konto usunięte

Temat: upoważnienie dla pracownika, a co dla osoby zatrudnionej...

Upoważnienie dla pracownika, a co dla osoby zatrudnionej na umowę zlecenie?

Mój pracodawca to jednostka budżetowa, instytucja naukowa. Od dawna panuje tu zwyczaj, że oprócz zatrudnienia na etacie, wybrane osoby dostają dodatkowe zlecenia (stałe lub czasowe) na wykonanie innych czynności dla naszej instytucji, gdzie pracownicy otrzymują dostęp do innych zbiorów danych niż wynika to z ich obowiązków na etacie. Czy podpisywaliby Państwo w takich przypadkach umowę powierzenia przetwarzania danych? Czy jednak wystarczy dla takiego pracownika dodatkowe upoważnienie do przetwarzania danych w zbiorze? Nie jestem pewna gdzie przebiega granica pomiędzy potrzebą wystawienia upoważnienia a umowy powierzenia przetwarzania danych. Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.


Małgorzata Lis
Samodzielny referent do spraw administracyjnych

konto usunięte

Temat: upoważnienie dla pracownika, a co dla osoby zatrudnionej...

Co do zasady powierzenie przetwarzania powinno dotyczyć podmiotów zewnętrznych - jak wynika z art. 28 ust. 1 RODO:

1.Jeżeli przetwarzanie ma być dokonywane w imieniu administratora, korzysta on wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, które zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, by przetwarzanie spełniało wymogi niniejszego rozporządzenia i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.

Natomiast upoważniani powinni być konkretni użytkownicy - osoby fizyczne.

Konsekwencją tego, ze decydujemy się na powierzenie jest konieczność spełnienia wielu obowiązków wynikających z art. 28 RODO przez podmiot przetwarzający - co też przemawia za tym że dotyczy to bardziej podmiotu a nie pojedynczej osoby, tym bardziej pracownika.

Jacek Perkowski
Białystok, podlaskie,



Wyślij zaproszenie do