konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 10.02.2012

Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 10.02.2012

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Komunikaty CBA

Pracownik ANR zatrzymany
9.02.2012. 61-letni urzędnik lubelskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych został zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie usłyszał zarzut korupcyjny.

Konferencje

Antykorupcyjny Kongres Azji–Hongkong 14-17.02.2012
W Hongkongu w dniach 14-17 lutego 2011 roku już po raz czwarty odbędzie się Antykorupcyjny Kongres Azji.

Szkolenie z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) organizuje w dniu 16 lutego 2012 roku szkolenie z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Prawo w praktyce

Niezależność najwyższych organów kontroli
Uchwała ONZ w sprawie niezależności najwyższych organów kontroli. Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśliła wagę niezależności najwyższych organów kontroli oraz wyraziła uznanie dla INTOSAI za promowanie przejrzystości w finansach publicznych. Pod koniec grudnia ONZ podjęła uchwałę, która ukoronowała starania Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli na rzecz wzmocnienia niezależności NOK.

Media zagraniczne

Prezydent Malawi narobił sobie wrogów
10.02.2012. Prezydent Malawi, Bingu wa Mutharika, wziął udział w obchodach Krajowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji. W wystąpieniu stwierdził, że swoją stanowczą postawą antykorupcyjną przysporzył sobie wrogów.

System zapobiegania korupcji w Szwajcarii
10.02.2012. Szwajcarski oddział Transparency International opublikował raport z analizy Krajowego Systemu Uczciwości (KSU). Aczkolwiek generalnie oceniany jest on dobrze, instytucja ma kilka propozycji, co można jeszcze poprawić.

Już 7. minister odchodzi przez korupcję
8.02.2012. Od objęcia urzędu prezydenta w styczniu 2011 roku i sformowania rządu, Dilma Rousseff z powodu podejrzeń o nieprawidłowości i korupcję rozstała się już z 7. członkiem swojego gabinetu. Tym razem padło na ministra ds. miast, Mario Negromonte.

Walka z korupcją w Rumunii
8.02.2012 Bukareszt. Rumuński Krajowy System Uczciwości przegrywa test odporności na korupcję – taki wniosek wynika z badania przedstawionego pod koniec stycznia tego roku przez rumuński oddział międzynarodowej organizacji Transparency International (TI-Ro).

„Skandal 2G” w Indiach
7.02.2012. Sąd Najwyższy w Indiach postanowił w ubiegły czwartek o unieważnieniu 122 licencji telefonii komórkowych. Z ustaleń Sądu wynika, iż przy przydzielaniu licencji doszło do korupcji na gigantyczną skalę, w wyniku której budżet państwa stracił blisko 40 miliardów dolarów.

Przymusowy seans filmowy
9.02.2012 Havana. Kubańscy urzędnicy wzięli udział w przymusowej projekcji filmu o śledztwach korupcyjnych – donosi zeszłotygodniowa prasa amerykańska. Wideo ma ich przestraszyć przed udziałem w podejrzanych praktykach, ale także wskazuje na determinację Raula Castro w walce z korupcją.

Rosja ratyfikowała antykorupcyjną konwencję OECD
6.02.2012. Służby prasowe Kremla poinformowały, iż prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał antykorupcyjną konwencję OECD. Tym samym zakończył się proces jej ratyfikacji, a Rosja dołączyła do grona państw, które walczą z tym zjawiskiem w międzynarodowym obrocie gospodarczym.

Bank Światowy chwali Gruzję
6.02.2012. Bank Światowy chwali Gruzję za skuteczną walkę z korupcją w sektorze publicznym i obalenie mitu o kulturowym jej uwarunkowaniu oraz stawia ten kraj za wzór dla innych państw.


Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl