Agnieszka
S.
attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl
Roman
Kowalski
administrator sieci,
Netart
Temat: Jak szukać terapeuty
Piszę sobie sama od czasu do czasu ktoś wpadnie i mi powie,
że jestem nawiedziona, agresywan i co tam jeszcze no i niech
tak będzie - już wiem o tym i nie musici mi tego powtarzac - przyjęłam do wiadomości -:)))
Sorki Sabina, ale dla mnie to się nie trzyma kupy.
Gdybyś pisała o problemach madagaskarskich szynszyli to słowem bym się nie odezwał na tej grupie i nie śmiałbym zwracać Ci na cokolwiek uwagi.
Robię to tylko dlatego, że piszesz, często mądrze, o ważnych wg mnie rzeczach i szkoda, że dyskredytujesz niekiedy własne bardzo trafne przemyślenia agresywnymi reakcjami na wypowiedzi ludzi, którzy nie rozumieją o czym piszesz, albo mają inne zdanie.
Mówisz, że piszesz sama dla siebie.
Z kontekstu większości wątków wynika coś dokładnie odwrotnego.
Zresztą jeśli ktoś pisze coś dla siebie, to raczej nie publikuje tego w Internecie, chyba że jest psychologicznym typem Dody, a Ty mi na taką nie wyglądasz (mam nadzieję, że odbierzesz to jako komplement ;-) ).
Jeżeli rzeczywiście piszesz wyłącznie dla siebie - pisz pamiętnik, nie publikuj go - zrobisz w ten sposób więcej dobrego dla idei Alice Miller niż poprzez forum prowadzone w taki sposób.
nie jestem zniecierpliwiona tylko zmęczona zsfrustrowanymiIlość, długość i zaangażowanie emocjonalne twoich postów raczej nie wskazuje na zmęczenie. Zmęczeni ludzie nie reagują w taki sposób ;-)
ludzmi, pełno ich w realu i jeszcze tutaj musze miec z nimi do
czynienia.
Przecież nie musisz mieć tu z nikim do czynienia. Przecież nikt nie każe Ci pisać ani czytać czegokolwiek tutaj...
I na koniec najważniejsze: nie odbieraj tego co napisałem jako ataku na Twoją osobę. Kompletnie nie o to mi chodzi. Zależy mi tylko na tym, że jeżeli już jest miejsce w którym propagowane są idee Alice Miller, to żeby to robić jak najskuteczniej.
Chętnie bym się w to włączył, ale kompletnie nie odnajduję się na forum prowadzonym w ten sposób.
Poprzez to co napisałem mam cichą nadzieję, że spróbujesz choć trochę zmienić ton niektórych swoich wypowiedzi, a tym samym zachęcić więcej ludzi do bliższego przyjrzenia się problemom poruszanym tutaj.
Agnieszka
S.
attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl
Temat: Jak szukać terapeuty
to chyba ja też napiszę jaki to jest dobry terapeuta:- taki, który poświęca czas i energię na budowanie relacji, bo bez tego nie da się nikogo zmienić
- taki, który nie odczuwa w związku z problemami klienta zbyt silnych emocji, jeśli terapeuta (i w ogóle psycholog) przeżywa bardziej problemy klienta od niego to mu nie pomoże a raczej zaszkodzi
to się właśnie nazywa, że rozwiązuje własne problemy,
nie musi opowiadać klientowi jakie miał ciężkie dzieciństwo
wystarczy, że zamiast potrzeb i celów klienta realizuje swój własny cel - misję zmieniania ludzi i świata
jeśli terapeucie zależy bardziej na zmianie klienta niż samemu klientowi to nic z tego nie wyjdzie, bo klient przestaje czuć odpowiedzialność za zmianę
- powinien przejść własną terapię, żeby poradzić sobie z własnymi trudnościami (nie dlatego, że każdy psycholog jest popaprany tylko dlatego, że obowiązują go wyższe standardy i bardzo duża odpowiedzialność) i żeby na własnej skórze poczuł jak to jest pacjentem
