konto usunięte

Temat: Szef nie może pytać o kryminalną przeszłość kandydata do...

Szef nie może pytać o kryminalną przeszłość kandydata do pracy


wczoraj, 08:56 | Rzeczpospolita nf.pl

Jeśli pracodawca nie ma ustawowego zezwolenia, nie może żądać od starającego się o etat zaświadczenia o niekaralności. Gdy nielegalnie wymaga tych informacji, naraża się na zasądzenie odszkodowania na rzecz rekruta - ostrzega dzisiejsza Rzeczpospolita.

Zgodnie z art. 6 ust. i pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym prawo do uzyskania informacji, czy dana osoba figuruje w tym rejestrze, przysługuje pracodawcom w zakresie niezbędnym do zatrudnienia pracownika, jeśli z ustawy wynika wymóg: niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Zatem zakres podmiotów uprawnionych do uzyskania danych o karalności jest znacznie ograniczony.

Jako przykład można tu wskazać przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Na podstawie jej art. 26 ust. 2 pkt 5 o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia może ubiegać się osoba, która nie była skazana prawomocnym orzeczeniem za przestępstwo umyślne. Skoro ustawodawca stawia kandydatowi na ochroniarza wymóg niekaralności, to nie ulega wątpliwości, że pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek zweryfikowania, czy zgłaszający gotowość do podjęcia pracy spełnia ustawowy wymóg niekaralności za przestępstwo umyślne.

CO WY NA TO?

Przecież podstawowe procedury kontroli wewnętrznej wymagają, aby pracodawca zweryfikował kandydata do pracy zanim go przyjmie do pracy, Ten wymóg dotyczy przyjęcie do pracy każdego nowego pracownika. Niektóre organizacje specyficznie wymagają dla niektórych pracowników, szczególnie dla niektórych stanowisk pracy przedstawienia zaświadczenia o niekaralności.

Wszelkie utrudnienie procesu weryfikacji przeszłości kandydata do pracy, zwiększa ryzyko przyjęcia do pracy osobę, która może popełniła rozmaite nieprawidłowości, natury kryminalnej i moralnej.

Jak mogą organizacje adekwatnie wypełnić wymóg sprawdzenia kandydata w warunkach, gdzie obecne prawo to tak bardzo utrudnia?
Jakub S.

Jakub S. Podejmę wyzwania
dotyczące rekrutacji
w branży IT ,
sprz...

Temat: Szef nie może pytać o kryminalną przeszłość kandydata do...

Witam
O ile pracodawca wymaga takowego "kwitu" to albo sam zwraca się do KRS z zapytaniem albo może poprosić kandydata o dostarczenie stosownego dokumentu.Procedura jest prosta:
Każda OSOBA lub podmiot może też w każdym czasie sam sprawdzić, czy figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym (art. 7 ustawy o KRK stanowi, że: "Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby.").
Aby uzyskać zaświadczenie o niekaralności (czyli niefigurowaniu w rejestrze karnym) trzeba złożyć wniosek w formie zapytania. Zapytanie składamy na specjalnym formularzu w punkcie informacyjnym KRK. W czym zatem tkwi problem? .Moim zdaniem pracodawca może takiego zaświadczenia wymagać nawet jeżeli przepisy go do tego nie obligują. Wszystko jest kwestią zdrowego rozsądku.



Wyślij zaproszenie do