konto usunięte

Temat: Governance, Risk, Compliance: REKOMENDACJA „Z” NIE TYLKO...

Governance, Risk, Compliance: REKOMENDACJA „Z” NIE TYLKO DLA BANKÓW

Komisja Nadzoru Finansowego, regulator rynku nie ustaje w wysiłkach uczynienia naszego finansowego świata bezpieczniejszym. Rekomendacje KNF są podstawowym narzędziem tej szczytnej aktywności, przy czym dla porządku dodamy, stają się także źródłem ryzyka nie-zgodności, dlatego tak ważne jest, aby były one jak najlepsze i konsultowane z regulowanymi. Konsultacje oczywiście mają miejsce, a my przeanalizujmy tutaj elementy projektu Rekomendacji Z dotyczącej zasad ładu wewnętrznego w bankach.

Rekomendacja jest „bankowa”, ale ponieważ temat ładu, governance jest uniwersalny i ważny dla całego świata finansów wydaje się, że dobrze, aby i ubezpieczeniowcy rzucili okiem na ten dokument. My zwrócimy uwagę dzisiaj na jakże nas interesujące kwestie zarządzania ryzykiem poruszone w projekcie „Z”-ki. Bardzo nas cieszy, że kwestie zarządzania ryzykiem zajmują centralne miejsce w regulacjach Komisji, co ma oczywiście wielowątkowe uzasadnienie i dotyczy nie tylko podmiotów regulowanych z sektora finansowego.

Odnosząc się do już samego wstępu Rekomendacji należy zauważyć, nie podważając prawidłowości zawartego tam określenia „ład wewnętrzny”, że w rodzimej praktyce najczęściej używa się określenie „ład korporacyjny” (corporate governance) lub ład organizacyjny (governance); tak jak we wcześniejszych „Zasadach ładu korporacyjnego” (obowiązujących także ubezpieczycieli) z 22 lipca 2014 r. Pojęcie „ład wewnętrzny” mogłoby sugerować, że jest to jakaś „odmiana” ładu, co nie znajduje oczywiście uzasadnienia merytorycznego.

We wstępie, w jego zakończeniu słusznie znajduje się odniesienie do powszechnie uznawanych kodeksów lub standardów w zakresie ładu, w tym jak się można domyślić również jego podsystemów takich jak zarządzanie ryzykiem czy kontrola wewnętrzna. Biorąc pod uwagę, że w praktyce jak to wynika z wszystkich analiz są to przed wszystkim standardy COSO I oraz II oraz standard ISO 31000, być może byłoby celowe wymienienie tych standardów wprost. Oczywiście utrzymując zastrzeżenie, że wykorzystywanie tych standardów nie jest obligatoryjne. Mogłoby to stanowić cenną wskazówkę, szczególnie dla mniejszych podmiotów, gdzie zakres wiedzy w tym obszarze jest z natury mniejszy.
(...)
Nasza ulubiona 28-a rekomendacja dotyczy kultury ryzyka. Kultura ryzyka, jak wskazuje projekt „Z”-ki to kluczowe pojęcie dla efektywnego zarządzania ryzykiem i jej znaczenie powinno być zawsze podkreślane, a zakres na ile to możliwe wyjaśniany adresatom regulacji, dla których często jak się wydaje ma charakter „potoczny”, dowolny. Także, bardzo cieszy że KNF wzorem innych regulatorów promuje tę koncepcję, bez której skutecznego zarządzania ryzykiem po prostu nie ma.

dr Jerzy Podlewski
Czytaj: http://mifid.pl/rekomendacja-z-nie-tylko-dla-bankow/