- dobry terapeuta powstrzymuje się od krytykowania, dawania gotowych rozwiązań i dawania rad, stara się raczej aby to klient odkrywał dobre rozwiązania
- dobry terapeuta szanuje uczucia i poglądy klienta JAKIE BY ONE NIE BYŁY choć sam może mieć inne
- dobry terapeuta szanuje wybory klienta odnośnie terapii i nie boi się ich (czyli to klient decyduje czy chce rozmawiać o swoim dzieciństwie i w którym momencie terapii)
- zajmuje się całym człowiekiem a nie tylko jakimś jego jednym aspektem (na przykład odreagowaniem emocji czy samooceną) - ale szanuje zapotrzebowanie z którym klient się zgłasza
- mówi jasno kiedy cel jaki klient stawia sobie w terapii jest według niego nieetyczny lub niemożliwy do zrealizowania
- korzysta regularnie z superwizji
oj chyba mogłabym jeszcze długo
warto niektórych z tych zasad przestrzegać nie tylko jak jest się terapeutą, ale także kiedy chce się być wsparciem dla innych, pomóc innym ludziom :)
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Agnieszka Stein:
oj chyba mogłabym jeszcze długo
warto niektórych z tych zasad przestrzegać nie tylko jak jest się terapeutą, ale także kiedy chce się być wsparciem dla innych, pomóc innym ludziom :)
Agnieszko a mogłabys spojrzeć na te pytania z pierwszego posta i jak byś zareagowała i odpowiedziała na nie gdybym przyszła do ciebie poraz pierwszy jako pacjentka i zadała tobie te pytania??
Odpowiedziałabyś na nie czy oburzyła, uważala, że zmieniam role, że od zadawania pytan jestes ty a nie ja pacjent itp.
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Roman Kowalski:
Chętnie bym się w to włączył, ale kompletnie nie odnajduję się na forum prowadzonym w ten sposób.
Załóż więc swoją własną grupę i prowadz ją tak jak uwazasz, że bedzie najskuteczniej.
Poprzez to co napisałem mam cichą nadzieję, że spróbujesz choć trochę zmienić ton
przykro mi ale tonu nie zmienię bo jeszcze raz powtarzam nie jest on agresywny, to wam sie tak wydaje tylko.
niektórych swoich wypowiedzi, a tym
samym zachęcić więcej ludzi do bliższego przyjrzenia się problemom poruszanym tutaj.
Kto jest gotowy zacznie sam przygladać się swoim problemom, ci co nie są jeszcze gotowi im nic na ten moment nie pomoże do wszystkiego dojrzewa się, kazdy w innym czasie i przyspieszanie tego dojrzewania nawet w najbardziej łagodny sposób nic nie pomaga.
Piszę dla tych, ktorzy dojrzeli juz i nie mają wokól siebie osób, ktore ich rozumieją, tutaj natomiast znajdą teksty, które bedą ich wspierały w dalszym procesie ich rozwoju, że gdzieś na świecie byli i są ludzie tak samo myślący wolni od starych mitów i dogmatów, myślący własną głową, dbających o siebie a nie zapkojajacy potrzeby innych popapranych osób, których mieli i maja wokól siebie.Sabina Gatti edytował(a) ten post dnia 08.04.09 o godzinie 08:12
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Agnieszka Stein:
"muchy lepiej łapią się na miód niż na ocet"
masz rację - ale w ten sposób mogą może zrozumieć ci dorośli/rodzice, dla których moje wypowiedzi są agresywne/atakujące itp. mają świetną okazję czytając moje teksty wczuć się w sytuację dziecka - co czują dzieci kiedy oni jako rodzice byli/są agresywni/atakujący w stosunku do dzieci młodzieży - i uważaja to za normalne zachowanie w stosunku do dzieci i wymagają na dodatek pozytywnej reakcji ze strony dziecka.
Skoro wymagaja tego od dziecka to niech sie nie czują żle czytając moje teksty - teraz widzą co robili/robią sami własnym dzieciom -:))jak mało delikatni są itp.
ot jeszcze co myślę o dorosłych
http://www.goldenline.pl/forum/psychologia-psychoterap...Sabina Gatti edytował(a) ten post dnia 08.04.09 o godzinie 08:43
Roman
Kowalski
administrator sieci,
Netart
Temat: Jak szukać terapeuty
warto niektórych z tych zasad przestrzegać nie tylko jak
jest się terapeutą, ale także kiedy chce się być wsparciem
dla innych, pomóc innym ludziom :)
Dzięki Agnieszka, warto nieraz posłuchać mądrego :-)
Nie wiem jak inni aktywni uczestnicy tego forum, ale ja bardzo odniosłem to do siebie...
Ja dodałbym jeszcze do listy cech dobrego terapeuty i każdej osoby, która chce pomagać innym, że:
- dobry terapeuta nie wie z góry jakie są przyczyny problemów klienta, nawet jeśli ma na ten temat swoje mniej lub bardziej przemyślane koncepcje. Dobry terapeuta jedynie z uwagą i wrażliwością podąża za klientem reagując na jego sygnały i jest to dla niego podróż w nieznane tak jak dla klienta.
Agnieszka
S.
attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl
Temat: Jak szukać terapeuty
dobry terapeuta czasem do końca nie wie jakie były przyczyny problemów klienta bo człowiek to nie maszyna naciśniesz guzik i działanigdy nie da się na 100% określić jaka była przyczyna
można tylko powiedzieć po fakcie co pomogło
to mit że żeby rozwiązać problem trzeba znać przyczynę
odpiszę Ci Sabino na twoje pytania ale nie dziś bo byłam cały dzień na szkoleniu i jestem strasznie zdechła :)
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
...We had so much compassion for them but never for us....http://www.alice-miller.com/readersmail_en.php?lang=en...
Compassion for abusing parents
Tuesday April 07, 2009
Dear Dr. Miller,
I am confused about something. I was abused in my childhood by a mom who was abused herself. Her life was very difficult as a child and as an adult she suffered from mental illness and died when she was 39. I know she loved me but she was a damaged person and the events of her life were too much to overcome. She was not prepared to handle the stresses of trying to raise two children with no help,little education and her own childhood abuse.
I totally hold her responsible for what she did to me I am not making excuses for her.But I do see why it happened. She was not an evil person she was a hurt person. Hurt people hurt people.
Here is my confusion - it seems that you are saying that this understanding I have of her is wrong or could get in the way of my own healing. Have I misunderstood?
You are welcome to use my letter.
Thank you for your very important work.
J
AM: I think that only as adults, TODAY, can we understand WHY our parents made us suffer but in childhood we were unable to understand this. In THERAPY, much LATER, when we are looking for our emotions repressed since we have inprisoned them in our bodies we must accept that there was much rage because of being maltreated and betrayed. Because the healthy biological reaction to endured pain is anger and not love. If we try to cover this anger up and to feel love instead we are in danger to lie. It is not easy but it seems to me necessary that we can find in ourselves the desperate child who CAN'T understand that people whom she loves and needs so much caused her so much pain and left her alone with it, without any traces of empathy. If we remain only on the adult level, as had been done in behavioral therapies we will repeat what the parents have done to us, we will leave the child alone. All our parents were hurt and not evil. I think that even all evil were hurt before they become avil but as children we suffered fron the deeds of these hurt people - without being able to understand what was going on. We had so much compassion for them but never for us.
Agnieszka
S.
attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl
Temat: Jak szukać terapeuty
zgodnie z obietnicą odpowiadam na pytania Sabinyzastrzegając, że to trochę wirtualna konsultacja bo sama nie pracuję jako psychoterapeuta tylko psycholog dziecięcy
Sabina Gatti:
czy sam był we własnej terapii i przepracowywał swoje dzieciństwo, nadużycia
byłam w terapii z przerwami dość długo, były to różne podejścia
robiłam to po to by uporządkować swoje sprawy, na własnej skórze doświadczyć jak to jest być klientem a także zobaczyć jak wygląda terapia od drugiej strony
uważam też że tak jak dentysta powinien mieć zadbane zęby tak psycholog powinien mieć poukładane w głowie
nie każda terapia polega na przepracowywaniu dzieciństwa, to taki schemat biorący się chyba stąd, że większość z nas kojarzy terapię z pracą w nurcie psychoanalitycznym - takiej terapii nie przechodziłam i nie zamierzam bo uważam ją za przestarzałą i nieskuteczną
natomiast oczywiście zajmowałam się moją historią i relacjami z ważnymi dla mnie osobami
co myśli o wpływie krzywd zaznanych w dzieciństwie, zaniedbań i nadużyć na dalsze życie
to, że krzywdy których doświadczamy mają wpływ na nasze życie to truizm, psycholodzy różnią się raczej rozumieniem tego jak te krzywdy leczyć
czy potrafi w 100% stanąć po stronie dziecka w swoim kliencie? Czy też może tłumaczy rodziców, każe im wybaczać, staje po ich stronie?
terapeuta powinien stać po stronie całego człowieka a nie tylko tej jego części która mu przypadnie do gustu, to bardzo kuszące stanąć po stronie dziecka bo takie miłe, niewinne
jednak rodzic teraz już uwewnętrzniony jest też częścią ja i jako taka też musi zostać uszanowana
bez tego to nie jest terapia tylko dalsze krzywdzenie
nie możemy odrzucić żadnej części siebie jako złej
nawet w psychoanalizie terapeuta musi pomóc klientowi pogodzić ze sobą ego (dorosłego) id (dziecko) i superego (rodzica)
jakie podejście stosuje, formę terapii, na czym ona polega (to bardzo ważne pytanie). Czy na poziomie poznawczo-behawioralnym czy też umie zejść do głębokich uczuć i pracować z nimi?
na to pytanie trudno mi odpowiedzieć bo nie jestem jak już napisałam psychoterapeutą
na pewno nie psychoanaliza
i nie podejście poznawczo-behawioralne
ale z głębokimi uczuciami to nie taka prosta sprawa
w każdej terapii mogą się pojawić (albo nie)
czy się nie boi silnych uczuć w kliencie?
nie boję się, nie boję się też swoich uczuć - bo to też ważne
czy wie, co to są retrospekcje?
czy ma praktykę w pomaganiu w odzyskiwaniu wspomnień?
to kuszące, ale czasem to fascynująca ciekawostka
tak naprawdę w terapii można zmienić tylko to co jest tu i teraz, nie zmienisz przeszłości
dlatego ważne jest jak teraz widzisz pewne rzeczy a nie co się naprawdę stało
wspomnienia się czasem pojawiają, ale ich celowe odzyskiwanie niczemu nie służy
co myśli na temat stosowania leków psychotropowych, prozacu?
czasem pomagają w ogóle zacząć terapię
natomiast stanowczo jestem przeciw stosowaniu leków psychotropowych u małych dzieci
czy w pracy z klientem jest empatyczny, współczujący, ciepły, emocjonalny?
jestem, jestem, ale potrafię też powiedzieć prawdę prosto w oczy
(tylko empatią i współczuciem można się czasami kręcić w kółko parę miesięcy)
ale szanuję swoich klientów
czy woli dystans i neutralność?
