konto usunięte

Temat: Administracja publiczna najbardziej narażona na korupcję...

Administracja publiczna najbardziej narażona na korupcję i nadużycia

Administracja publiczna to sektor, który jest najbardziej narażony na nieprawidłowości, w tym nadużycia gospodarcze i korupcję – wynika z badania pn. „Problem nadużyć i korupcji w firmach w wybranych regionach Polski”, przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Wśród najczęściej występujących patologii znajdują się nadużycia pracownicze i sprzeniewierzanie majątku.

Badanie objęło trzy regiony: Małopolskę, Mazowsze i Śląsk. Jak się okazało, nadużycia i korupcja są częściej spotykanym problemem na Śląsku – aż 22 proc. ankietowanych wskazało, że w ich firmach były takie przypadki w ciągu ostatnich 2 lat. Wśród badanych z Małopolski i Mazowsza odsetek takich wskazań wyniósł 14 proc. Praktyki te dotyczyły najczęściej nadużyć pracowniczych (40 proc.) oraz sprzeniewierzenia majątku (38 proc.), w tym np. kradzieży majątku czy rozliczeń fikcyjnych wydatków.

– Ten wysoki odsetek twierdzących odpowiedzi może oznaczać z jednej strony, że nadużycia są jeszcze ciągle elementem praktyki biznesowej w mniejszych firmach czy specyficznych branżach. Z drugiej strony, obserwujemy, że co roku systematycznie rośnie świadomość Polaków w zakresie definicji korupcji. Coś, co jeszcze kilka lat temu w Polsce wydawało się powszechną praktyką, np. prezent za załatwienie czy przyspieszenie jakiejś sprawy albo łapówka, coraz częściej spotyka się z brakiem akceptacji społecznej – mówi ekspert EY, Mariusz Witalis.

Niezależnie od regionu, jako najbardziej narażony na patologie sektor wskazywano administrację publiczną – wskazało na nią aż 68 proc. ankietowanych. Kolejne pozycje zajęły ochrona zdrowia (38 proc.) oraz budownictwo i inżynieria (37 proc.) Na Śląsku drugie miejsce zajęło górnictwo (40 proc. wskazań).

Przeprowadzone przez EY badanie oparto na ankietach, które wypełniło 300 respondentów, w tym osoby zatrudnione w firmach prywatnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Patrz: http://www.podatki.biz/artykuly/administracja-publiczn...