Mikołaj Rutkowski

Mikołaj Rutkowski Audytor śledczy &
Konsultant w
zakresie ryzyka
nadużyć go...

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

Przyszła pora zmierzyć się z wyzwaniem :)

W związku z tym - z ciekawości, bo klamka już zapadła - mam pytanko do osób, które zdawały egzamin CISA: czy zakres i stopień trudności pytań odbiega od tego, co jest w pytaniach przykładowych z materiałów dostępnych w ISACA?

Na forach spotkałem się z opiniami, że pytania "właściwe" są znacznie trudniejsze od pytań przykładowych... Nie wiem jednak, czy nie było do podpuszczanie i swego rodzaju straszenie nowicjuszy przez szczęśliwców, którzy egzamin mają już za sobą.

Z kolei w podręcznikach "nie-ISACA" do CISA pytania są znacznie łatwiejsze niż w bazie :O Fakt, że podręczniki te nie są regularnie aktualizowane i ostatnie wydania np. Sybexa są z roku 2008, a informatyka gna do przodu, no ale...
Lukasz Mielcarek

Lukasz Mielcarek Zarządzający
zespołami
audytowymi, audytor
wewnętrzny, CI...

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

Mikolaj,

Poniewaz mamy podobny background - CIA i audyt wewn. :)
moim zdaniem kluczem jest praktyczne doswiadczenie w zdarzeniach/praktykach dot. systemow informatycznych tj. jezeli na przyklad jestes/byles Project Manager jakiegos nawet malego systemu IT do audytu - ja tak mialem z Magique/Galileo to nie powinienes miec problemow ze zrozumieniem i odpowiedzia na nawet niestandardowe pytania...

Mnie pytania na CISie zaskoczyly bo spodziewalem sie zdecydowanie trudniejszych a wg mnie niektore byly oczywiste w odpowiedzi

Co do materialow - nestety nisko oceniam materialy ISACA - jak to ladnie mowia "braindump" niz metodologcznie proste
Wolalem Sybexa bodajze Kramer - w razie czego moge sluzyc materialami bo nie sa mi juz potrzebne

Lukasz Mielcarek
Mikołaj Rutkowski

Mikołaj Rutkowski Audytor śledczy &
Konsultant w
zakresie ryzyka
nadużyć go...

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

Ja również nie zachwycam się manualem ISACA, aczkolwiek muszę przyznać, że przejrzałem go, potem zrobiłem pytanka z bazy i stwierdziłem, że nie pokrywa całości. Następnie przejrzałem manuala po raz kolejny i stwierdziłem, że jednak są w nim odpowiedzi na te pytania :)

Sam manual jest dla mnie zbyt napakowany wiedzą - to jest skuteczne w małych dawkach, ale na tę skalę ładowanie skondensowanej wiedzy nie zdaje egzaminu. Wolałbym już tomisko powiedzmy 1500 stron, ale napisane tak, że chłonie się wiedzę stopniowo, a nie jednym rzutem. Wygląda na to, że muszę sam takie coś napisać :)

Widziałem inne podręczniki i rzeczywiście lepiej prezentują wiedzę, przy czym na szczęście zakres się pokrywa :)

Generalnie mam wrażenie, że pytania są "nierówne" - jedne są tak oczywiste, że człowiek zaczyna w nich szukać haków, których nie ma, przy innych z kolei trzeba uważać na pojedyncze słówka...

Nie ukrywam oczywiście, że zdecydowanie liczę, że Twoja opinia, Łukasz, nt. pytań pokryje się z rzeczywistością :)
Kazimierz Błaszkiewicz

Kazimierz Błaszkiewicz Chief expert, The
Finance department

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

Trafił mi sie podrecznik Wiley - Cisa Study Guide.
Czy zakres jego w jakimś stopniu jest podobny na podręcznik ISACA?
Miło byłoby, Mikołaju, gdyby Pan coś napisał :-)
Panie Łukaszu, na jaich warunkach mógłby Pan odstąpić te podręczniki i z którego roku są?
Mikołaj Rutkowski

Mikołaj Rutkowski Audytor śledczy &
Konsultant w
zakresie ryzyka
nadużyć go...

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

Z tego, co wiem, to Wiley wydał przynajmniej 2-3 podręczniki do CISA - jeden starszy, autorstwa Johna Kramera - ma bardzo dobrą opinię, z tego co zorientowałem się w necie. Niestety nie wiem, czy wyszło jego wznowienie, bo wydawnictwa zza oceanu bardzo "lightowo" podchodzą do kwestii wydania i jego roku - no, chyba, że są jakieś spore zmiany, to wtedy z dumą obwieszczają np. "3rd edition". :-)) Ten, który miałem okazję trzymać w ręku był z 2003 roku, więc nie zawracałem sobie nim głowy. Drugi autorstwa kilku autorów - pierwszy wymieniony jest bodajże Dawid Cannon i jest chyba z 2008 roku - ale tego nie znam. Dodatkowo, ten sam albo bardzo zbliżony podręcznik jest szerzej znany jako Sybex (ale także wydany przez Wileya), gdzie autorem jest tylko sam Cannon(bez współautorów) i także cieszy się niezłą opinią. Także trochę to skomplikowane :-))

Ja korzystałem z CISA Review Manual 2009 oraz z podręcznika Michaela Gregga - CISA Exam Prep wydawnictwa QUE (2008) - w mojej opinii jest bardzo dobry, świetnie napisany, chociaż może nieco zbyt techniczny. Manual jest OK, ale może nie zawierać całości materiału - i wcale nie chodzi o jakieś skomplikowane kwestie, często wręcz rzeczy trywialne, ale z braku miejsca (orientacji?) nie weszły do podręcznika.
Grzegorz Albinowski

Grzegorz Albinowski Senior Business
Consulant,
Transition Project
Manager

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

W grudniu 2008 zdawałem egzamin CGEIT i byłem zaskoczony: pytania były łatwiejsze niż się spodziewałem.
Dodam, że byłem po rocznym doświadczeniu pracy jako Koordynator IT Governance, miesięczbym studiowaniu materiałów CGEIT, a wczesniej pracowałem w dużych organizacjach ITIL-owych co bardzo pomgoło w zrozumieniu tematu.

Format egzaminu CGEIT ten sam co CISA, ale inny zakres tematyki. IT Governance jest tylko jedną z dziedzin CISA, a na CGEIT-cie jest tego więcej, są też pewne podobieństwa w dziedzinach Lifecycle Management, IT Service Delivery and Support oraz Business Continuity.
Ewa Morgiel

Ewa Morgiel audytor IT

Temat: Pytania CISA - zakres i stopień trudności

A może ktoś z Was planuje przystąpienie do egzaminu CISA w terminie czerwcowym?



Wyślij zaproszenie do