konto usunięte

Temat: Polskie samorządy czekają na podział Funduszu...

Polskie samorządy czekają na podział Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

We wtorek 14 stycznia Komisja Europejska zaprezentuje propozycję Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Gra toczy się o duże pieniądze, które mają wesprzeć regiony najbardziej narażone na negatywne skutki dążenia do celu neutralności energetycznej. O tym, jakie działania i w jakich obszarach będą mogły w ramach funduszy finansować samorządy, mówił podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów europoseł Jerzy Buzek.

Zdaniem Jerzego Buzka „jeżeli Polska ma dokonać transformacji, to powinniśmy mieć ok. 40-50 proc. wartości Funduszu Sprawiedliwej Transformacji”.


Polska liczy, że z funduszu będą mogły skorzystać cztery nasze regiony: Dolny Śląsk, Małopolska, Wielkopolska i Górny Śląsk.
W opinii Buzka Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powinien odpowiadać na problemy mieszkańców tych regionów, które potrzebują najgłębszej transformacji.
O Funduszy Sprawiedliwej TransformacjJerzy Buzek mówił podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. ŚZGiP jest największą organizacją samorządu lokalnego w regionie i jedną z największych w Polsce. Zrzesza 133 jednostki samorządu, w tym wszystkie 19 miast woj. śląskiego na prawach powiatu. Nie bez powodu to właśnie na spotkaniu z samorządowcami z woj. śląskiego pojawił się temat funduszu, który jest szansą na transformację tego - choć nie jedynie - regionu.

- Mamy do wykonania pewien skok, który na naszym terenie został już kiedyś wykonany. Teraz jest do wykonania kolejny - równie wielki jak ten, który zrobiliśmy w województwie śląskim 25-30 lat temu. Te 25 lat temu mieliśmy specjalny program i chcieliśmy przekształcić przemysł - zwłaszcza przemysł węglowy. To był początek myślenia w sposób kompleksowy, jak ma to wpłynąć na funkcjonowanie całego kraju, bo wiedzieliśmy, że ciężar odpowiedzialności za to, jak za kilka czy kilkadziesiąt lat będzie wyglądała Polska, spoczywa na województwie śląskim - mówił europoseł Jerzy Buzek.

Jak podkreślał, to na Śląsku powstał program, który pokazywał, jak przekształcać tereny węglowe i w tym zakresie udało się zrobić naprawdę wiele.
...

- Dzisiaj bardziej, niż te 25 lat temu, to od samorządowców zależeć będzie, jak będzie zmieniać się ten region, jak będzie zmieniać się nasz kraj. Wtedy nie mieliśmy samorządów na poziomie powiatów czy województw, były gminy, które działały aktywnie. Ale dziś musimy działać zdecydowanie powyżej poziomu gmin. Mamy zadanie, które sprowadza się do tego, żeby gospodarka za kolejne 20-30 lat była skonstruowana radykalnie inaczej niż dziś - mówił Buzek.

Tym zmianom służą unijne pieniądze: fundusze strukturalne, fundusze spójności, fundusze dla rolnictwa itp.

- Dziś mamy to wszystko do dyspozycji. Ale mieszkamy w takim miejscu na kuli ziemskiej, które jest najbardziej widoczne z kosmosu, bo jest tak bardzo zanieczyszczone. Te zanieczyszczenia generują nie tylko miasta, ale również wieś, gdzie nie ma czujników, które to pokażą, ale tam też są małe skupiska, tam też jest niezdrowo. Skoro tak wiele udało się zrobić w ciągu poprzednikach 20-30 lat, to trzeba w kolejnych latach dokonać kolejnego skoku. Jeśli mamy za zadanie odejść od dotychczasowej energetyki, od tego, na czym się opierała, to znaczy, że musimy we wszystkim, co się na nią składa - czyli w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, przemyśle, w działalności małych i średniej przedsiębiorstw - zupełnie zmienić koncepcję działania - mówił europoseł.

Czytaj też: Dziś poznamy propozycje ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/polski...