Marcin
Gołaszewski
grafika / DTP /
internet
Temat: WARning! wystawa plakatu w Muzeum w Gliwicach
Wanna krwi, deszcz czaszek, odcięte ręce i betonowy mur. Czy tak można mówić o pokoju? Czy poranione ciało i setki trupów to nie za mocne?projekt plakatu: Tomasz Bierkowski
Przyjdź we wrześniu do Muzeum w Gliwicach, a przekonasz się jak współcześni graficy protestują przeciw wojnie.
Zapewniamy, że to nie będzie renesansowe piękno, ale szokujący krzyk. Jeśli nie potrafisz myśleć samodzielnie i kontrowersyjne tematy wprawiają Cię w zakłopotanie – to nie wystawa dla ciebie.
PRZEKONAJ SIĘ SAM!!!
gdzie? - w Muzeum w Gliwicach – Willi Caro
kiedy? - cały wrzesień, start 30 sierpnia o godz. 18.00
skąd? - zbiory prywatne, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
kuratorzy: Anna Kwiecień, Dagmara Wójcik, aranżacja: Maga Sokalska
http://www.muzeum.gliwice.pl
Nawiązując do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej chcemy skłonić odbiorcę do refleksji nad tamtymi wydarzeniami - refleksji których podsumowaniem powinna zawsze być myśl o pokoju. Stąd nasza propozycja, aby materiałem do takowych rozważań była wystawa plakatu ideowego- artystycznej reakcji na konflikty zbrojne - od II wojny, po wydarzenia współczesne. Reakcji, której nadrzędnym przesłaniem jest właśnie krytyka militarnej metody rozwiązywania konfliktów.
To, co stanowi o bogactwie ekspozycji, to jej logiczna gra z odbiorcą, od którego wymagać będziemy wejścia nieco głębiej w strefę symbolu i przekazu skróconego.
Miejsce wypożyczenia konstytuuje różnicę treściową plakatów. Wcześniejsze - pochodzące
z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, skupiają się na temacie martyrologii; późniejsze - sprowadzone z Muzeum Plakatu w Wilanowie, zabierają głos w dyskusji dotyczącej konfliktów zbrojnych przełomu XX/XXI wieku.
Zgodnie z kartezjańską maksymą "cogito ergo sum", będziemy podejmowali starania
o zmobilizowanie odbiorcy do przepuszczenia ikony przez sito własnego rozważania tak, by mowa plakatu, w przypadku plakatu ideowego częstokroć silnie zakodowana, stała się czytelna.Marcin Gołaszewski edytował(a) ten post dnia 29.08.09 o godzinie 17:03