Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Samorządy chcą swojej części w tarczy antykryzysowej. Oto...
Samorządy chcą swojej części w tarczy antykryzysowej. Oto propozycjeSamorządy na pewno odczują finansowe koszty koronawirusa. Oczekują od rządu pomocy. Nz. Sosnowiec (fot. Arch.)
W pakiecie antykryzysowym rząd przedstawił 5 filarów, ale nie ma tam filaru samorządowego - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Samorządowcy apelują, że oni stoją w pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa m.in. poprzez ulgi dla przedsiębiorców czy zwolnienia z podatków. Poza tym, to właśnie na budżetach miast odbijają się ograniczenia w komunikacji publicznej, zamykanie targowisk czy mniejsze wpływy z opłat parkingowych.
Zwiększenie subwencji ogólnych do zadań samorządowych - w taki sposób rząd, zdaniem Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku, powinien pomóc miastom w związku z nadciągającym kryzysem z powodu koronawirusa.
Warto pochylić się nad projektem ustawy o zwiększeniu udziału samorządów w podatku PIT. Przynajmniej na czas kryzysu - uważa z kolei Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Na początek trzeba zadbać o zdrowie i życie ludzi. Szpitalom, dla których organami prowadzącymi są samorządy, brakuje sprzętu czy środków ochrony - dorzuca Marek Materek, prezydent Starachowic.
Samorządowcy krytycznie - ze swojego punktu widzenia - skomentowali tzw. tarczę antykryzysową, czyli szereg działań mających na celu walkę z epidemią koronawirusa a także z jej przyszłymi skutkami. Jednym z 5 zaprezentowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego filarów tarczy, ma być filar inwestycji publicznych. Fundusz o wysokości nie mniejszej niż 30 mld zł ma zostać przekazany na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali.
Samorządy oczekują pomocy rządowej. Ale nie takiej
- Ja tam widzę 5 filarów ale nie ma żadnego filaru samorządowego. Miastom spadną dochody z dziesiątków tytułów. Chodzi o podatki CIT, PIT, opłaty skarbowe, opłaty ze stref płatnego parkowania, z ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji publicznej - wymienia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku - Nie dostaliśmy żadnego narzędzia prawnego na kryzys. A powinno nim być zwiększenie subwencji ogólnych na zadania, które wymieniłem - dodaje.
...
Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, nie chce z góry krytykować pakietu i radzi na poczekanie do momentu uchwalenia aktów wykonawczych. Nie ma jednak wątpliwości, że w zapowiedziach brakuje rozwiązań problemów, z którymi już muszą zmagać się samorządy. Zalicza do nich kwestie uregulowania wniosków o przesunięcie terminów opłat podatków od nieruchomości czy opłat za użytkowanie wieczyste.
- Moim zdaniem to dobry moment, aby pochylić się nad leżącym w Senacie projektem ustawy o zwiększeniu udziału samorządów w podatku PIT. Można by wprowadzić te zmiany na czas roku lub dwóch w zależności od rozwoju sytuacji - uważa Arkadiusz Chęciński.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/samorz...