konto usunięte

Temat: Systemy komentarzy

Witam.
Chciałbym rozpocząć dyskusje nad systemami komentarzy. Jak uważacie, czy warto stosować zewnętrze systemy np disqus lub facebookową ramkę komentarzy? Z jednej strony komentarze zewnętrzne pomagają w promocji serwisu, i skracaja czas wypelniania pola formularza komentarzy, a z drugiej strony systemy dedykowane umozliwiają administrowanie i większą konfiguracje.

Jakie są wady i zalety systemów dedykowanych i zewnętrznych? Czy ktoś z uzytkowników wprowadził ramę facebookową (warto czy nie warto) i moze sie pochwalic analiza przydatnosci owego systemu?

Przeszukałem wzdłuż i wszerz extensions.joomla.org/ i nieznalazłem komponentu zarządzającego komentarzami facebookowi - Czy to znaczy ze komentarze facebookowe nie można zliczyć do komponentu i modułu?

Pozdrawiam
Patrycjsz

konto usunięte

Temat: Systemy komentarzy

Testowałem różne rozwiązania i ostatacznie zdecydowałem się na stricte dedykowane dla Joomli (yvcomment). Fajnie się konfiguruje i zapewnia spójny wygląd strony. Popularność Facebooka minie kiedyś podobnie jak NK.
Łukasz Wajda

Łukasz Wajda grafik, projektant
stron internetowych

Temat: Systemy komentarzy

Do tej pory stosowałem jcomments. Do facebookowej ramki jakoś nie jestem przekonany. Obecnie przeszedłem na k2 i używam domyślnego systemu komentarzy, zaimplementowanego w tym komponencie.Łukasz Wajda edytował(a) ten post dnia 14.08.10 o godzinie 11:39
Stefan Koralewski

Stefan Koralewski lalala, lalala

Temat: Systemy komentarzy

Na jednej stronie korzystam z jcomments - świetny nowoczesny komponent, na drugiej z Agora Discussbot - pluginu łączącego forum Agora Olympus z komentarzami pod artykułem. Jcomments można polecić z czystym sumieniem. duże możliwości konfiguracyjne, atrakcyjny wygląd, przemyślane opcje i zresztą cały komponent. Jeśli potrzebujemy tylko komentarzy - jest naprawdę OK.
Moja konfiguracja jcomments na mojej stronce Battlestations

Jednak przekonuję się powoli do discuss botów. Potężny edytor dzięki korzystaniu z edytora forum, to jednak trochę więcej niż pole tekstowe komentarzy w jcomments z dwiema opcjami formatowania tekstu, świetnie się to wszystko razem integruje (awatary w komentarzach, ustawienia itd itp) - no i użytkownik ma rozbudowany profil na stronie - w zwykłym jcomments nie ma nic.
Moja konfiguracja Discussbota

Z Facebooka próbowałem korzystać, jednak to ma specyficzny wygląd i nie wszędzie pasuje. Jeśli dopasujesz to wizualnie do swojej strony - czemu nie...Stefan Koralewski edytował(a) ten post dnia 15.08.10 o godzinie 14:46
Paweł F.

Paweł F. Z Joomla! od 2005
roku, inne CMS też
się trafiają.

Temat: Systemy komentarzy

Ogólnie, dla Polaków, nie zaleca się zewnętrzych komenatrzy, z 2 przyczyn:
a) są one zewnętrzne, zatem na ogół część komuniktaów będzie tylko po angielsku i basta
b) Polak lubi mieć pełną kontrolę, nad tym co jest na jego stronie, hihi.

konto usunięte

Temat: Systemy komentarzy

Jednak korzystanie z zewnetrznych systemów komentarzy (np facebook) doskonale nadaje się do mniejszych stron, w których użytkownik nie ma profilu, a jego aktywność kończy się na komentowaniu treści.
Marcin Stępień

Marcin Stępień inżynier
oprogramowania |
przedsiębiorca

Temat: Systemy komentarzy

Moim zdaniem sama ramka Facebooka nie wystarczy - na fb może przejść moda (j.w. wspomniał pan Krzysztof), autoryzacja do komentowania przez facebook może nie odpowiadać każdemu użytkownikowi, a Disqus będzie próbował integrować najpopularniejsze metody komunikacji i podążać za modą.

moje podsumowanie dot. Disqus:

ZA:

* Komentarze są hostowane na zewnętrznym serwerze, dzięki czemu nie obciąża serwera na którym hostujemy stronę.

* Bogata funkcjonalność, filtrowanie spamu i moderacja. Ciągłe ulepszanie funkcjonalności przez zespół Disqus bez potrzeby zmian na własnej stronie.

* Integracja z systemami autoryzacji popularnych portali społecznościowych. Podłączenie strony do nowych źródeł odwiedzin, agregacja komentarzy i nawiązań z zewnętrznych stron.

* Uruchamianie komentarzy jako zewnętrzna podstrona za pomocą JavaScript, które stosuje Disqus chroni stronę przed drastycznym spadkiem PageRank. Sprawcą są linki umieszczane w komentarzach użytkowników które, nawet opatrzone atrybutem nofollow mogą obniżyć PageRank komentowanej strony, a następnie propagują na inne podstrony.

* Disqus jest uniwersalny - może być zainstalowany w większości platform blogowych oraz w popularnych systemach CMS, portale dla których nie ma wtyczek można zintegrować z we własnym zakresie.

PRZECIW:

* Komentarze są hostowane na zewnętrznym serwerze - każda awaria lub przeciążenie wyłącza możliwość komentowania.

* Ograniczona kontrola nad funkcjonalnością i użytecznością komentarzy.

* W pewnym stopniu mniej skuteczne SEO od komentarzy trzymanych bezpośrednio na stronie.

* Trudno jest połączyć konta osób komentujących z funkcjami na stronie - np. by zaoferować usługę czy dostęp do treści dla użytkownika zostawiającego komentarz.



Moje wrażenia z kontaktem z Disqus'em opisałem na bloguMarcin S. edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 16:27

Następna dyskusja:

AdsManager - dodawanie kome...




Wyślij zaproszenie do