Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Ministerstwo szykuje reformę, która dotyczy milionów...
Zarabiają po 15 tys., 20 tys., a nawet 30 tys. zł miesięcznie. Zarządzają ogromnym majątkiem i podejmują decyzje mające wpływ na życie milionów Polaków. Chodzi o prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Choć wynagradzani są z pensji mieszkańców, oni sami nie mają jak kontrolować zarządów spółdzielni czy ich wybierać. Teraz ma się to zmienić i spółdzielnie będą musiały organizować wybory na prezesów.W Polsce jest obecnie ok. 3,5 tys. spółdzielni mieszkaniowych3
"Państwo w państwie" – tak często określa się spółdzielnie mieszkaniowe. Jest ich obecnie ok. 3,5 tys. Na czele każdej stoi prezes, który ma przynajmniej jednego zastępcę. Szefów spółdzielni obecnie wskazują ich rady nadzorcze, niejednokrotnie powiązane z prezesami. Efekt jest taki, że mieszkańcy nie mają realnego wpływu na to, kto kieruje spółdzielnią.
Spółdzielnie mieszkaniowe. Kadencja potrwa pięć lat
To ma zmienić ustawa, której projekt przygotował resort rozwoju, technologii i przedsiębiorczości Jarosława Gowina. Poznaliśmy szczegóły nowej reformy. Najważniejsza zmiana dotyczy właśnie zasad wyboru szefów spółdzielni. Ci – jak wskazuje mieszkaniowa reforma Gowina – będą mogli być wybierani na maksymalnie 5-letnie kadencje. To spółdzielnia sama, w wewnętrznych przepisach, będzie ustalała długość kadencji. Choć nie ograniczono w projekcie liczby kadencji. Czyli prezes może sprawować swoją funkcję przez pięć lat, a potem kolejny raz wystartować w wyborach.
"Kadencyjność spowoduje, że funkcjonowanie członków zarządu działających w imieniu spółdzielni będą podlegać bieżącej ocenie członków. Takie rozwiązanie zwiększające konkurencyjność będzie niewątpliwie motywować członków zarządu do wydajnego i efektywnego zarządzania spółdzielnią" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Nowe informacje o spółdzielniach mieszkaniowych
Zarząd spółdzielni, zatem prezesa i wiceprezesów powoływałoby walne zgromadzenie – czyli wszyscy członkowie spółdzielni. Obecnie, jak już wspominaliśmy, zarząd wybierany jest przez radę nadzorczą.
Spółdzielnie mieszkaniowe. Będzie głosowanie korespondencyjne
To nie jedyna zmiana. Projekt zakłada również możliwość głosowania korespondencyjnego nad uchwałami spółdzielni. „Tym samym członek uzyska prawo otrzymania kopii m.in. list wyborczych, kart wyborczych, protokołów liczenia głosów. Takie rozwiązanie służy kontroli prawidłowości przebiegu procesu głosowania przez członków oraz zwiększa transparentność funkcjonowania spółdzielni” – czytamy w uzasadnieniu. Projekt ustawy nie zakłada natomiast ograniczenia w wynagrodzeniach prezesów i ich zastępców. Obecnie ich pensje sięgają kilkunastu – nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie!
...
https://www.fakt.pl/pieniadze/spoldzielnie-mieszkaniowe...