Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Witam serdecznie!!!
Stare łacińskie przysłowie mówi Ubi concordia, ibi victoria (Tam zwycięstwo, gdzie zgoda). Urzeczywistnieniem tej myśli jest Konkordia – ruch społeczny, który daje szansę do nawiązania dialogu przedstawicieli trzech sektorów – publicznego, prywatnego i non-profit. To inicjatywa, która stworzona została, by zoptymalizować standardy III Sektora (organizacje pozarządowe).
Cele Konkordii to:
• poprawa jakości działania III Sektora w Polsce i w Europie;
• zebranie informacji na temat skutecznych metod współpracy międzysektorowej;
• opracowanie i wdrożenie standardów współpracy organizacji pozarządowych z biznesem, ośrodkami naukowymi i samorządami.
Projekt Konkordia składa się z trzech kolejnych faz zaplanowanych na lata 2010-2012. Kolejne etapy rozpoczynane będą konferencją organizowaną za każdym razem w innym miejscu Polski. Niezależnie od konferencji, przez cały okres trwania projektu Konkordia działać będzie portal internetowy http://konkordia.org.pl, na którym sympatycy Ruchu znajdą najświeższe doniesienia z prac grup roboczych, przygotowań do kolejnych konferencji oraz rozwoju idei i projektu Konkordia.
Faza pierwsza projektu to praca grup roboczych. Zostaną one utworzone, by opracować projekt narzędzi i rozwiązań, które faktycznie polepszą i pogłębią współpracę organizacji pozarządowych z ich otoczeniem.
W ramach Konkordii powstaną 3 grupy robocze, które będą specjalizować się we współpracy:
• organizacji pozarządowych z biznesem (OP&B);
• organizacji pozarządowych z samorządami (OP&S); oraz
• organizacji pozarządowych z instytucjami naukowymi (OP&N).

Członkami tych grup będą specjaliści z różnych środowisk - instytucji, organizacji i firm z całej Polski - wszyscy z wieloletnim doświadczeniem w tym rodzaju współpracy. Wśród członków grup roboczych znajdą się przedstawiciele takich podmiotów jak: Fundacja Kronenberga, PKPP Lewiatan, Fundacja Albatros, Fundacja Tallo, KSP Polonia Warszawa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski, CITI Handlowy, czy Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Inauguracja pierwszej fazy projektu odbędzie się 8 października 2010 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. W tym dniu przewidziana jest również konferencja otwierająca projekt Konkordia oraz Hyde Park – strefa stoiskowa, na której zaprezentują się podmioty biorące udział w konferencji.
Konferencja to jedynie początek działań zaplanowanych w fazie pierwszej. Przez kolejny rok grupy robocze będą spotykać się kilkukrotnie, by opracować propozycję narzędzi, które ułatwią współpracę międzysektorową. Te projekty zostaną przedstawione i zaopiniowane podczas Konkordii II – drugiej konferencji. Wydarzenie to odbędzie się za rok w Trójmieście.
Konkordia II zgromadzi uczestników nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Jej celem będzie stworzenie idealnych warunków do zaopiniowania przedstawionych przez grupy rozwiązań – czyli zakończenia fazy pierwszej. Od tej pory rozpoczną się badania empiryczne przeprowadzone w organizacjach pozarządowych z różnych regionów, które dobrowolnie zgłoszą się do testowania opracowanych narzędzi. Przez cały czas trwania testów zarówno twórcy Konkordii jak i ich partnerzy będą pomagać organizacjom we wdrażaniu tych narzędzi i stale służyć pomocą w ich wykorzystywaniu.
Konkordia III to konferencja podsumowującą cały projekt zaplanowana na rok 2012. Wyniki badań empirycznych zostaną opublikowane i rozpowszechnione w całym kraju, a uczestnicy Konferencji razem z zaproszonymi gośćmi z zagranicy spróbują znaleźć drogę do stworzenia Europejskich Standardów Współpracy Międzysektorowej kończąc w ten sposób projekt ogólnopolski.

