konto usunięte
Temat: Uchwały o podwyżkach opłat za odpady do kontroli?
Uchwały o podwyżkach opłat za odpady do kontroli?Niemal we wszystkich gminach rosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów .
Ceny znacząco podniesiono także tam, gdzie do tej pory płaciło się najmniej w Polsce.
W całym kraju odnotowujemy coraz więcej przypadków kontrolowania zasadności uchwał o podnoszeniu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Z komunikatem w tej sprawie zwróciła się do samorządów także poznańska Regionalna Izba Obrachunkowa.
RIO przypomina gminom o zasadach obowiązujących przy uchwalaniu podwyżek.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wydała komunikat (jego treść zamieszczamy w dziale Multimedia), w którym wymienia, jakie czynniki przy podejmowaniu uchwał ustalających wysokość opłat za gospodarowania odpadami powinny brać pod uwagę rady gminy.
RIO wymienia więc:
– liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę;
– ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;
– koszty funkcjonowania systemu;
– przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, a w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady powstają sezonowo.
Izba kończy komunikat apelem: - W związku z powyższym RIO w Poznaniu prosi o dołączanie do uchwał uzasadnienia proponowanej stawki, a w szczególności kalkulacji mającej ją uzasadniać.
Pismo jest o tyle zaskakujące, że nie wynika ze zmieniającego się właśnie prawa czy nowych przepisów. Dlatego przez część ekspertów i samorządowców odebrane zostało jako wypełnienie przekazu ministra Pawła Szefernakera, który pod koniec grudnia wystąpił właśnie do Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrole uchwał, na podstawie których gminy wprowadziły wysokie podwyżki opłat za odbiór śmieci.
- Tak, też tak na to patrzę, bo trudno o jakieś inne uzasadnienie dla tego typu komunikatu – przyznaje Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. – Dla mnie to pismo jest pokłosiem stanowiska pana ministra Szefernakera, który zapowiadał publicznie, że wystąpi do RIO, żeby przyglądało się gminom, które podnoszą stawki opłat.
Prawnik zwraca także uwagę na brak konsekwencji w działaniach RIO.
- O ile było ciche przyzwolenie na to, żeby gminy stawki zaniżały i do systemu dopłacały, bo nikt nie reagował na takie przypadki, o tyle teraz, gdy mamy do czynienia z podwyżkami, tworzy się pewną narrację, że być może to są podwyżki nieuzasadnione i RIO powinno je skontrolować – komentuje Maciej Kiełus.
Leszek Świętalski, ekspert od spraw odpadów w Związku Gmin Wiejskich, przyznaje, że zauważa aktywność w sprawie uchwał śmieciowych i to z różnych stron.
- Nagle wkraczają w materię uchwał dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zarówno Regionalne Izby Obrachunkowe w przewidzianym dla nich zakresie, jak i – co jest symptomatyczne – prokuratorzy – mówi.
Jak tłumaczy, kłopot polega na tym, że mamy do czynienia z aktami prawa miejscowego i problemem jest to, że interwencje najczęściej mają miejsce po wejściu w życie uchwał. – Problem byłby mniejszy, gdyby te interwencje – czy to organów nadzoru, czy kontroli – miały miejsce przed ogłoszeniem tych aktów, czyli wejściem ich w życie, a tak stwarza to bardzo duże kłopoty natury prawnej, jak również naraża na ewentualne roszczenia za niewłaściwie pobraną opłatę.
CZYTAJ CAŁOŚĆ: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/u...