konto usunięte
Temat: Jak daleko sięga ingerencja państwa w gospodarkę?
Jak daleko sięga ingerencja państwa w gospodarkę?Intensywność regulacji w naszym kraju wyraźnie zbliża się do standardów obecnych w państwach Europy kontynentalnej, chociaż w tej kwestii ciągle mamy bardziej liberalne podejście niż w Niemczech czy Francji - wynika ze zrealizowanego przez DNB Bank Polska i PwC raportu „Kierunki 2018. Ingerencja państwa w wybranych sektorach gospodarki – skala i warunki sukcesu”. Autorzy raportu podkreślają, że na stopień interwencjonizmu państwowego w coraz większej mierze wpływa globalizacja oraz wzrost świadomości społecznej. Jednocześnie okazuje się, że głębokość regulacji w poszczególnych krajach nie ma zbyt dużego wpływu na wyniki poszczególnych branż.
Ingerencji państwa w gospodarkę przyświecają dwa, zasadnicze cele: strategiczny oraz rynkowy. Ten pierwszy zakres obejmuje, m.in. ochronę konsumentów, środowiska, stabilność kluczowych sektorów. W drugim przypadku państwo funkcjonuje jako równorzędny uczestnik rynku.
Największy stopień ingerencji w rynek energetyczny widoczny jest we Francji (39 proc.), a nieco mniejszy w Niemczech i Polsce (36 proc.). Z kolei najmniejszy stopień ingerencji zaobserwowano w USA. W państwach anglosaskich ingerencja państwa w gospodarkę ma charakter niemal wyłącznie regulacyjny.
Porównanie głębokości regulacji w sektorach W sferze regulacyjnej najsilniej ingerują państwa Europy kontynentalnej, nieco słabiej Norwegia, a najbardziej liberalne są kraje anglosaskie.
Motywy interwencji państwa oraz jej formy zmieniały się w czasie ...
Polski interwencjonizm coraz bardziej odczuwalny ...
Międzynarodowe regulacje wpływają na lokalne rynki ...
http://www.egospodarka.pl/146771,Jak-daleko-siega-inge...