Zapraszam na stronę internetową Konkordii http://www.konkordia.org.pl/.
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

I edycja Konkordii odbędzie się 8 października 2010 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Będzie to spotkanie ponad 300 przedstawicieli wszystkich sektorów, którzy podczas jego trwania będą wypracowywać nową jakość współpracy międzysektorowej w Polsce.
Konferencja składać będzie się z 3 elementów:
• debaty na temat obecnej współpracy III sektora z jego otoczeniem opartej na Raporcie Końcowym z badań przeprowadzonych przed Konkordią;
• trzech paneli dyskusyjnych dotyczących: wolontariatu pracowniczego, relacji organizacji pozarządowych z samorządami oraz współpracy z ośrodkami naukowymi;
• trzech warsztatów roboczych prowadzonych równolegle do paneli dyskusyjnych.
Równolegle do konferencji, w godzinach 9:30-15:00 będzie działał Hyde Park - strefa stoiskowa - w ramach którego prezentowały będą się firmy i organizacje pozarządowe biorące udział w Konkordii oraz jej partnerzy.
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Zapraszam do zapoznania się ze wstępnym programem Konkordii I.

PROGRAM KONKORDII
9:30 Otwarcie rejestracji uczestników
10:00 – 10:15 Przemówienie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka otwierające Konkordię.
10:15 - 11:00 Debata na temat obecnej współpracy III Sektora z jego otoczeniem oparta na Raporcie końcowym z badań przeprowadzonych w 2010 r.
11:00 – 11:45 I Panel dyskusyjny: Wolontariat pracowniczy.
Prowadzący: przedstawiciel Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
11:45-12:15 Przerwa kawowa.
12:15-13:00 II Panel Dyskusyjny: Współpraca organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym.
Prowadzący: przedstawiciel samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
13:00-13:45 III Panel Dyskusyjny: Instytucje naukowe a współpraca z III Sektorem.
Prowadzący: przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
13:45-14:00 Przerwa kawowa.
14:00 – 14:45 Podsumowanie wyników prac grup roboczych i zamknięcie Konkordii.
14:45 Lunch/poczęstunek.
Równolegle do konferencji, w godzinach 11:00-13:45 w odrębnych salach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach warsztatów, grupy robocze wypracują trzy projekty dobrych praktyk współpracy organizacji pozarządowych z (i) przedsiębiorcami, (ii) ośrodkami naukowymi i (iii) samorządami lokalnymi.
Dodatkowo, w godzinach 9:30-15:00 będzie miał miejsce Hyde Park - strefa stoiskowa, w ramach której będą prezentowały się organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, samorządy lokalne i instytucje naukowe prezentujące ofertę współpracy międzysektorowej i biorące udział w Konkordii oraz jej partnerzy.
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

AMBASADORZY KONKORDII:
• Pani Dr Henryka Bochniarz (Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan);
• Pani Teresa Kamińska (Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej);
• Pani Prof. Magdalena Środa (wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego);
• Pan Poseł Janusz Cichoń (wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego);
• Pan Krzysztof Kaczmar (Dyrektor Fundacji Kronenberga);
• Pani Joanna Bochniarz (Prezes Duende Doradztwo – pierwszej w Polsce firmy konsultingowej skierowanej do organizacji pozarządowych).
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Idea pewnie słuszna.
A jakie są założenia rezultatów?
Chodzi mi o rezultaty ogólnopolskie (nie tylko warmińsko-mazurskie).
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Projekt Konkordia nie dotyczy tylko województwa warmińsko-mazurskiego, jest to projekt ogólnopolski. W pracach grup roboczych (najważniejszy element Konkordii) wezmą udział przedstawiciele kilku województw, głownie z Polski Północnej i Wschodniej, albowiem tam sięgają korzenie Konkordii. Nie są to ludzie przypadkowi, ale osoby, które mają bogate doświadczenie, jeśli chodzi o problematykę współpracy między organizacjami pozarządowymi a ich otoczeniem. II edycja Konkordii zgromadzi natomiast uczestników z całej Polski oraz z zagranicy. Będą oni opiniować przedstawione przez grupy robocze rozwiązania. Od tej pory rozpoczną się badania empiryczne przeprowadzone w organizacjach pozarządowych z różnych regionów, które dobrowolnie zgłoszą się do testowania opracowanych narzędzi. Przez cały czas trwania testów zarówno twórcy Konkordii jak i ich partnerzy będą pomagać organizacjom we wdrażaniu tych narzędzi i stale służyć pomocą w ich wykorzystywaniu.
Konkordia III to konferencja podsumowująca cały projekt zaplanowana na rok 2012. Wyniki badań empirycznych zostaną opublikowane i rozpowszechnione w całym kraju, a uczestnicy Konferencji razem z zaproszonymi gośćmi z zagranicy spróbują znaleźć drogę do stworzenia Europejskich Standardów Współpracy Międzysektorowej kończąc w ten sposób projekt ogólnopolski.
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