w tym sensie że chronię własną prywatność i nie rozklejam się
ale okazuję uczucia :)
czy uważa, że dzieci mają wybaczać rodzicom
nie muszą, ale dorosłość polega na zostawieniu dzieciństwa a to jest niemożliwe jak się cały czas rozpamiętuje krzywdy
choć decyzja o zostawieniu tego wszystkiego i zajęciu się swoim życiem powinna należeć do klienta
czy zetknął się, pracował juz z klientami mającymi taki problem jak twój, jakie były wyniki tej pracy
każdy problem jest inny i nigdy nie ma gwarancji sukcesu
czy zna książki A.Miller i co o nich sadzi (dzieki temu będziesz mogła/mógł poznać jego stosunek do dzieci, oraz gdzie widzi przyczyny problemów, w dzieciach, lub tobie jako dorosłym, czy też w otoczeniu, które cię wychowało, rodzinach, opiekunach, wychowawcach)
znam książki Alice Miller a nawet poznałam ją osobiście (prowadziła warsztaty kiedy byłam studentką psychologii)
bardzo ją szanuję i cenię za to co wniosła do psychologii i rozumienia dziecka
jednak (wybacz Sabino) czytając wpis powyżej naszła mnie taka refleksja, że jednak nie we wszystkim się z nią zgadzam
jest świetną specjalistką od dzieci, ale od terapii - są dużo lepsi
i jeszcze raz na koniec, żeby pomóc nie trzeba znać przyczyny problemu tylko ROZWIĄZANIE
… jeśli już jesteś w terapii
jak zachowuje sie terapeuta, gdy do niego mówisz, czy siedzi spokojnie i patrzy na ciebie, słucha cię, czy też jest niespokojny, bawi się jakimiś rzeczami, coś innego zwraca jego uwagę (powinien być spokojny, jeśli nie jest, tzn. ze to, co mówisz jest dla niego nie ok, i nieświadomie okazuje ci brak zainteresowania)
to czasem jest ważna informacja zwrotna, że tak jesteś odbierany przez ludzi (uwierz mi na niektórych bardzo trudno jest się skoncentrować) ale terapeuta powinien to powiedzieć
… terapeuta powinien:
pozwolić zachować klientowi autonomię
zadowalająco i uczciwie odpowiedzieć na pytania klienta
pozwolić się krytykować i być gotowy na konfrontacje z faktami i własnymi sprzecznościami
nie obiecywać rzeczy niemożliwych
tu się zgadzam, że powinien sobie z takimi sytuacjami dobrze radzić
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Agnieszka Stein:
jednak (wybacz Sabino) czytając wpis powyżej naszła mnie taka refleksja, że jednak nie we wszystkim się z nią zgadzam
jest świetną specjalistką od dzieci, ale od terapii - są dużo lepsi
i jeszcze raz na koniec, żeby pomóc nie trzeba znać przyczyny problemu tylko ROZWIĄZANIE
hmmmmmm, to weżmy przykład: małżeństwo - w którym się okropnie czuję chce się rozwieść - rozwiązanie jest, tylko jakoś nie robię tego trwam w tym związku i cierpię - dlaczego?? Bo się boję, a dlaczego sie boję zrobić ten krok?? Czy dam sobie sama radę, a jak takie cos przychodzi mi do głowy to chyba niezbyt wierzę w siebie, a dlaczego nie wierzę w siebie??
Rozwiązań problemów jest pełno dziwne tylko, że ludziom tak trudno podejmować decyzje.
Strach nas paralizuje, pytanie dlaczego?? coś chyba nie tak z naszym poczuciem wartości, a ono ukształtowane zostało w domu rodzinnym.
Co z tego, ze są rozwiązania jak skorzystać z nich nie można bo strach silniejszy ??
Wszycy co mają problemy boją się korzystać z tych rozwiązań.
Szybciej mozna poprawić sobie jakośc zycia, zaczynając od pracy nad sobą, uświadomueniu sobie własnych problemów, skąd się wzięły (napewno nie tu i teraz tylko w pzreszłości) a rozwiązanie samo bezboleśnie przyjdzie.Sabina Gatti edytował(a) ten post dnia 19.04.09 o godzinie 09:18
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Alice Miller psychoterapia - czytając posty na jej stronie odnoszę zupełnie inne wrażenie, że ona jest właśnie najlepsza, bo ludzie którzy tam piszą, mieli do czynienia z wieloma psychoterapeutami, którzy im nie pomogli a nawet zaszkodzili a po przeczytaniu jej ksiązek nawet bez pomocy zaczynają zdrowieć. Wierzę w to bo sama tego doświadczyłam."Wyjście na prostą" wcale nie jest takie skomplikowane jak się chce wmówić ludziom - jest b. proste tylko bardzo trudne i długie, to proces.Sabina Gatti edytował(a) ten post dnia 19.04.09 o godzinie 09:25
Agnieszka
S.
attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl
Temat: Jak szukać terapeuty
pozwól, że jednak pozostanę przy swoim zdaniusama mam wiele pracy nad sobą za sobą
i dużo z innymi ludźmi
sam wgląd niczego nie zmienia
można doskonale wiedzieć skąd się wziął problem, dlaczego robię to co robię a robić tak dalej - nieświadomy umysł nie zawsze chce się tak grzecznie podporządkować :) (i bardzo dobrze bo jest mądrzejszy)
a szukanie rozwiązań nie polega na dawaniu dobrych rad, tylko na szukaniu dostępnych klientowi sposobów na skuteczniejsze niż do tej pory zaspokajanie jego ważnych potrzeb
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Agnieszka Stein:
pozwól, że jednak pozostanę przy swoim zdaniu
uważam, że tak będzie najlepiej bo nie zawsze w dyskusji można dojśc do wspólnych wniosków.
A czytajacy bedą mieli wybór -:))
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
http://www.alice-miller.com/readersmail_en.phpTo me, to love and hate the same person for the good and the bad sides is a psychoanalytic construction, it is a way of understanding healing that helps to cover up the truth about the cruelty endured in childhood. This philosophy hinders the survivor of abuse to recognize the cruelty and to react to it apropriately in therapy
Jacek
W.
social media
manager, redaktor
Temat: Jak szukać terapeuty
Inne podejście do zagadnienia szukania terapeuty.http://www.goodtherapy.org/custom/blog/2007/05/14/how-...
Polecam cały serwis GoodTherapy :-)
How to Choose a Counselor or Therapist
May 14th, 2007 | ShareThis
It’s easy to find a counselor, but perhaps more difficult to know if you’ve found one who’s right for you. There are a number of questions you can ask which will help you to choose a counselor. This short article outlines 14 of these questions, in no particular order (Please note, the words “therapist” and “counselor” are used interchangeably). Thanks to the GoodTherapy.org members who contributed their ideas to this article! If there are other important questions to ask or things you’d like to add to this list, please post a comment below.
1. What does it feel like for you to sit with the therapist? Do you feel safe and comfortable? Is it easy to make small talk? Is the person down to earth and easy to relate to, or does he feel cold and emotional removed? Is the counselor “stuck in her head,” or overly emotional and empathic? Is the therapist a “know it all” or arrogant? Sure, for many of us going to a therapist for the first time is a bit anxiety provoking, and it’s important to tease out our own “stuff” from the actual counselor. But, if a counselor doesn’t feel like a good fit for you, that’s ok, there’s absolutely no contract or rule requiring you to continue working with any counselor. However, it’s important to check if there’s a part of you avoiding therapy by disliking or judging the therapist. If you find yourself reacting negatively to every counselor you see, then the issue could be yours and may warrant you sticking it out with a counselor in an effort to work through your fears of beginning therapy.
2. What’s the counselor’s general philosophy and approach to helping? Does your counselor approach human beings in a compassionate and optimistic way? Does she believe humans are born loving and loveable, or does she believe people are genetically deficient? We at GoodTherpy.org are biased and believe that good therapists and counselor’s adhere to the Elements of Good Therapy.
3. Can the counselor clearly define how they can help you to solve whatever issue or concern has brought you to therapy? An experienced counselor explains how she can help, is able to give you a basic “road map,” to her approach and can even give an indication of how you will know when therapy is finished.
4. Does the counselor seek regular peer consultation? An important professional activity for any wise counselor is regular consultation with peers or consultants. Consultation serves a number of purposes, such as, but not limited to, reviewing cases, receiving advice, getting unstuck, discovering one’s own blind spots, and noticing how one’s own “stuff” may be getting in the way. Consultation provides a counselor with a necessary reality check, a degree of objectivity, and feedback. Even the best therapists benefit from the help of others.
5. Can your counselor accept feedback and admit mistakes? A healthy counselor is open to feedback and to learning that something he said hurt or offended you. Good therapists are willing to look at themselves, to check their feelings, and to honestly and openly admit mistakes.
6. Does the counselor encourage dependence or independence? Good therapy doesn’t solve your problems; it helps you to solve your own. Likewise, good therapy doesn’t soothe your overwhelming feelings; it helps you to soothe your own. Like the old proverb, therapy is most powerful when it helps people to learn to fish for themselves rather than rely on another to feed them. If your counselor provides wisdom, answers, or emotional support without encouraging you to access your own resources, it is more likely you will become dependent on your therapist to help you feel better, rather than on yourself.
