konto usunięte

Temat: Budżety na 2020 r.: Analiza dochodów i wydatków samorządów

Budżety na 2020 r.: Analiza dochodów i wydatków samorządów.
Budżet najbogatszego polskiego miasta, czyli Warszawy, jest trzykrotnie większy od znajdującego się na drugim miejscu Krakowa.

W najbogatszych polskich miastach na prawach powiatu dochody rosną szybciej niż wydatki, a deficyt spada. Niestety, sytuacja wygląda odwrotnie w biedniejszych samorządach, gdzie to wydatki rosną w szybszym tempie niż dochody. Ponadto, samorządy z małymi dochodami planują zwiększanie zadłużenia na 2020 r.



Obrazek

Większość polskich miast opublikowała projekty uchwał budżetowych na 2020 r.
Dochody 10 najbogatszych polskich miast przekroczą kwotę 46 mld zł i będą wyższe o około 4 mld zł niż dochody planowane na 2019 r. Miasta te zmniejszają także planowany deficyt.

W samorządach biedniejszych także rosną dochody. Szybciej rosną jednak wydatki a deficyt rośnie.
Znamy plany finansowe większości samorządów na 2020 r. PortalSamorzadowy.pl przeanalizował projekty budżetów 20 polskich miast na prawach powiatu. Do analizy wybraliśmy 10 miast znajdujących się na szczycie listy najbogatszych samorządów (pod kątem dochodów per capita) oraz 10, które wśród 66 miast na prawach powiatu mają najmniejsze dochody.

W pierwszej grupie znalazły się następujące miasta: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa oraz Wrocław. Do drugiej grupy wybrano miasta: Bytom, Elbląg, Jastrzębie-Zdrój, Koszalin, Łomża, Mysłowice, Radom, Ruda Śląska, Skierniewice oraz Wałbrzych.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/budzet...