A tak konkretnie - z konkordyjskiego na nasze.
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

:):)
Jeżeli chodzi o konkretne propozycje narzędzi i rozwiązań to będą one po pracy grup roboczych. Gdyby były przed, nie byłoby potrzeby ich tworzenia.:)

Hipotetycznie można powiedzieć, że narzędzia będą rozwiązywały istniejące
problemy i braki we współpracy zawsze na zasadzie win&win.

8 października jest inauguracja projektu Konkordii i wtedy już będzie można
mówić o większych konkretach.

Taką podstawę pod pracę grupy roboczej np. OP&B (organizacje pozarządowe i biznes) mogą tworzyć następujące stwierdzenia:

Ze strony OP:
Określenie misji, wizji i wartości organizacji
Określenie celu działania zgodnego z misją, wizją i wartościami
Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za kontakt z biznesem
Budowa bazy danych potencjalnych darczyńców
Identyfikacja oczekiwań w stosunku do darczyńcy
Przygotowanie profesjonalnej oferty dla darczyńcy
Dbanie o współpracę z wiarygodnym darczyńcą


Ze strony B:
Stworzenie kompleksowej strategii społecznej odpowiedzialności firmy
Powołanie jednostki do wdrażania, komunikowania i koordynowania polityki społecznej odpowiedzialności
Określenie krótko- i długoterminowych celów CSR
Stworzenie kryteriów selekcji organizacji pozarządowych i przygotowanie bazy kontaktów
Przygotowanie oferty i pełnej informacji dla organizacji pozarządowych

Wspólnie:

Opracowanie projektu wspólnego planu działań
Wybór środków adekwatnych do działań
Spisanie umowy partnerskiej
Raportowanie na kolejnych etapach projektu/współpracy
Ocena/Ewaluacja współpracy
Projektowanie dalszej współpracy

A poniżej "szkielet" tego, na czym nam szczególnie w Konkordii zależy:

Grupa robocza OP&B
Cel: opracowanie projektu narzędzi usprawniających partnerstwo i współpracę organizacji pozarządowych z biznesem w stopniu wystarczającym, by oba podmioty mogły w pełni wykorzystać swoje możliwości

· Organizacje pozarządowe: podniesienie poziomu profesjonalizmu przez wykorzystanie narzędzi przygotowujących ich do współpracy z biznesem
· Biznes: udokumentowanie i uświadomienie szerszemu gronu polskich przedsiębiorców korzyści płynących z zaangażowania społecznego

Grupa robocza OP&S
Cel: Konkordia skupia się wokół wspólnych celów organizacji pozarządowych i samorządów pracując nad usprawnieniem dotychczasowej współpracy oraz stworzeniem lepszego „klimatu“ dla wspólnych działań.