7. Has your counselor done his own therapy? One of the best ways to learn how to help someone to heal is to do your own therapy and to experience the healing process first hand. Thus, therapists who have been in their own therapy benefit from this as a learning experience and are probably better equipped to help because of it. Most good healers are wounded healers, those who in the process of healing their own wounds developed the know how to help others to heal theirs.
8. Does the therapist have experience helping others with the particular issues you are seeking therapy for? The more experience one has addressing a particular issue, concern, or problem area, the more expertise one has developed.
9. Does the counselor make guarantees or promises? It’s important for a therapist to provide hope, but not absolute unconditional guarantees. If you have the will to change and put in the necessary time and energy, healing is possible. Most of our wounds and defenses are the result of what has happened to us and to those around us. Healing can happen quickly in psychotherapy - but only after getting safely through the layers of protective gate keepers, which understandably can take a long time. So, although everyone is capable of healing, changes can take years to happen for some people and, unfortunately because time is limited, some may never achieve the level of healing they desire in this lifetime. Additionally, people are not always at a time and place in their growth in which they are ready to heal and you and I may not be the right therapist. Overall, there are numerous factors at play in the therapy process which may contribute to or interfere with healing, some we are conscious of, others we are not. And so, there are no guarantees without conditions. Here is more info on how “Sometimes We Can’t Help.”
10. Does your counselor adhere to ethical principles such as boundaries, dual relationships, and confidentiality? There are numerous ethical guidelines designed to keep counselors from harming clients. Most important, there is a guideline against dual relationships. When a therapist enters into a therapeutic relationship with you, he or she should not have any other relationship with you, such as teacher, friend, employer, or family member; though there are some exceptions to this rule in village or very rural communities. The principal behind this guideline is really about who’s needs are getting met. A therapist should be there to meet your counseling related needs for empathy, understanding, support, guidance, unburdening, and healing. When a counselor gets his or her own needs met (emotional or otherwise) by the client, he has crossed a boundary and the therapy process can be damaged or ruined. This is one of many ethical guidelines and it’s important for a counselor to adhere to these. For more information on Ethical Standards you can visit these links:
Jacek
W.
social media
manager, redaktor
Temat: Jak szukać terapeuty
11. Is the counselor licensed? Licensure ensures that a counselor has engaged in extensive post graduate counseling experience which, depending on the state of licensure, may include up to 3000 hours of required supervised experience. It also means the counselor has passed a licensing exam. There are many unlicensed therapists who have years of experience and do excellent work, but licensed counselors have, in general, though not always, jumped through more hoops and have undergone more extensive supervision than unlicensed counselors. You can contact your State Professional Licensing Board to verify the licensure of a provider.12. Does the counselor have a graduate degree? There are numerous people who call themselves “counselors” or “therapists” because they have taken a weekend seminar or have learned a certain therapeutic approach. But without a graduate degree in counseling, psychology, social work, marriage and family therapy, or another related field of study, such a person lacks the education, training, and skills to provide safe psychotherapy & counseling. It is highly recommended to only work with counselors and therapists who have graduate training. People without graduate level education in a mental health may lack the necessary skills and know-how to properly diagnose and treat issues; and there is a great danger in misdiagnosing and mistreating. Psychology is an enormous field and human beings are multifaceted and complex. It takes years of education and training to effectively help people. Without the proper training there is enormous risk of causing harm.
13. Does the counselor have post-graduate training? Many new counselors fresh out of graduate school have had excellent book learning but lack enough actual counseling experience to claim expertise and feel totally confident. Post graduate training in a particular approach to psychotherapy is often the next step in a new counselor’s career and is helpful in getting a new counselor to the next level in which they have more confidence and know-how.
14. Have any complaints been filed with the board? If so, what are the complaints and have they been satisfactorily resolved? To see if a counselor has a record or is under investigation, you can check with your state licensing board, usually under the state dept of health or occupational licensing.
