konto usunięte
Temat: Czy "CENA" to kryterium, które pozwala efektywnie wydać...
Jak długo MRR będzie „ślepe" na zupełny brak efektywności wydawania środków z POKL.Prawo zamówień publicznych nakazuje m.in. aby wydawać środki publiczne, (a środki UE takowymi są), EFEKTYWNIE i RACJONALNIE. A jak można mówić o efektywności i racjonalności jeżeli szkolenie realizowane jest przez pseudo trenerów, którzy wczoraj prowadzili kiosk ruchu a dziś są wielkimi specjalistami od wszystkich dziedzin. Jak można mówić o efektywności skoro najważniejsze to mieć „odhaczone" że dana usługa została zrobiona - bez żadnej próby zbadania jej efektywności, przydatności i trwałości.
Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia tak długo jak głównym newsem będzie informacja o ilości wydanych środków a nie o osiągniętych efektach. I nie chodzi tu o wskaźniki rezultatu produktu (w tym przypadku dni szkolenia lub godzin doradztwa) ale o efekt czyli: co dało to szkolenie czy doradztwo w dłużej perspektywie czasu? Czy dana osoba która założyła biznes wie jak sobie poradzić ze swoimi nowym problemami biznesowymi? Ile firm powstało i trwa nadal? Tego najczęściej już w tych projektach niema. Dlaczego? bo to kosztuje i to nie mało aby badać i wspomagać takiego przedsiębiorcę. A jeżeli nawet się pojawia taka opcja to z tak małym budżetem że żaden szanujący się Ekspert nie będzie się tym zajmował. Wiedza kosztuje i to bardzo dużo ale pamiętajmy TO INWESTYCJA, która powinna się spłacić a spłaci się jeżeli jest coś warta i pochodzi od osoby z doświadczeniem który sama musiała sporo zainwestować aby nazywać się Ekspertem.
Jeden z Burmistrzów z małej gminy w południowo zachodniej części polski który jako Lider realizuje projekt w ramach POKL 5.2.1 - na pytanie dlaczego stosuje tylko jedno kryterium CENA w przetargu na bardzo duży i skomplikowany cykl szkoleń, które mają poprawić u niego w Gminie jakość „rządzenia" odpowiada , że on chce spać spokojnie, że ma dosyć protestów i że on nigdy nie będzie stosował innych kryteriów. Szkolenie zrobione, kasa wydana - rezultat jest!
Kolejnym wielkim problemem jest sposób w jaki są wydawane środki z UE na doskonalenie umiejętności pracowników urzędów publicznych zaangażowanych we wdrażanie funduszy UE. Praktycznie na poziomie regionalnym (Urzędy Marszałkowskie, Wojewódzkie Urzędy Pracy) prawie wszystkie przetargi, które są ogłaszane na wybór firmy szkoleniowej mają jedno kryterium - CENE. Najlepiej aby szkolnie trwało 1 góra 2 dni i obejmowało wszystko co mamy wpisane w projekt. Ten absurd doprowadził do sytuacji że poziom wiedzy jaką dziś dysponują urzędnicy którzy są odpowiedzialni za wdrażanie m.in. RPO jest dużo niższy od oczekiwanego - biorąc pod uwagę ILOŚĆ szkoleń w których biorą udział. Jak efektywnie mają pracować osoby odpowiedzialne z opracowanie wytycznych i wybór projektów np. w zakresie innowacji czy odnawialnych źródeł energii jeżeli ich wiedza w tych tematach została zdobyta na dwudniowym szkoleniu i kilku konferencjach? Tym powinni zając się EKSPERCI z kilkunastoletnim doświadczeniem, w innym przypadku będziemy tylko wydawać kasę a nie wybierać i wspierać dobre projekty!
Pamiętajmy że Polska musi rozliczyć się z Komisją Europejską się ze wszystkich wskaźników które zostały uzgodnione i zapisane w dokumentach programowych 2007- 2013. Wskaźników które zostały zapisane w RPO lub PO a nie w uszczegółowieniach czy wytycznych.
Wg oficjalnych danych MRR oczekuje się, że dzięki realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki m.in.:
szkoleniami zostanie objętych ok. 610.000 pracowników przedsiębiorstw oraz 24.000 pielęgniarek i położnych, a także 1.200 lekarzy deficytowych specjalności (onkologia, kardiologia i medycyna pracy),
wsparcie otrzyma ok. 950.000 osób bezrobotnych i poszukujących pracy, w tym: 250.000 osób do 24. roku życia oraz 150.000 osób w wieku 50-64 lata,
środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzyma ok. 100.000 osób, dzięki czemu powstanie ok. 110.000 nowych miejsc pracy,
wsparcie otrzyma 355 publicznych instytucji rynku pracy oraz ok. 1.900 instytucji pomocy społecznej.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki pozwoli m.in. na:
zwiększenie do poziomu 60 proc.(z 54,5 proc. w 2006 r.) wskaźnika zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) w Polsce oraz
zmniejszenie do 14 proc.(z 21 proc.w 2005 r.) wskaźnika zagrożenia ubóstwem.
Mamy półmetek perspektywy finansowej 2007-2013 - czy ktoś wie ile powstało nowych miejsc pracy ? bo wg wskaźników POKL powinno być to ok. 55000!