· Organizacje pozarządowe: rozwinięcie i popularyzacja innych niż finansowe form współpracy z samorządami,
· Samorządy: promowanie tworzenia zespołów merytorycznie przygotowanych do współpracy z organizacjami pozarządowymi, które obejmą swoim działaniem poszczególne, konkretne obszary tematyczne

Grupa robocza OP&IN
Cel: Promowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi w środowisku naukowym oraz tworzenie narzędzi, które pozwolą wzbogacić inicjatywy społeczne o wiedzę instytucji naukowych i pozwolą wspierać projekty naukowe przez III Sektor

· Organizacje pozarządowe: wprowadzenie do w ich strategii rozwoju szerokiej i długofalowej współpracy z instytucjami naukowymi oraz rozwój narzędzi, które pozwolą organizacjom stać się równoprawnymi partnerami
· Instytucje naukowe: szersze wspieranie inicjatyw społecznych, nie tylko na poziomie naukowym oraz uświadomienie możliwości współpracy z III Sektorem i stworzenie narzędzi ułatwiających tę relację

Co Pan o tym myśli? Wierzymy w to, że "razem" można więcej, dlatego właśnie stworzyliśmy Konkordię, która będzie niejako "centrum dialogu" pomiędzy wymienionymi wyżej podmiotami.
Pozdrawiam :)
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

W pracach grup roboczych wezmą udział m.in.:
Marek Borowski (Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, Zbigniew Gajewski (Dyrektor Departamentu Komunikacji i Rozwoju PKPP Lewiatan), Arkadiusz Jachimowicz (Prezes Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych), Mirosław Śledzianowski (Warmińsko – Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych), Anna Pawłowska (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi), Krzysztof Margol (Prezes Zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida"), Kinga Dubicka (Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska), Cezary Wyszyński (Prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - VIVA!), Dorota Szczurowska (Koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Ostródzie), Agnieszka Światłowska (Koordynator Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie, Paideia. Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji), Ewa Rumińska (Prezes Fundacji Albatros), Lilianna Frankowska (Prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę), Małgorzata Ofierska (Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania "Warmiński Zakątek").
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Sądzę, że będzie to wyglądało w realizacji MNIEJ WIĘCEJ tak:

- spotkacie się w gronie ciekawych osób, pogadacie, utworzycie trochę grup roboczych, które stworzą nawet dobre (w teorii) wytyczne/rekomendacje,

- potem umówicie się na wdrażanie tych rekomendacji

- potem spotkacie się raz jeszcze w podobnie szacownym gronie i pogadacie
dlaczego tak niewiele wyszło - przyczyny będą wybitnie obiektywne;
( oczywiście tak tego nie nazwiecie, eksponując desperacko raczej śladowe przykłady gdzie ewentualnie coś jednak wyszło )

- potem rozliczycie projekt.

---

Ale idea mi się cały czas podoba. Nazwa też. A motto jeszcze bardziej.

konto usunięte

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Budowanie tego typu inicjatyw międzysektorowych, które w dodatku mają wypracować standardy pracy i to na podstawie jednostrzałowego projektu uważam za chybione.

OFOP wypracowywał standardy pracy NGO przez kilka lat, a i tak część NGO nawet ich nie zna. Standardy współpracy biznesu z NGO zawsze będą ustawione na strategi biznesowej a nie społecznej (dziwnym trafem np, Nestle jest przeciwne karmieniu piersią, bo handluje preparatami dla niemowląt. Nie wspominając o przypadkach greenwashingu trucicieli przez promowanie ich współpracy z NGO).

Zagonienie samorządów, które nie mają własnych standardów pracy do opracowywania standardów międzysektorowych jest pomysłem nierealnym i skończy się na gadaniu i omówieniu jak to UDPPW rozwiązuje te kwestie i jak to organizacje nie są przygotowane do realizowania programów współpracy - które nota bene w części przypadków nie są z nimi konsultowane.