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
.......... cytat: Does she believe humans are born loving and loveable, or does she believe people are genetically deficient?..........a ty w co wierzysz? i twoi koledzy po fachu - po dyskusjach z wami odniosłam wrażenie, ze to drugie.
........... cytat: Most good healers are wounded healers, those who in the process of healing their own wounds developed the know how to help others to heal theirs. ..............
tak więc wszyscy psychoterapeuci, którzy mieli szczęśliwe dziecinstwo, nie doznali, zadnych traum, nie wyszli mniej lub bardziej okaleczeni z domu rodzinnego (a wydaje się, że wiekszośc z was miała super dziecinstwo) to z tekstu tego wynika, że jesteście niezbyt dobrymi psychoterapeutami.
........ cytay: Overall, there are numerous factors at play in the therapy process which may contribute to or interfere with healing, some we are conscious of, ............
i możemy to przerobić
........ cytat: others we are not. .........
więc należłoby do tego dotrzeć i pogrzebać trochę w naszej "piwnicy", zeby wydobyć na swaitło dzienne.
........ cytat: And so, there are no guarantees without conditions.......
gwarancji nie ma bo jak nie chcemy "grzebać" głębiej to tylko częściowo możemy pomóc sobie.
Natomiast z tym wykształceniem, dyplomami to nie dokonca tak jak piszą. Można być samoukiem nie trzeba chodzić do szkoły/studia, zeby posiąść wiedzę która pasjonuje.Sabina Gatti edytował(a) ten post dnia 29.04.09 o godzinie 11:33
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
a tak wogóle to mowią podobie jak Alice Miller:- empatia
- własne doświadczenia
- pewnych rzeczy jesteśmy świadomi pewnych nie i dlatego nie zwasze jest gwarancja na wyzdrowienie
- terapia wg. rytmu pacjenta, kazdy wg. własnego
- uzewnetrzniac zablokowane emocje
- z tymi dyplomami i wykształceniem różnica
bo nawet samemu mozna pzrejść przez ten proces
konto usunięte
Temat: Jak szukać terapeuty
Witam!jestem po raz pierwszy na tym forum i szczerze mówiąc targają mną różne uczucia... ale nie o tym chciałam porozmawiać. chodzi mi o kwestię poruszoną na samym początku tej dyskusji a mianowicie o to, by zgłaszali się terapeuci... kilka osób się zgłosiło a ja proszę o kontakt z terapeutą z Wrocławia. nie wiem czy ktokolwiek na tym forum ma ochotę czytać to co napiszę ale o sobie może też trochę napiszę. mianowicie pochodzę z rodziny dysfunkcyjnej, jestem Dorosłym Dzieckiem, współuzależnioną, na terapię uczęszczam od 1,5 roku, a mój mąż od pół roku. chciałabym jakieś namiary na terapeutę, który zająłby się właśnie urazami z dzieciństwa dot. wykorzystywania seksualnego. jest to dla mnie bardzo ważna kwestia o której nie chciałabym się wypowiadać na tak szerokim forum, a skontaktować z terapeutą, który poradzi sobie w tej kwestii. oboje z mężem uczęszczamy do jednego terapeuty ale bardzo mi to przeszkadza a wręcz uważam, że mi szkodzi. bardzo was proszę o jakieś namiary, bo szukam w necie ale kiepsko mi idzie...
dla wszystkich, którzy odpiszą wielkie dzięki
pozdrawiam serdecznie
Ewa
Podobne tematy
-
Koniec Milczenia » Jak rozpowszechniać wiedzę Alice Miller -
-
Koniec Milczenia » jak sobie pomóc? -
-
Koniec Milczenia » Jak rozmawiasz z własnym dzieckiem? -
-
Koniec Milczenia » jak zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym dzieckiem -
-
Koniec Milczenia » Profilaktyka zdrowia psychicznego - od czego zacząć to... -
-
Koniec Milczenia » A jak jest w Polsce? -
-
Koniec Milczenia » Jak długo żona może nie widzieć alkoholizmu męża... -
Następna dyskusja: