Temat: Czego domagają się radcowie od nowych władz samorządu

Czego domagają się radcowie od nowych władz samorządu

Przeprowadzony w ostatnią sobotę Krajowy Zjazd Radców Prawnych miał okrojoną formułę. Nie doszło do dyskusji programowych. Jednak delegaci na zjazd przyznawali w rozmowach z „Rzeczpospolitą", że spraw do załatwienia jest mnóstwo. Jedne z najważniejszych to dostosowanie do dzisiejszych realiów zasad etyki zawodowej i upowszechnienie nowoczesnych technologii.


Wśród radców słychać postulaty, by poluzować obecny sztywny zakaz ustalania wynagrodzenia za usługę jako procentu od wygranej kwoty. Padają propozycje, by umożliwić taki system rozliczeń, choć tylko w sprawach odszkodowawczych przeciwko firmom ubezpieczeniowym. Inny postulat zakłada umożliwienie radcom z jednej kancelarii jednoczesnego udzielania pomocy prawnej podmiotom o przeciwnych interesach.

– To propozycja do rozważenia, ale pod warunkiem stworzenia tzw. chińskich murów w kancelarii, wykluczających porozumienia miedzy tymi wspólnikami – mówi Gerard Dźwigała, nowo wybrany główny rzecznik dyscyplinarny KRDP.

Dzisiejsza zdalna praca z klientami też stawia pewne wyzwania co do etyki i standardów obsługi klienta, np. zachowania poufności wideokonferencji. Zdaniem Gerarda Dźwigały ta kwestia nie wymaga jednak zmian regulacji wewnętrznych czy ustawowych. Przypomina on, że wideokonferencje z klientami czy inne nowoczesne formy komunikacji były już stosowane, choć na mniejszą skalę.

– Mamy już reguły postępowania na takie okazje. Radca prawny jest obowiązany uprzedzić klienta, że tego rodzaju rozwiązania nie zawsze gwarantują poufność dyskusji – mówi rzecznik.

Konieczność zdalnej pracy i udziału w wideokonferencjach to tylko niektóre wyzwania technologiczne, przed jakimi stają dziś radcowie. Zdaniem Izabeli Konopackiej, wrocławskiej wicedziekan, samorząd powinien prowadzić szkolenia, i to na różnym poziomie – od podstawowych wiadomości o przechowywaniu danych w chmurze po znajomość zaawansowanych narzędzi pozwalających np. generować treść umów.

– Wiedza o tych narzędziach i tak się wszystkim przyda, bo niezależnie od epidemii nieuchronnie idziemy w kierunku powierzenia części naszej pracy oprogramowaniu wykorzystującemu sztuczną inteligencję – zauważa Konopacka.

Nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik już zapowiada, że samorząd będzie negocjował z dostawcami niższe ceny oprogramowania sprzedawanego w dużych pakietach. W ten sposób nawet małe kancelarie będą mogły sobie pozwolić na nowoczesne technologie, a to poprawi ich pozycję konkurencyjną.

Nowoczesne technologie mają też pomóc rozwiązać problem organizacji kolokwiów i egzaminów na aplikacjach. Według przyjętej już zmiany reguł przeprowadzania kolokwiów będą one mogły się odbywać w formie online.

– To przede wszystkim aplikanci sygnalizowali, że tradycyjna forma sprawdzianów może dziś zwiększać zagrożenie dla ich zdrowia. Teraz będziemy przeprowadzali kolokwia z użyciem platformy internetowej. Zadbamy, by była możliwie przyjazna w użyciu, ale też musimy maksymalnie zapewnić samodzielność pracy egzaminowanego aplikanta – zapewnia warszawska dziekan Monika Całkiewicz.

https://www.rp.pl/Radcowie/311099907-Nowe-wladze-samorz...