konto usunięte

Temat: Zagadnienia etyczne w Stowarzyszeniu (na przykładzie ACFE...

Zagadnienia etyczne w Stowarzyszeniu (na przykładzie ACFE Polska).

Przez ostatnie trzy lata, a szczególnie w ostatnich kilku miesiącach przechodziliśmy w ACFE Polska okres, kiedy osoby u władzy miały poważne problemy w odróżnieniu kwestii zdrowego rozsądku, etyki, moralności czy zasad governance od kwestii interpretacji czysto prawnych (litery prawa).

Nie było dla nich, nawet obszarów ‘szarych’, tylko „jeśli prawo tego nie zabrania, to róbmy swoje”.

Wynikiem tego, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, była decyzja UMSW o unieważnieniu wszystkich uchwał Walnego z 16/06/2011 jak i wszystkich uchwał od dnia 16ego czerwca 2011 łącznie.

Prawnik i były prezes zarządu ACFE Polska, Pan Piotr Krajewski w swojej długiej autoprezentacji i innych wypowiedziach na Nadzwyczajnym Walnym w dniu 03/02/2012 twierdził, że "wszystko co on robił było zgodne z prawem"]/b].

Ja temu zaprzeczam, i stwierdzam, że jeśli tak było, jak on to przedstawiał, to dlaczego UMSW uznał uchwały Walnego (z 16/06/2011) za [b]nieprawomocne, i bez skutków prawnych
, oraz, że niektóre działania zarządu Piotra Krajewskiego „nie znajdują uzasadnienia ani w postanowieniach Statutu ACFE Polska, ani w powszechnie obowiązujących przepisach prawa”.

Czy takie stwierdzenie UMSW zgadza się z zapewnieniami tego pana, że „wszystko co on robił było zgodne z prawem”?

Co innego, że UMSW jako organ nadzorujący samorządne stowarzyszenia, nie ma mocy nakazywać czy zmuszać stowarzyszenia do wykonania jego zaleceń i tylko pozostaje mu, w razie niewykonania tych zaleceń, przekazać to wszystko do Sądu, który ma taką moc.

Może Pan Krajewski nie odróżnia faktu, że UMSW uznał jego działalność powiązaną z organizacją i przeprowadzeniem Walnego (z 16/06/2011) za nieprawomocne, od tylko tego, że UMSW sam nie ma mocy wyegzekwować swoje zalecenia? Ja natomiast podkreślam w pierwszym miejscu decyzje UMSW w tej sprawie i rozumiem, że w razie nie dostosowania się w władz ACFE Polska do tych decyzji i zaleceń jest otwarta droga, dla UMSW jaki i każdego członka ACFE Polska do przekazania całej tej sprawy do sądu karnego lub/i sądu cywilnego.

Druga ważna kwestia dotyczy tego, że tu wchodzą też kwestie zdrowego rozsądku, moralności, etyki, itp., a nie tylko i wyłącznie kwestie prawne (które przecież są do podważania, szczególnie gdyż jeden prawnik ma swoją opinię, a drugi całkiem odmienną). Ale widocznie niektóre osoby wcale nie zwracają uwagi na te inne kwestie jak np. etyki czy zdrowego rozsądku.

A co do demokracji w stowarzyszeniach, wiemy do czego to doprowadza, np. że 3 osoby mogą same decydować przez zebrane przez siebie pełnomocnictwa (przykład z 03/02/2012) o wszystkich wnioskach na takim Walnym. O wszystkim decydowało przeszło 40 głosów (pełnomocnictw) tych trzech osób na 64 wszystkich tzw. głosów na tym zebraniu. Ale przecież, „prawo” czy statut na to pozwala – więc róbmy swoje. Te trzy osoby, gdyby to chciały, mogłyby łatwo przegłosować wniosek, że „ziemia jest płaska”!

Na Linkedinie trafiłem na tekst o zagadnieniach etycznych i odpowiednego zachowania osób u władzy, który przetłumaczyłem i przekazuję Wszystkim do przeczytania, rozważania i wykorzystania.

Pytania, które mają pomóc określić zagadnienia etyczne i odpowiednie zachowania osób u władzy (na przykład w stowarzyszeniu):

1. Co to są szczególne zachowania/postępowania etyczne, które są wymagane od wszystkich liderów?

2. Jakie są konsekwencje, jeśli nie zachowują się etycznie?

3. Jakie są sytuacje, które osoby te napotykają, które mogą prowadzić je na tzw. ‘szary obszar’?

4. W jaki sposób powinno się obchodzić/zachowywać w tzw. szarym obszarem?

5. W jaki sposób należą ludzie u władzy podejmować decyzje po znalezieniu się w trudnych sytuacjach?

6. W jakich przypadkach mogliby ludzie u władzy wpaść w ‘szare obszary’ podczas realizacji naszych celów i wartości?

7. Jakie są obszary, gdzie nie można tolerować kompromisu?

8. Jakie są obszary elastyczności?

9. W jakich przypadkach musimy wyjaśnić naszą misję i wartości, aby okazać, że jesteśmy organizacją etycznych i że zasady etyki nie podlegają negocjacji?

10. W jaki sposób możemy skuteczniej rozpoznawać, wybierać i zachować etycznych przywódców/liderów?


Źródło: http://www.linkedin.com/groups/Questions-help-define-e... Edmund J Saunders edytował(a) ten post dnia 11.02.12 o godzinie 19:08