konto usunięte

Temat: Samorządy mają problem z zatrudnianiem specjalistów. Co...

Samorządy mają problem z zatrudnianiem specjalistów. Co na to ministerstwo?

Posłanka PiS Marta Kubiak wystosowała w październiku interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie coraz większych trudności jednostek samorządu terytorialnego przy zatrudnianiu specjalistów. - Jak będzie rozwiązany problem braków specjalistów w samorządach? - zapytała resort. - To pracodawca samorządowy decyduje o polityce zatrudnienia w danej jednostce samorządowej - stwierdził wiceminister Paweł Szefernaker.


Największe braki kadrowe dotyczą osób z wykształceniem technicznym i informatycznym, zwłaszcza z uprawnieniami budowlanymi w specjalnościach: instalacyjnej, konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, telekomunikacyjnej - zwróciła uwagę poseł Kubiak.

Z danych GUS wynika, że w 2018 roku przeciętne zatrudnienie w JST było o prawie 2,1 tys. niższe niż w 2017 roku. Do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy od 2013 roku.
Poziom zatrudnienia oraz wynagrodzenia wynikają z kondycji finansowej danej jednostki samorządowej, a także prowadzonej przez nią polityki zatrudnienia - zwrócił uwagę Paweł Szefernaker.

W interpelacji do MSWiA posłanka PiS z Piły podkreśliła, że samorządy alarmują, iż napotykają na coraz większe trudności z rekrutacją specjalistów, szczególnie w dziedzinie budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektury oraz informatyki.

- Problem tkwi przede wszystkim w braku atrakcyjności posad w jednostkach samorządowych pod kątem oferowanego wynagrodzenia. Największe braki kadrowe dotyczą osób z wykształceniem technicznym i informatycznym, zwłaszcza z uprawnieniami budowlanymi w specjalnościach: instalacyjnej, konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, telekomunikacyjnej. Dużym problemem jest także znalezienie pracownika na stanowisko ds. technologii bezpieczeństwa - wymienia Marta Kubiak.

Parlamentarzystka zwróciła ponadto uwagę na fakt, że największa liczba kandydatów zgłaszających się na stanowiska ma mniejsze wymagania co do wykształcenia i stażu pracy, a najmniej chętnych jest na stanowiska specjalistyczne, wymagające kierunkowego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Zobacz Zatrudnienie i wynagrodzenia w samorządach. Te liczby mówią same za siebie.

- Są przypadki, że podczas rekrutacji żaden z kandydatów nie spełnia koniecznych wymogów formalnych. W dużych miastach brakuje specjalistów z zakresu IT, a wiejskie samorządy skarżą się nie tylko na brak specjalistów, ale także na pracowników obsługujących klientów - zaznacza Kubiak.

Na interpelację odpowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. W sprawie problemów JST z rekrutacją specjalistów odesłał posłankę do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przypomniał, że zagadnienia dotyczące zatrudniania i wynagradzania pracowników samorządowych reguluje ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Szefernaker: ważna kondycja finansowa samorządu
- Na marginesie warto nadmienić, że stosownie do art. 13 ust. 2 pkt 3 w/w. ustawy w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko urzędnicze zostają określone wymagania związane z tym stanowiskiem, zgodnie z opisem danego stanowiska i wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe. Wskazana regulacja pozwala zatem pracodawcy samorządowemu na daleko idącą swobodę w ustalaniu tych wymagań - zwrócił jednak uwagę wiceminister.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/samorzady-maja-p...