto usunięte
Temat: Wicepremier odpowiedział na postulaty samorządowców.
Stanowisko w sprawie niektórych zadań związanych z ochroną środowiska ZGW zajął podczas wrześniowego kongresu.Związek Gmin Wiejskich wystosował 12 postulatów do rządu związanych z ochroną środowiska. Na odpowiedź przyszło samorządowcom poczekać ponad trzy miesiące. Udzielił jej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który jednak odniósł się tylko do niektórych kwestii.
Związek Gmin Wiejskich RP zwrócił uwagę, że dynamika rozwoju obszarów wiejskich jest znacznie mniejsza niż w przypadku obszarów zurbanizowanych. W przyjętym stanowisku znalazło się 12 postulatów.
W odpowiedzi wicepremier Jacek Sasin odniósł się głównie do kwestii związanych z energetyką i OZE. Przytoczył cały katalog działań i programów, dodatnio wpływających na rozwój, także terenów wiejskich. Zapewnił też, że Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi dalsze prace nad rozwiązaniami prawnymi w zakresie OZE.
- To już nie pierwszy przypadek tego typu, że strona rządowa jakby odpycha temat od siebie, udzielając odpowiedzi z obowiązku tylko na zagadnienia z obszaru, który jest dla niej wygodny - skomentował Paweł Tomczak, dyrektor biura ZGW.
Przypomnijmy, podczas XIX Kongresu Gmin Wiejskich RP jesienią 2019 r. przyjęto stanowisko w sprawie realizacji niektórych zadań związanych z ochroną środowiska
ZGW podkreślił, że samorząd wielokrotnie artykułował oczekiwania w zakresie tworzenia warunków do racjonalnego użytkowania zasobów środowiska, jego właściwej i racjonalnej ochrony, a także umiejętnego dobierania instrumentów administracyjnych i finansowych sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. W przypadku obszarów wiejskich to szczególnie istotne, zważywszy na fakt, że stanowią zdecydowaną większość powierzchni kraju.
Problem w tym, że dynamika ich rozwoju jest zdaniem związku znacznie mniejsza niż w przypadku obszarów zurbanizowanych.
- Ciągle ponad 60 proc. gospodarstw domowych nie posiada dostępu do kanalizacji, a 15 proc. do sieci wodociągowej. Ponad 65 proc. domów opalanych jest paliwami stałymi, przy użyciu przestarzałych pieców i kotłów o niskiej sprawności energetycznej. Na wielu dachach wciąż materiałem pokryciowym jest rakotwórczy azbest. Występuje niedobór mocy sieci energetycznych, które są przestarzałe i zdekapitalizowane do tego stopnia, że branża energetyczna mówi o potrzebie reelektryfikacji wielu obszarów – wymienia ZGW.
12 postulatów dla rządu ...
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/wic...