A coś takiego jak: "Organizacje pozarządowe: podniesienie poziomu profesjonalizmu przez wykorzystanie narzędzi przygotowujących ich do współpracy z biznesem" brzmi dla mnie jak partyjny bełkot. Narzędzia w jakiej formie i w jaki sposób przełożą się na "profesjonalizm" organizacji? W jaki sposób sprawdzono "brak profesjonalizmu" i właściwie co to jest "profesjonalizm" w NGO? Czy każde NGO, które nie pracuje z biznesem jest od razu "nieprofesjonalne"?

Polskę mamy zróżnicowaną pod względem rozłożenia przemysłu, centrów naukowych, możliwości i zaplecza społecznego. Opracowanie tych samych standardów dla Białegostoku, Kielc, Pcimia, Szczecina i Wólki Kosowskiej nic nie da, bo lokalna specyfika bardzo brutalnie te standardy zweryfikuje.

IMHO:
- VIPy nie wpłyną na zmianę społeczną
- projekt jest za krótki,żeby wywołać trwała zmianę
- projekt jest za szeroki i za płytko analizuje każdą sferę współpracy międzysektorowej
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Dziękuję Karolu za teoretyczną podbudowę do mojej praktycznej estymacji :)

---

Tak przy okazji, to jaki jest budżet projektu?

konto usunięte

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Damian Hajduk:
Dziękuję Karolu za teoretyczną podbudowę do mojej praktycznej estymacji :)

---

Tak przy okazji, to jaki jest budżet projektu?

Ależ proszę Cię bardzo :D

Co do budżetu, to sam jestem ciekawy. Ciekawi mnie też stopień pokrewieństwa między paniami Bochniarz - ambasadorami.

Do tego projektu pasuje mi stare powiedzenie "za dużo, to i świnia nie zeżre". Zgodzę się, że takie działania są potrzebne, ale zrobiłbym to trochę inaczej...
Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska tajemnica tkwi w
pomyśle

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Projekt nie jest finansowany ani z pieniędzy unijnych ani publicznych. Odnośnie celów Konkordii - od czegoś trzeba zacząć:) Projekt jest otwarty i każdy może wziąć udział w Konkordii, więc zapraszamy do jego współtworzenia:) Każda dobra rada czy wskazówka, która może poprawić sytuację III Sektora w
Polsce jest bardzo mile widziana. Może znajdzie się jakiś optymista? Zapraszamy:)
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: Konkordia. Optymalizacja standardów III Sektora

Magdalena Malinowska:
Projekt nie jest finansowany ani z pieniędzy unijnych ani publicznych.
To dobrze, że ani z unijnych ani z publicznych. Bo już myślałem, że z jednych ALBO drugich.
Odnośnie celów Konkordii - od czegoś trzeba zacząć:)
Proponuje zacząć od poważnych przemyśleń koncepcyjnych, przeczytania choćby tego co napisał Karol. Uważnie i ze zrozumieniem. I wyciągnięcia wniosków.
Projekt jest otwarty i każdy może wziąć udział w Konkordii, więc zapraszamy do jego współtworzenia:) Każda dobra rada czy wskazówka, która może poprawić sytuację III Sektora w Polsce jest bardzo mile widziana.
Jakoś wątpię, żeby organizatorzy mieli ochotę wziąć pod uwagę głosy ludzi, którzy mogą wnieść cokolwiek sensownego do materii, jeśli tylko nie będą im ( organizatorom ) te głosy wygodne.
Absorpcja wiedzy i rozwiązań innych niż "jedynie słuszne" w tego typu projektach - i nie tylko w nich - jest znikoma, by nie rzec dosadniej.
Może znajdzie się jakiś optymista? Zapraszamy:)
Ale tu zadeklarowanego "urzędowego" optymizmu akurat najmniej trzeba.
Proszę dać znać jak już przeanalizujecie nasze głosy i wyciągniecie wnioski.
Wtedy będzie można liczyć na więcej realnego optymizmu.

Następna dyskusja:

Szkolenia dla III sektora




Wyślij zaproszenie do