konto usunięte

Temat: Janusz Korczak

Słowa Janusza Korczaka, które otwierają jeden z punktów opisywanych przez autora w tej książce dały mi początek tego czego mogłem się spodziewać po jej treści. Mówią one: „Dziecko jest pergaminem, szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną zapełnisz treścią.”
Dziecko malutkie (niemowlę) narzuca swą wolę poprzez krzyk. Później przez mimikę twarzy i ruch rąk, aż wreszcie przez mowę. Zanim jednak dziecko nabędzie umiejętność komunikowania się z nami poprzez mowę musi minąć trochę czasu. W związku z czym powinniśmy się uczyć wyrozumiałości i wytrwałości i nie reagować na każde nie zrozumienie dziecka bliżej nie dającymi się wytłumaczyć naszymi reakcjami na jego zachowanie.

Każdy z nas był dzieckiem, ale gdy stajemy się dorośli zapominamy o tym co działo się w naszych głowach ,będąc małymi istotami pragnącymi wszystkiego dotknąć, wszystko poznać, posmakować, nadepnąć, przewalić itp.

Książka pt.: „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie” zawiera wiele cennych porad , dotyczących wychowania dziecka, jak również zrozumienia wielu jego zachowań często dla nas nie zrozumiałych z powodu braku wiedzy pedagogicznej i psychologicznej.
Cale wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentne krok za krokiem, dąży by zniszczyć, uśpić wszystko co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, silą jego dążeń i zamierzeń. Przecież to nic innego jak wychowanie wpływa na kształtowanie się osobowości dziecka, jego systemu wartości, świata idei, postrzegania tego co dobre, a co złe. W teorii wychowania często zapominamy że powinniśmy uczyć dziecko nie tylko cenić prawdę, ale i rozpoznawać kłamstwo, nie tylko kochać ale i nie nawidzieć, nie tylko szanować, ale i pogardzać, nie tylko godzić się ale i oburzać, nie tylko ulegać, ale i buntować się.

Ogólnie uważam, iż zdanie Janusza Korczaka, że „Jeśli podzielilibyśmy ludzkość na dorosłych i dzieci, a życie na dzieciństwo i dojrzałość, to tego dziecka na świecie i w życiu jest bardzo dużo. Tylko, że zapatrzeni we własną walkę, własną troskę, nie dostrzegamy go, jak dawniej nie dostrzegaliśmy kobiety, chłopa, ujarzmionych warstw i narodów” jest bardzo mądre. Często urządzamy się tak by nam dzieci najmniej przeszkadzały, najmniej domyślały się czym istotnie jesteśmy i co istotnie robimy.

http://www.sciaga.pl/tekst/25594-26-refleksja_nad_ksia...

konto usunięte

Temat: Janusz Korczak

Ale musimy się spieszyć i wierzyć w to, czego pewien był Korczak, że „Dziecko spełni główną rolę w duchowym odrodzeniu człowieka”.

Bo jak słusznie twierdzi Erich Fromm „bez miłości świat nie mógłby istnieć ani jednego dnia”.

Świat da się uratować, jeśli ginącej miłości pospieszymy na ratunek. Po to potrzebne jest wprowadzenie Pedagogiki Serca do systemów wychowania u nas i w innych krajach. I po to potrzebna jest Partia Dzieci i Młodzieży, by – jak chciał Korczak – powstała droga wiodąca od samorządów uczniowskich do parlamentów świata. I stąd nasz manifest skierowany do osób chcących rzeczywiście włączyć się do wychowania społeczeństw w duchu pokoju. A bez miłości nie może być ani wychowania, ani pokoju.

http://lopatkowa.blog.onet.plSabina Gatti edytował(a) ten post dnia 09.12.08 o godzinie 18:17



Wyślij zaproszenie do