konto usunięte
Temat: Planowanie energetyczne gmin kuleje. Szkoda, bo to cenne...
Planowanie energetyczne gmin kuleje. Szkoda, bo to cenne narzędzie w rękach samorządów.Lokalne planowanie energetyczne to obowiązek samorządów. Jest ono podstawą zrównoważonego rozwoju oraz transformacji energetycznej gminy. Niestety w praktyce wiele samorządów ogranicza się do spełnienia ustawowych wymagań, nie wykorzystując planów do współpracy z sektorem energetycznym. W efekcie zamiast być dla niego partnerem, który ma realny wpływ na kształtowanie lokalnego rynku energii, gminy produkują najczęściej bezużyteczne dokumenty, które zalegają na urzędniczych regałach.
Transformacja energetyczna to proces, w który - by był efektywny - muszą być zaangażowane wszystkie podmioty tworzące społeczność - lokalną, krajową czy nawet międzynarodową.
Podstawą zmian jest mądre, odpowiedzialne i świadome planowanie - również przez samorządy, bez których o skutecznej transformacji nie ma mowy.
Pytanie jak planować, by działania przynosiły efekty?
- Nie będzie transformacji energetycznej państwa, jeżeli nie będzie transformacji energetycznej gmin, jeżeli administracja centralna nie weźmie pod uwagę, że trzeba skierować środki oraz inicjatywy do tych podstawowych jednostek samorządu terytorialnego. Możemy mówić o transformacji energetyki, tej zawodowej energetyki, na którą faktycznie wpływ ma ministerstwo i administracja rządowa. - mówiła Bożena Herbuś, sekretarz Regionalnej Rady ds. Energii, przewodnicząca Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej ŚZGiP.
- Natomiast jeżeli nie będziemy w rzetelny sposób wspomagać gmin, jeżeli w rzetelny sposób nie będziemy walczyć z ubóstwem energetycznym, które jest.... i nie ma co mówić, że trzeba wspierać tylko tych największych, bo oni mają potencjał, bo oni mogą więcej – otóż nie! Trzeba wziąć pod uwagę to, że walka z ubóstwem energetycznym przez dodatek energetyczny to jest żadna walka. Ona niesie ze sobą obowiązki administracyjne i czasami te koszty administracyjne są wyższe od tych dodatków energetycznych, które płacimy mieszkańcom - dodała.
Jak podkreśla, to samorządowcy prowadzą lokalne polityki: politykę przestrzenną, prozdrowotną, prospołeczną, edukacyjną i to oni powinni postawić sobie cele i zastanowić się, które z nich są najważniejsze.
- Tak jak realizujemy wszystkie te polityki, tak samo powinniśmy przygotować założenia polityki energetycznej i je wdrażać, czyli prowadzić na swoim terenie gminną, zwykłą, prostą politykę energetyczną, która zabezpieczy nas i naszych mieszkańców. To jest ten podstawowy cel - mówiła Herbuś.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/p...