Bartłomiej Dąbkowski

Bartłomiej Dąbkowski
http://bartlomiejdab
kowski.innpoland.pl/

Temat: Kryteria jakimi kierują się inwestorzy przy ocenie...

Witam,
Czy ktoś z grupowiczów miał już okazję przechodzić przez proces inwestycyjny funduszu VC czy anioła biznesu? Zastanawialiście się może kiedyś jakimi kryteriami kierują się inwestorzy? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czy według Was głównym czynnikiem wpływającym na to czy "wejść czy nie" jest kasa?

Zapraszam do dyskusji.

W tym linku znajdziecie kilka słów na temat głównych kryteriów branych pod uwagę w procesie oceny inwestycji - www.brante.pl/finansowanie-startupu-kryteria-inwestycyjne
Paweł Chuchła

Paweł Chuchła Co-founder / Prezes
Zarządu w Ekonomini
sp. z o.o. (BIURI)

Temat: Kryteria jakimi kierują się inwestorzy przy ocenie...

Najważniejsza jest tak naprawdę analiza rynku. Trzeba wykonać dokładną strategię, biznesplan oraz raport z bieżących działań. Każda branża charakteryzuje się swoimi własnymi wyznacznikami w budowaniu powyższych elementów.Warto pamiętać o tej różnorodności oraz być na nią otwartym.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.08.14 o godzinie 10:55
Mariusz Bajor

Mariusz Bajor Właściciel, Mariusz
Bajor Doradztwo
Gospodarcze

Temat: Kryteria jakimi kierują się inwestorzy przy ocenie...

Takich kryteriów jest wiele. Oczywiście każdy fundusz czy inwestor może zwracać uwagę na inne rzeczy. Generalnie jednak można wyróżnić kilka wspólnych obszarów do których z pewnością zaliczy się:
1. zespół - czy masz zespół który pociągnie projekt oraz czy zespół posiada wystarczające kwalifikacje i doświadczenie aby go zrealizować.
2. opis projektu - projekt musi zostać opisany i przedstawiony kompleksowo. Musisz zwrócić uwagę na wszystkie aspekty jego realizacji. Pokaż że masz wszystko przemyślane i poukładane. Masz plan jego realizacji.
3. identyfikacja ryzyka - wskazanie ryzyk wcale nie przekreśla Twojego pomysłu na biznes i możliwości pozyskania finansowania. Z założenia każdy nowy projekt inwestycyjny jest ryzykowny. Jeżeli potrafisz prawidłowo wyłapać ryzyka oraz wskazać w jaki sposób planujesz je minimalizować będzie to plus dla Ciebie. Najgorsze co możesz zrobić to zataić ryzyka, inwestor może uznać iż celowo ukrywasz informacje albo nie jesteś dobrze przygotowany.
4. analiza rynku i konkurencji - niby oczywista oczywistość ale trzeba powtórzyć. Dobrze przeprowadzona analiza rynki i konkurentów jest niezmiernie istotna.
5. możliwość zaangażowania swoich własnych środków - zainwestowanie własnych środków podkreśla że wierzysz w projekt i wzmacnia zaufanie inwestora.
6. Zrealizowane działania - pracujesz nad projektem? Pochwal się tym. Pokaż co zrobiłeś i ile poświęciłeś na to czasu. To wskazuje na Twoje zaangażowanie.
7. Szczerość w prowadzonych rozmowach - nie ukrywaj informacji, mówi jasno i prezentuj sytuację taka jaką jest. Inwestycja pomiędzy Tobą a inwestorem wymaga zaufania, przecież się nie znacie. Budowa odpowiednich relacji może decydować o zawiązaniu współpracy lub też nie.



Wyślij zaproszenie do