konto usunięte
Temat: Rozważania o AW i kwalifikacje the IIC: CICA i CCS
Uważam, że Audyt wewnętrzny ma się dobrze w Polsce. Te pierwsze lata były trudne, ale IIA Polska, przedstawiciel The IIA w Polsce zdobyło bardzo wyraźne przewodnictwo w tym zawodzie, ma przecież przeszło 1,500 Członków i pełne uznanie Ministerstwa Finansów. Przede wszystkim jest już wielu AW w Polsce, którzy mają uznane i znaczące certyfikaty jak CIA, CGAP i inne.Może nawet można powiedzieć, że IIA Polska tak efektywnie działa na rzecz AW i swoich Członków, że obecnie już nie ma żadnego szumu dookoła IIA Polska ani o AW. Na to trzeba było z 20 lat. Natomiast, zapotrzebowanie na specjalistów z KW/KZ pobrało na znaczeniu dopiero w ostatnich 5+ lat, mimo, że COSO już istniało od końca lat 90-ych i obecnie jest dostępna publikacja COSO 2013.
KW jest bardzo istotna w nie tylko w sektorze publicznym ale szczególnie w sektorze prywatnym (np. przez wymogi Governance, Zarządzanie Ryzykiem i Compliance czyli GRC), a od swego powstania to Fundacja FEJS wraz z Partnerami (w tym Audyt.net) szczególnie promuje te tematy i te nowe zawody. Będziemy teraz mieli ciekawy rok przed sobą w Polsce i nie potrzeba nam zakłócenia wprowadzane przez bardzo podejrzane firmy jak tego Jabłońskiego i Adamskiego AICP i ich Stow. powiązanego z AICP.
IIC promuje dwa różne typy kwalifikacji, tak w skrócie:
1. To CICA, czyli Certyfikowany Audytor ds. Kontroli Wewnętrznych – owszem jest to AW, ale taki który specjalizuje się w monitorowanie efektywności, bieżącej aktualności systemów KW/KZ i czy są one przestrzegane;
oraz
2. CCS czyli Certyfikowany Specjalista ds. Kontroli (Wewnętrznych), ale to już jest osobny zawód. Nie jest on od audytowania tylko zajmuje się wdrożeniem i udoskonalaniem systemów KW w organizacji.
Zapraszamy do dołączenia się do nas.