Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Sprawozdawczość finansowa samorządów w dobie...
Sprawozdawczość finansowa samorządów w dobie koronawirusa. Co dalej? Opinie RIO.Pieniądze z rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego można przeznaczyć wydatki związane z walką z koronawirusem. Zarządy JST nie powinny natomiast liczyć na więcej czasu na przedstawienie sprawozdań regionalnym izbom obrachunkowym. Takie wnioski można wysnuć z opinii nadzoru finansowego w obu sprawach.
Samorządowe korporacje apelują o przesunięcie terminów składania i zatwierdzania sprawozdań - m.in. z wykonania budżetu JST.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie apeluje do gmin o przesłanie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu za ubiegły rok w postaci elektronicznej, ale zarazem podtrzymuje datę - 31 marca.
Zdaniem RIO w Gdańsku skoro urzędnicy mogą pracować zdalnie, to „istnieją mechanizmy prawne umożliwiające zachowanie m.in. obowiązków w zakresie szeroko rozumianej sprawozdawczości”.
Epidemia koronawirusa zaburzyła normalny rytm pracy jednostek samorządu terytorialnego. Skutki tego odczuli mieszkańcy, którzy chcąc załatwić swoje sprawy w lokalnych ratuszach, musieli przestawić się na kontakt mailowy lub telefoniczny, ale zaburzenia w funkcjonowaniu tych placówek odczują także kierujący nimi wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie czy marszałkowie.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, zarządy JST mają bowiem do 31 marca przedstawić organowi stanowiącemu tejże jednostki sprawozdanie roczne z wykonania zeszłorocznego budżetu (w tym samym terminie sprawozdanie to ma trafić też do regionalnej izby obrachunkowej), a także informację o stanie mienia tejże jednostki.
Widać, że samorządowcy mają poważne obawy co do możliwości dotrzymania tych terminów. W stanowisku, jakie przedstawił zarząd Związku Miast Polskich po przeprowadzonym 17 marca nadzwyczajnym posiedzeniu, znalazł się m.in. postulat zmiany terminów składania i zatwierdzania sprawozdań z wykonania budżetu JST (art. 265, 266, 267 i 270 ustawy o finansach publicznych) o co najmniej 60 dni po ustaniu obowiązywania przepisów dotyczących stanu epidemii. O wprowadzenie - na okres przejściowy - specjalnych regulacji dotyczących terminów i sposobu załatwiania spraw wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej apeluje także zarząd Związku Gmin Wiejskich RP.
- Regulacje te winny dotyczyć także powinności obligujących organy jednostek samorządu terytorialnego do terminów sprawozdań, raportów, informacji, konsultacji, zebrań itp. – wylicza przewodniczący Związku Krzysztof Iwaniuk.
...
Wątpliwości zgłaszają zresztą nie tylko władze samorządowych korporacji, ale też poszczególnych gmin. Do sprawy odniósł się już nadzór finansowy, przy czym analiza dostępnych stanowisk nie przynosi dobrych wieści dla samorządowców.
W opublikowanym niedawno komunikacie Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie przypomina o obowiązku przedstawienia 31 marca sprawozdania rocznego z wykonania budżetu za 2019 r., prosząc jedynie o przesłanie tego dokumentu, oprócz w wersji papierowej, dodatkowo także przez platformę e-PUAP.
CZYTAJ CAŁOŚĆ: https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/sprawo...