konto usunięte

Temat: Zarządzanie ryzykiem utraty bieżącej płynności

Zarządzanie ryzykiem utraty bieżącej płynności

Monika Hrycaniuk Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2017

Przedsiębiorstwa są zakładane w celu osiągania jak największych zysków. Na drodze do realizacji założonych planów napotykają wiele przeszkód, w tym ryzyko utraty możliwości wywiązywania się z bieżących zobowiązań. Cele w formie wysokości osiągniętego zysku czy innych wyznaczonych mierników finansowych, stanowią punkt odniesienia dla firm oraz mają zostać zrealizowane w przyszłości. Żeby przetrwać, trzeba zadbać o bieżącą sytuację finansową.

Lekcją zarządzania ryzykiem płynności był ostatni kryzys finansowy, z którym zmierzyli się przedsiębiorcy. Wówczas większość firm zaczęła zwracać uwagę na swoją bieżącą sytuację finansową. O ryzyku płynności mówimy wtedy, kiedy podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest narażony na utratę zdolności do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań płatniczych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oprócz wyznaczania określonych celów bardzo ważna będzie identyfikacja zagrożeń, którą możemy przeprowadzić w formie burzy mózgów, drzewa zdarzeń czy diagramu Ishikawy. Burza mózgów będzie polegała na zaproponowaniu przez wybraną grupę pracowników źródeł, które mogą znacznie obniżyć płynność przedsiębiorstwa, a nawet doprowadzić do jej braku. Jednym z takich źródeł może być brak gotówki w dniu wymagalności zobowiązania, spowodowany:
- brakiem wpływu należności od klientów,
- brakiem przedłużenia linii kredytowej przez bank,
- zajęciem konta przez wierzyciela,
- wydatkiem nadzwyczajnym związanym z działalnością podstawową firmy.

http://www.controllingirachunkowosc.pl/controlling/zar...