Temat: Akty prawa miejscowego bez należytego nadzoru. NIK wytyka...

Akty prawa miejscowego bez należytego nadzoru. NIK wytyka błędy wojewodom.

Liczne oraz powtarzające się przypadki niepodejmowania przez wojewodów działań nadzorczych w odniesieniu do wadliwych aktów prawa miejscowego, niezapewnienia jednolitości ocen ich legalności, a także niejednolity tryb postępowania w tym zakresie - to "grzechy" główne wojewodów w zakresie ich pracy nadzorczej, jakie wytyka Najwyższa Izba Kontroli.


- Akty prawa miejscowego mają istotne znaczenie dla funkcjonowania społeczności lokalnej. Nadzór nad stanowieniem prawa przez JST to obowiązek wojewodów.
- Wyniki przeprowadzonej kontroli NIK ujawniły, że nie zawsze nadzór ten wykonywany jest rzetelnie.
- Izba wnioskuje do premiera o prawne uregulowanie zasad postępowania nadzorczego, zaś do wojewodów o zorganizowanie skutecznego systemu i jego przestrzeganie.

Do każdego wojewody wpływa corocznie kilka tysięcy aktów prawa miejscowego, które powinny zostać sprawdzone pod katem ich legalności.

W ramach wykonywanego nadzoru wojewodowie mogą stwierdzić nieważność takiego aktu w całości lub w części, wstrzymać jego wykonanie, wskazać, że akt taki wydano z naruszeniem prawa lub wnieść skargę do sądu administracyjnego.

Niekonsekwencja w działaniu
Wyniki kontroli NIK wskazały, że wojewodowie nie zawsze rzetelnie wywiązywali się z realizacji swoich ustawowych obowiązków.

- W ramach wykonywanych czynności nadzorczych nie zapewnili w szczególności jednolitej oceny legalności aktów stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego. Dochodziło zatem do sytuacji, w których uchwała podjęta przez jedną gminę była eliminowana z obrotu prawnego, natomiast analogiczna uchwała innej gminy, naruszająca te same przepisy prawa, obowiązywała nadal, jako zgodna z prawem. Stan taki stwierdzono w stosunku do ponad 40 proc. wybranych do szczegółowego sprawdzenia aktów prawa miejscowego - czytamy w raporcie Izby.

- Zaniechanie realizacji przez wojewodów ich ustawowego obowiązku powodowało, że akty te przez wiele miesięcy uznawane były za ważne, podczas gdy rozstrzygnięcie nadzorcze eliminowałoby je z obrotu prawnego w ciągu 30 dni - podkreśla Izba.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/akty-p...