konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA 22.03.2013

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

b22.03.2013

Komunikaty CBA

Kontrola CBA w MS
20.03.2013 Kontrola dotyczy decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych oraz rozporządzania mieniem, w związku z wydawaniem środków na zakup usług i sprzętu teleinformatycznego, w tym projektu Centrum Świadczenia Usług Rejestrowych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Instytucje zaangażowane

WŁOCHY - CIVIT
W 2009 roku włoski rząd powołał do życia Commissione per la Valutazione, la Trasparenza e l’Integrità delle amministrazioni pubbliche (Komisję ds. Oceny, Przejrzystości i Uczciwości Administracji Publicznej - CIVIT).

Analizy i raporty

NIK o gospodarowaniu mieszkaniami komunalnymi
We wszystkich skontrolowanych gminach prowadzono nieracjonalną politykę czynszową. Stawki ustalane były na zbyt niskim poziomie. Pieniędzy nie wystarczało na utrzymanie lokali w dobrym stanie technicznym. W gminach brakowało też pełnej i zgodnej ze stanem rzeczywistym ewidencji lokali.

Transparentność branży wydobywczej
Jak podał Trust Law powołując się na agencję Reutera, na tle określenia wyjątków od reguły Unia Europejska nie doszła do porozumienia w sprawie kształtu nowego prawa, które wymagałoby, aby przedsiębiorstwa wydobywcze ujawniały swoje płatności dla obcych rządów.

PE: jednakowe kary za korupcję w sporcie
W połowie marca Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję, zgodnie z którą w całej Europie mają obowiązywać ujednolicone kary za korupcję. Na tę inicjatywę europosłów miało wpływ ogłoszenie wykrycia przez Europol na początku lutego 2013 roku olbrzymiej siatki przestępczej.

Media zagraniczne

Podejrzany Sarkozy
22.03.2013 Paryż. Wszczęto śledztwo w sprawie finansowego wykorzystania przez byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozego Liliane Bettencourt.

Jamajka: Ochrona demaskatorów wreszcie faktem
22.03.2013. Jak podała jamajska prasa, ustawa mająca dawać ochronę demaskatorom wreszcie będzie mogła być wykonywana.

Śledztwo ws. śmierci Magnickiego umorzone
21.03.2013. Rosyjscy śledczy umorzyli postępowanie w sprawie śmierci antykorupcyjnego działacza i whistleblowera Sergieja Magnickiego. Przedstawiciele rządowego Komitetu Śledczego poinformowali we wtorek, że nie znaleziono dowodów na popełnienie przestępstwa w tej sprawie.

Uczelnie sponsorowane
19.03.2013 Kolonia. Niemieckim studentom nie podoba się zbyt bliska współpraca wielkich korporacji z uniwersytetami. Sponsorowanie badań przez sektor prywatny może nieść ryzyko braku obiektywizmu i transparentności.

Rekonstrukcja po czesku
Dwadzieścia antykorupcyjnych organizacji pozarządowych chce, aby do końca obecnej kadencji rząd w Pradze przyjął dziewięć ustaw, które ograniczą korupcję. Projekt organizacji nazwano Naprawą Państwa - można przeczytać na stronie Praguemonitor.com.

8.03.2013

Komunikaty CBA

Urzędnik i przedsiębiorca zatrzymani przez CBA
7.03.2013. Prezes miejskiej spółki oraz przedsiębiorca zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo dotyczy możliwych nieprawidłowości w związku z przetargiem na sygnalizację świetlną w Łodzi.

Zawiadomienie po kontroli w CEPIK MSW
6.03.2013. Zawiadomieniem do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie oraz informacją do Urzędu Zamówień Publicznych zakończała się kontrola CBA w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dotycząca systemu informatycznego CEPIK. Wartość skontrolowanych umów wynosiła ponad 34 mln zł.

Zatrzymani przez CBA tymczasowo aresztowani
4.03.2013. Podinspektor w Referacie Infrastruktury i Budownictwa Urzędu Gminy w Bartoszycach oraz inspektor nadzoru robót sanitarnych zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Obaj żądali korzyść majątkową w zamian za wykonanie czynności służbowych.

Media zagraniczne

Słupy zatrudniane przez oszustów
8.03.2013. Na swoich stronach internetowych brytyjski “The Guardian” ostrzega: osoby o niskich dochodach, nowoprzybyli imigranci i studenci są najbardziej narażeni na wykorzystanie przez grupy przestępcze zajmujące się praniem pieniędzy.

Masowe protesty w Bułgarii
8.03.2013. Masowe demonstracje na ulicach bułgarskich miast doprowadziły do upadku rządu premiera Boiko Borysowa. Demonstranci, którzy protestują już od miesiąca, sprzeciwiają się gwałtownemu wzrostowi cen prądu i gazu, co przełożyło się na wzrost kosztów życia.

Przewodniczący partii rządzącej podejrzany
7.03.2013. Przewodniczący rządzącej Indonezją Partii Demokratycznej, Anas Urbaningrum, jest podejrzany o korupcję.

90 proc. Czechów niezadowolonych z poziomu korupcji
6.03.2013. 90 procent Czechów jest niezadowolonych z poziomu korupcji w kraju. Tak wynika z badania, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) w styczniu 2013 roku.

Dożywocie dla burmistrza greckiego miasta
5.03.2013. Były burmistrz Salonik Vassilis Papageorgopoulos został skazany na dożywocie za sprzeniewierzenia, jakich się dopuścił podczas sprawowania urzędu w latach 1999-2010. Wcześniej Papageorgopoulos był wiceministrem sportu.

Rosyjscy urzędnicy bez zagranicznych kont
4.03.2013 Media donoszą o inicjatywie prezydenta Władimira Putina, który chce zakazać posiadania zagranicznych rachunków bankowych przez wyższych urzędników, ich małżonków i niepełnoletnie dzieci.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl